Kelioniumanija.lt

Splitas – Kroatijos miestas, įsikūręs tarp Dubrovniko ir Zadaro. Tai vienas iš Dalmatijos regiono miestų, didžiausias šiame regione ir itin populiarus turistų tarpe.

Bene didžiausia Splito įžymybė yra Diokletiano rūmai – romėnų palikimas. Būtent imperatorius Diokletinas, kuris buvo ilyrų kilmės, ir įkūrė Splitą.

 

Lankytinos vietos Splite: 

 

Diokletiano rūmai

Splite išlikę Diokletiano rūmų liekanos – tai vieni iš geriausiai išsilaikiusių romėnų rūmų. Spėjama, kad Romos imperatorius Diokletianas buvo gimęs Salonoje. Šiuose rūmuose imperatorius apsigyveno po 20 valdymo metų atsisakęs sosto. Šiandien išlikusios originalios kolonos, vestibiulis, Jupiterio šventykla. Daugiau apie Diokletiano rūmus

 

Muziejai Splite 

Archeologijos muziejuje saugomi romėnų, ankstyvųjų krikščionių, viduramžių epochos radiniai. Ypatingai vertingi radiniai iš romėnų Salonos miesto. Etnografijos muziejus įsikūręs netoli Žalvario vartų, jame sukaupta liaudies amatininkų dirbinių kolekcija: sidabro, mediniai dirbiniai, ginklai. Splito muziejus įkurtas gotikiniuose Papaličo rūmuose, čia galima išvysti įvairių archeologinių radinių, meno kūrinių. Jūrų muziejuje sukaupta žemėlapių, nuotraukų, ginklų, rankų darbo įrankių ir kriauklių kolekcija.

 

Brace Radica aikštė

Tai viduramžių laikus menanti aikštė prie Diokletiano rūmų. Prieplaukos bokštas – vienintelis statinys, išlikęs iš čia stovėjusios venecijiečių pilies. Aikštės šiaurinėje dalyje – barokiniai Milesi rūmai. Aikštės viduryje – paminklas kroatų mokslininkui ir rašytojui M. Maruličiui (1450-1524 m.).

 

Liaudies aikštė

Šioje aikštėje viduramžiais virė gyvenimas. Aplink aikštę – svarbūs pastatai, tokie kaip Cambi rūmai ir miesto Rotušė.

 

Svarbiausios bažnyčios Splite

Šv. Jono krikštykla – tai buvusi Jupiterio šventykla, 6 a. paversta krikštykla; Šv. Dominyko bažnyčia; Šv. Pranciškaus bažnyčia – atstatyta neseniai, originali yra arkada su kolonomis. Šv. Domnijaus katedra rengta buvusio Diokletiano mauzoliejaus vietoje 7 a. išgabenus imperatoriaus palaikus, kurių vietoje pastatyti Šv. Domnijaus, buvusio vyskupo palaikai.

 

Kitos lankytinos vietos 

Aukso vartai – pagrindinis įėjimas į Diokletiano rūmus. Sidabro vartai – šalia jų veikia vaisių, daržovių ir kai kurių maisto produktų turgus. Žalvario vartai – šie paprasti vartai atsiveria į turtingiausią rūmų fasadą.