Kolumbija: sostinės triukšmas ir poilsio oazė

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Spalio 12d.

Bogota – tai miestas, kurio gyventojai žino Lietuvą. Tiksliau, lietuvių kilmės buvusį merą Antaną Mockų, išgarsėjusį netikėtais poelgiais ir išradingumu. Deja, net ši priežastis nesulaiko mūsų šiame dūzgiančiame megapolyje ilgiau nei dviem dienoms – labai jau čia triukšminga.

„O, Lituania! Antanas Mokus!“ – išgirsti šią frazę beveik kiekvieną kartą, kai pasakai savo kilmės šalį. Dažniausiai ją ištaręs žmogus netrukus apsisuka ir parodo judesį, lyg nusimautų kelnes. Nėra jokių abejonių, jog tai aliuzija į vieną garsiausių A. Mockaus išsišokimų.

Tuomet dar dirbdamas universitete jis nusprendė apraminti įsišėlusią studentų auditoriją atkišdamas jiems nuogą užpakalį. Vėliau nuotykių tik daugėjo: valdyti kamščius sostinės gatvėse A. Mockus pakvietė mimus, pasigirdus grasinimams į jį pasikėsinti, meras pasirodė visuomenėje su didele purpurine širdimi, prisegta prie švarko, o kartą pats nusifilmavo reklamoje, stovėdamas duše ir mokydamas miestiečius taupyti vandenį.

Kartais net nežinai, kur baigiasi šių istorijų tiesa ir prasideda legendos, tačiau akivaizdu, kad A. Mockus kolumbiečių atmintyje jau paliko ryškų pėdsaką.

Bogotiečiai niekada nemiega

Atvykstame į Bogotą autobusu vėlų sekmadienio vakarą. Stoties pastatas tiesiog pribloškia, jo dydis labiau primena ne autobusų stotį, o tarptautinį oro uostą. Saugumą ir tvarką užtkrina taksi valdymo sistema: prieini prie langelio, pasakai reikiamą kryptį, gauni bilietėlį su preliminaria kaina ir eini iki nurodyto taksi. Patogu ir paprasta.

Prausiami lietaus, atvykstame į miesto centrą ir susirandame viešbutį. Sekmadienio ramybė mieste mus šiek tiek apgauna, todėl kitą rytą patiriame lengvą šoką, vietoje tuščių gatvių ir padriko eismo išvydę automobilių kamščius gatvėse ir žmonių būrius ant šaligatvių.

Kažkas čia ne taip… Ai, teisingai, jau seniai nematėme tiek žmonių su dalykine apranga. Bogotos gatvėmis visą dieną zuja įstaigų darbuotojai, pasipuošę tvarkingais kostiumais ir solidžiais kaklaraiščiais. Jie nuolat bėga ir kartais stabteli tik tam, kad uždarbiaujantis senolis vikriai nuvalytų jų lakuotus batus.

Kai darbo valandos baigiasi, gatvėse padaugėja jaunesnių žmonių, o saulei nusileidus Bogotą tiesiog užvaldo jaunimas. Nustembu pirmą valandą nakties anapus lango išvydęs šurmuliuojančią jaunuolių minią, kažkur skubančią su dokumentų aplankais ir knygomis.

„Tai studentai, visą dieną dirbo interneto kavinėse, restoranuose ar kur kitur. Vakare jie eina į universitetus, kur paskaitos vyksta beveik iki paryčių“, – paaiškina man viešbutyje dirbantis jaunuolis. „Gerai, bet kada jie miega?“ – pasitikslinu. „Bogotiečiai niekada nemiega“, – nusijuokia berniukas ir nubėga žiūrėti naujos „Simpsonų“ serijos.

