Gražiausios Latvijos pilys

Autorius: Kelionių manija , 2014, Balandžio 28d.

Kaimyninėje Latvijoje išlikę nemažai skirtingo laikmečio ir stiliaus pilių. Tad romantikos ir istorijos mėgėjus kviečiame pakeliauti gražiausių Latvijos pilių maršrutu. Šių pilių šimtametės sienos ar griuvėsiai pasakoja ne tik žymių mūšių, priešų antpuolių, bet ir meilės istorijas bei legendas.


Turaidos pilis

Raudoni Turaidos viduramžių pilies mūrai iškilę virš žalios apylinkių medžių lapijos „Latvijos Šveicarija“ pramintose Siguldos apylinkėse. Pilies statybas inicijavo Rygos arkivyskupas Albertas 13 a. pradžioje. Viduramžiais tai buvo palyginti didelė tvirtovė su gynybiniais bokštais ir gyvenamaisiais apartamentais, tačiau 17 a. pilies strateginė reikšmė sumenko, o 18 a. ją nusiaubė gaisras. Kadaise šiose vietovėse gyvenusių lyvių kalba Turaida reiškia „dievų sodas“.

Į Siguldą lankytojus vilioja ne tik romantiški pilies mūrai, bet ir tragiškas merginos, vardu Rožė, likimas, tapęs legenda. Šalia Turaidos liuteronų bažnyčios palaidota Maja, tragiškai prie Gutmanio olos žuvusi gražiausia Turaidos mergina, dėl savo pasakiško grožio vadinta Rože.

 

4turaidos-pilis.jpg 

Turaidos pilis 

 

Senoji Siguldos pilis

Priešingame Gaujos slėnio krante, patrankos šūvio atstumu nuo raudonų Turaidos pilies bokštų, išlikę Senosios Siguldos pilies, Siegewald, griuvėsiai. 1207 m. iškilusioje pilyje įsikūrę Kalavijuočių ordino riteriai ir magistrai. Visai greta Senosios 19 amžiuje buvo pastatyta neorenesansinė Naujoji Siguldos pilis, kurios statyboms buvo panaudota nemažai Senosios pilies akmenų. 

Siguldos pilys ir lankytinos vietos  

 

4siguldos-pilis.JPG 

Senoji Siguldos pilis 

Cėsių pilis

Livonijos Ordino viduramžių pilies Cėsiuose griuvėsiai – tai bene įspūdingiausi viduramžių griuvėsiai Latvijoje. Juose kasmet vyksta klasikinės muzikos festivaliai. Kryžiuočių ordinas šios pilies statybas pradėjo 13 a. pradžioje. Kurį laiką čia buvo įsikūręs Livonijos ordino magistras. 16 a. pilies gynybinė sistema buvo sutvirtinta, Cėsių pilis įgavo dabartinę formą. 

Romantikos paieškos Latvijoje: Cėsių pilis

 

4cesiu-pilis.JPG 

Cėsių pilis

 

Kuoknesės pilis

Kuoknesės pilies griuvėsiai stūkso ant Dauguvos upės kranto. Pilis buvo pastatyta 13 a. pradžioje arkivyskupo Alberto įsakymu, vietoj čia stovėjusios medinės pilies. Iki tol Kuoknesės gyvenvietė buvo svarbiausia latgalių vietovė, tačiau 13 a. pradžioje ji buvo užkariauta Livonijos ordino. 18 a. pilis buvo sugriauta Šiaurės karo su švedais metu ir nebebuvo atstatyta. Statant Kuoknesės pilį, statyboms buvo naudotas Dauguvos upės krantuose iškastas dolomitas. Anot legendos, Kuoknesės pilyje gyvenusi Laimdota, legendinio latvių herojaus Lačplėsio mylimoji.

 

Rundalės pilis

Įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai, dar vadinami Rundalės pilimi, švyti netoli Latvijos Bauskės miesto. Šiuos elegantiškus rūmus, kaip vasaros rezidenciją, pasistatydino Kuršo kunigaikštis E.J.Bironas 18 a., tačiau vėliau rūmai buvo apleisti ir Bironų šeima išsigabeno didelę dalį vertybių. 20 a. Rundalės pilis buvo smarkiai nuniokota, joje buvo įrengtos patalpos mokyklai, svirnas. Rūmus supa puikus prancūziško stiliaus parkas. Viduje tarp daugybės atkurtų kambarių pamatysite įspūdingomis dekoracijomis išpuoštą kunigaikštienės buduarą, Baltąją pokylių salę, Kunigaikščio priimamąjį bei miegamąjį.

Rundalės pilis – „Baltijos Versalis“

 

4rundales-rumai.JPG 

Rundalės pilis 

Jelgavos rūmai

Buvusioje Kuršo kunigaikštystės sostinėje Jelgavoje, ilgą laiką vadintoje Mintauja, ant tvenkinio kranto stovi dailūs Jelgavos rūmai, kuriuose dabar yra įsikūręs Latvijos žemės ūkio universitetas. Jelgavos rūmai buvo pastatyti 18 a. vietoje anksčiau čia buvusios Livonijos ordino pilies. Antrojo pasaulinio karo metu rūmai smarkiai nukentėjo, tačiau pokariu pastatas buvo renovuotas. Jelgavos rūmai laikomi didžiausiu architektūros paminklu Baltijos šalyse. Bendras patalpų plotas sudaro 2,2 ha, pastate yra 669 kambariai, 674 langai, 615 durų, o stogą puošia 25 kaminai.


Livonijos ordino pilis Ventspilyje

13 a. Livonijos ordino pastatyta pilis Ventspilyje yra seniausia konvento tipo pilis Latvijoje. Livonijos ordinas šią pilį naudojo iki 16 a., vėliau joje buvo įsikūrusi Evangelikų liuteronų bažnyčia, Rusų stačiatikių bažnyčia ir netgi kalėjimas. Pilyje įsikūręs Ventspilio muziejus ir jo skaitmeninė ekspozicija „Gyvoji istorija“, pasakojanti miesto ir uosto istoriją. O „Vaiduoklių rūsyje“ išvysite buvusiuosius pilies gyventojus. 

 

4ventspilis.jpg 

Livonijos ordino pilis Ventspilyje 

Bauskės pilis

Vos keliasdešimt kilometrų nuo Lietuvos sienos esanti Bauskė garsi Bauskės pilimi, kuri stovi Nemunėlio ir Mūšos upių santakoje. Ši renesanso stiliaus pilis buvo pastatyta 15 a., tačiau 1706 m. rusų armija ją susprogdino. Dalinai restauruota pilis dabar yra mėgstama romantikų pasivaikščiojimo vieta, o nuo apvalaus bokšto atsiveria vaizdingų apylinkių panorama. Apie Bauskės pilį išlikusi legenda pasakoja, jog pradedant pilies statybas žynys nurodęs į sieną įmūryti tą, kas pirmasis čia pasirodys. Deja, pirmoji į statybvietę atėjo jaunoji statybos viršininko žmona. Statybininkai nustėro. Laimei, prieš moters akis užbėgo šunelis, kuris ir buvo paaukotas pilies sienų tvirtybei užtikrinti. 

 

4bauskes-pilis.jpg 

Bauskės pilis

 

Taip pat skaitykite: Latvijos pajūrio kurortai | Pramogos vaikams Ventspilyje | Tervetės gamtos parkas vaikams 

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.