Rundalės pilis – prabanga tviskantis „Baltijos Versalis“

Autorius: Kelionių manija , 2011, Balandžio 28d.

Rundalės dvaro ansamblis, esantis netoli Bauskės miesto Latvijoje, pelnytai pramintas „Baltijos Versaliu“ ir įvairių kelionių vadovų yra įtraukiamas į svarbiausių šios šalies lankytinų vietų dešimtuką. Baroko ir rokoko stiliaus pastatų ansamblyje atgyja tuometinė dvaro dvasia – rodos, tik vakar čia oriai vaikščiojo hercogas, rožių sodelyje klegėjo hercogienės svita, o pilies menėse netilo pokylių šurmulys.

Rundalės pilis stūkso, atrodytų, visų pamirštame užkampyje kaimyninės šalies provincijoje. Tačiau šie atokioje vietoje XVIII a. statyti rūmai kurį laiką buvo Kuršo hercogo vasaros rezidencija. Rundalės pilį projektavo Francesco Bartolomeo Rastrelli, o interjerą kūrė žymūs ano meto dailininkai ir skulptoriai.

 

rundales-pilis.JPG

 

Rūmų sienas gaubia ne viena meilės istorija. Rundalės pilies statybas pradėjo Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, Bironas ją vedė, tačiau jaunavedžių laimė truko neilgai: Ana netrukus mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20-ies metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės.

Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau – Rusijos imperatorienei Jekaterinai II, kuri galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui.

Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį. Vargu, ar tiek prabangos ir XVIII a. dvaro gyvenimo detalių galima pamatyti kuriame kitame Baltijos šalių muziejuje.

 

rundales-pilis3.JPG

 

Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Prabanga spindintys kambariai – nuo puošnių pokylių salių iki privačių apartamentų, kuriuose buvo įsikūrę dvaro šeimininkai, jų svečiai bei dvarininkai.

Rytiniame Rundalės pilies sparne įrengti reprezentaciniai kambariai: Baltoji salė, kurioje vykdavo pokyliai, iškilminga veidrodžiais ir krištolu išdabinta Auksinė salė, kurioje vykdavo hercogo audiencijos, Didžioji galerija. Vakarinėje rūmų dalyje įrengti apartamentai, kurių tarpe – hercogienės buduarai, kunigaikščio miegamasis, valgomieji, tualeto kambariai ir kt.

 

rundales-pilis2.JPG

 

Rūmų kieme įkurtas įspūdingas prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai. Rundalės pilies parke, kaip tradiciškai privaloma tokio stiliaus parkuose, įveistas rožynas. Čia auginamos įvairiausių veislių rožės – nuo angliškųjų rožių iki Latvijoje išveistų veislių.

 

rundales-pilis4.JPG

 

Naudinga informacija:

Norint pasiekti Rundalės pilį, reikia važiuoti iki Bauskės, sukti link Pilsrundalės ir P103 keliu važiuoti 12 km. Pakeliui galima užsukti į Bauskės pilį, stovinčią dviejų upių – Nemunėlio ir Mūšos – santakoje. Ši renesanso stiliaus pilis buvo pastatyta XV a., tačiau 1706 m. rusų armija ją susprogdino. Dalinai restauruota pilis dabar yra mėgstama romantikų pasivaikščiojimo vieta.

Įėjimas į Rundalės pilį kainuoja 2,5 Lv (trumpasis maršrutas)/ 3,5 Lv (ilgasis maršrutas). Mokiniams taikomos nuolaidos. Norint fotografuoti rūmų viduje, teks susimokėti 1 Lv.

 

rundales-pilis5.JPG

Nuotraukos kelioniumanija.lt

Daugiau informacijos apie Rundalės pilį

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos