Keistieji akmenys-indai Laoso lygumose

Autorius: Kelionių manija , 2011, Sausio 14d.

Akmenų lyguma – įdomi archeologinė vietovė, garsėjanti tūkstančiais tuščiavidurių, didžiulius indus primenančių akmenų, išsibarsčiusių po plačią teritoriją Laoso Xieng Khuang provincijoje. Kartais ši paslaptinga vietovė netgi vadinama Azijos Stounhendžu.
Beje, tokių akmenų galima rasti ne vienoje vietoje. Iš viso yra aptikta apie 400 laukų su keistaisiais akmenimis: vienuose jų mėtosi iki kelių šimtų paslaptingųjų indų, kituose – vos keli. Tačiau lankytojai gali saugiai patekti tik į kelis iš šių laukų, kadangi daugumoje jų yra nuo Vietnamo karo užsilikusių minų.
Mokslininkų teigimu, šie akmenys, kurių dauguma pagaminti iš smiltainio ar granito, buvo naudojami Geležies amžiuje, maždaug prieš 1500-2500 m. kaip laidojimo urnos. Kita versija – kad šie akmenys buvo naudojami maisto atsargoms saugoti. Spėjama, kad šie milžiniški indai kadaise turėjo ir dangčius, tačiau pastarieji greičiausiai buvo pagaminti ne iš tokios patvarios medžiagos kaip akmuo.

laosas-akmenu-lyguma.jpg
Paslaptingųjų akmenų dydis ir forma nevienodi. Šie akmenys gali būti nuo 1 iki 3 m skersmens, o kai kurie sveria net iki 13 tonų.

laosas-akmenu-lyguma3.jpg
Laose apie mistines Akmenų lygumas pasakojamos legendos. Viena iš jų sako, kad kadaise karalius Khun Čeungas, laimėjęs didelį ir svarbų mūšį, įsakęs pagaminti šiuos indus. Juose siekiant tinkamai atšvęsti svarbią pergalę buvo gaminamas ir laikomas ryžių vynas.

laosas-akmenu-lyguma2.jpg
Taip pat pasakojama, kad šie indai kadaise naudoti musoninių liūčių metu vandeniui rinkti. Kadangi lietaus sezonas trukdavo palyginti neilgai, kitu metų laiku pro šalį vykstantys karavanai esą galėjo naudotis sukauptu vandeniu.

laosas-akmenu-lyguma3.jpg
Didžiausia iš Akmenų lygumų – Thong Hai Hin vietovė, esanti netoli Phonsavano. Čia galima išvysti apie 250 keistųjų akmenų, netvarkingai išsibarsčiusių po lauką. Iš Phonsavano taipogi organizuojamos apžvalginės ekskursijos ir į kitas panašias vietoves.

laosas-akmenu-lyguma1.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Madagaskaro akmenų miškas