Bogota – savitą dvasią turintis, malonias senamiesčio gatves, dailias bažnyčias ir gigantiškas aikštes siūlantis miestas, tačiau po dviejų dienų pajuntame, kad daugiau čia nebeturime ką veikti. Nusprendžiame nuo milijoninio balsų ir veidų chaoso pasislėpti netoliese esančiame Villa de Leyva miestelyje, garsiame dėl savo senovinės architektūros ir gražių apylinkių.

Brangus senovės grožis

Pirmoji naujiena atvykus į Villa de Leyvą – milžiniškos nakvynės kainos. Jeigu paprastai šalies miestuose galima gauti kambarį dviems už 40 litų, Bogotoje už 50 ar 60 litų, šiame miestelyje kaina šokteli iki 120 litų ir dar daugiau.

Nenuostabu, juk būtent čia pailsėti savaitgaliais suplaukia Kolumbijos „grietinėlė“ iš Bogotos ir tolimesnių miestų. Turime gerai paplušėti ir apžiūrėti keletą viešbučių, kol randame puikų pasirinkimą prie pat aikštės už mums įkandamas kainas.

Miestelis tikrai įspūdingas: didelė, akmenimis grįsta aikštė, jaukios gatvelės ir aplink stūksantys kalnai, į kuriuos galima šiek tiek užkopti bei pasigėrėti raudonais miesto stogais iš viršaus. Villa de Leyva meistriškai sutvarkyta ir labai prižiūrima, todėl net nauji pastatai turi būti statomi pagal taisykles – baltos tinkuotos sienos, raudoni stogai, tamsaus medžio balkiai ir grotelės ant langų… Reikalavimai griežti, bet rezultatas – puikus.

Žemės saugomi turtai

Apžiūrėję miestelį šokame ant išsinuomotų dviračių ir vieną dieną skiriame apylinkėms. Pirmiausiai nuriedame kelis kilometrus iki senovės civilizacijos palikto kalendoriaus. Tai pagal tam tikrą tvarką į žemę įsmeigti akmenys. Pagal jų metamą šešėlį protėviai skaičiuodavo dienas ir metus.

Kitas dėmesį traukiantis dalykas yra visai greta „kalendoriaus“ – tai parkas, nusagstytas žmogaus dydžio ar net aukštesniais akmeniniais… falais. Nieko nepadarysi: galima kikenti į saują, apžiūrinėjant šį akmeninių falų mišką, tačiau istorija sako, jog praeityje tai buvo vienas svarbiausių vaisingumo ir gyvybės simbolių.

Pavažiavus dviračiu dar kelis kilometrus galima aplankyti muziejų, kuriame saugomas keliasdešimties metrų dydžio priešistorinio jūros gyvūno skeletas, skaičiuojantis jau apie 120 milijonų metų. Greta yra ir mažesnių skeletų bei nesuskaičiuojama gausybė moliuskų fosilijų.

Prieš milijonus metų ši Kolumbijos dalis buvo po vandeniu, todėl žemė iki šiol savo gelmėse saugo gausybę praeities turtų. Tuo galime įsitikinti netrukus, sustoję pailsėti šalikelėje. Radęs didelį smiltainio gabalą metu jį žemėn ir netikėtai perskeliu per pusę. Viduje puikuojasi maža kriauklytė. Sakoma, kad šioje žemėje gali slypėti dar gausybė neatrastų istorinių turtų, todėl daugelyje vietų draudžiama vykdyti bet kokius melioravimo ar statybų darbus.

Tiek Bogota, tiek Villa de Leyva yra tikrai žavūs ir verti keliautojų dėmesio miestai, todėl džiaugiamės juos pamatę. Vis dėlto, šiam regionui trūksta Karibų jūros ramybės ir atsipalaidavimo, kurį planuojame rasti visai netrukus, nukeliavę dar kelis šimtus kilometrų link šiaurės. Apie tai – kitos savaitės pasakojime.

 

Taip pat skaitykite:

Atostogos Kolumbijoje: ar reikia bijoti?

Alfa.lt logo1-1.gif

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos