TOP 10: ką aplankyti Gaujos nacionaliniame parke

Autorius: Kelionių manija , 2014, Liepos 23d.

Gauja – viena vaizdingiausių Latvijos upių, vingiuojanti miškais ir vaizdingais slėniais. Ne veltui šis kaimyninės šalies kampelis pramintas „Latvijos Šveicarija“. Kaip ir reikia tikėtis, baltuojančių Alpių viršukalnių čia neišvysite, tačiau žalumos, vaizdingų skardžių, atodangų bei romantiškų pilių neišvengsite. Gaujos upės slėnis – saugoma teritorija, kurioje įkurtas Gaujos nacionalinis parkas.

 

Turaidos pilis

Netoli Siguldos stūkso Turaidos viduramžių pilis, šiemet švenčianti 800 m. jubiliejų, mat ji buvo pradėta statyti dar 1214 m. Rygos arkivyskupo Alberto įsakymu. Raudonų plytų pilies bokštai stypso virš žaliuojančio Gaujos slėnio. Pagrindinis 38 m aukščio bokštas, pramintas Bergfrido bokštu, buvo svarbiausias pilies gynybinės sistemos elementas, kurio sienų storis kai kuriose vietose siekė per 3 metrus. Turaidoje taipogi galima apžiūrėti viduramžius menančią medinę liuteronų bažnyčią.

 

Siguldos pilys

Pačioje Siguldoje yra net dvi pilys – Viduramžių pilis ir Naujoji pilis. Pirmoji buvo pradėta statyti 13 a. pradžioje ir ilgą laiką buvo Livonijos ordino nuosavybe. 19 a. viduryje šalia apleistosios pilies griuvėsių ir panaudojant tų griuvėsių dalis buvo pradėta statyti Naujoji pilis, joje gyveno Siguldos dvaro savininkai, o dabar čia įsikūrusi Siguldos krašto dūma.

 

1siguldos-pilis.JPG

Siguldos Viduramžių pilies griuvėsiai

 

Krimuldos dvaras ir viduramžių pilis

Gaujos dešiniajame krante kadaise stovėjo ir dar viena pilis – Krimuldos, tačiau iki šių dienų išliko tik 19 a. statyti klasicizmo stiliaus Krimuldos dvaro rūmai su kitais dvaro pastatais. 14 a. statyta viduramžių pilis ilgainiui buvo apleista. O Krimuldos dvare įsikūręs reabilitacijos centras. Runtynupytės upės slėnyje stovi Krimuldos bažnyčia, kurią pastatė vokiečiai 13 a. pradžioje. Nors pastatas buvo ne sykį atnaujintas, ši bažnyčia laikoma seniausia Latvijoje. Greta jos – lyvių vado Kaupo kapavietė.

 

Siguldos rogučių ir bobslėjaus trasa

Nuo 1986 m. veikiančioje trasoje treniruojasi rogučių sporto, bobslėjaus sportininkai, čia taip pat vyksta varžybos. Tačiau 1200 m ilgio trasa taipogi atverta ir lankytojams, kurie tiek žiemą, tiek vasarą gali išbandyti nusileidimo greitį (vietomis – iki 125 km/h) ir 16 viražų.

 

Gūtmanio urvas 

Giliausias Baltijos šalyse Gūtmanio urvas, susiformavęs po paskutiniojo ledynmečio, yra saugomas geologinis objektas. Smiltainio uolienoje vanduo išgraužė beveik 20 m ilgio ir 10 aukščio urvą. Keliautojus ir jaunavedžius čia traukia ne tiek pilis, kiek Rožės legenda apie tragišką gražiausios Turaidos mergelės žūtį. Šalia liuteronų bažnyčios palaidota Maja, tragiškai prie Gutmanio olos žuvusi gražiausia Turaidos mergina, dėl savo pasakiško grožio vadinta Rože.

 

1gutmanio-ola.jpg

Gūtmanio ola 

 

Lygatnės gamtos takai ir sovietų bunkeris

Lygatnės parke įrengti pėsčiųjų takai, čia galima pamatyti laukinių gyvūnų bei smiltainio atodangų, iš kurių žinomiausia – Zvartės uola, dar vadinama Latvijos raganų buveine. Mediniais laipteliais užkilus į uolos viršūnę galima pasigrožėti apylinkių vaizdais. Lygatnės požeminis bunkeris – tai sovietų valdžios paveldas, kadaise buvęs slaptas objektas. Lygatnės reabilitacijos centro teritorijoje 9 m po žeme įkurta slaptavietė, kurios plotas siekia 2000 kv. m, buvo skirta tuometinės Tarybų Latvijos vadovams karo atveju ar iškilus branduolinės atakos pavojui. Bunkeryje išlikusi autentiška aplinka: baldai, įranga, buities reikmenys, telekomunikacijos priemonės, turėjusios užtikrinti tiesioginį ryšį su Kremliumi, ir netgi to meto ideologų – Markso, Lenino – knygos.

 

Cėsių pilis

Senasis Livonijos ordino miestas Cėsys, šiandien garsėjantis savo kalnų slidinėjimo trasomis, kadaise buvo lyvių genties gyvenamoji teritorija. 13 a. pastačius Livonijos ordino pilį, Cėsys tapo ordino magistro rezidencija. Miestas taip pat priklausė Hanzos prekybos sąjungai. Livonijos Ordino viduramžių pilies griuvėsiai yra vieni įspūdingiausių Latvijoje. Gotikinė Šv. Jono bažnyčia, arba Cėsių katedra, yra viena seniausių bažnyčių Latvijoje.

 

1cesiu-pilis.JPG

Cėsių pilis 

 

Keltuvas per Gaujos upę

Keltuvas per Gaujos upę – tai vagonėlis-keltuvas, kuris virš upės kildamas lynu pakyla į 43 m aukštį. Galima pasigrožėti Gaujos pakrančių vaizdais bei įsitikinti, kad Sigulda ne veltui vadinama Latvijos Šveicarija. Jau daugiau nei 40 metų veikiantis lyninis keltuvas, jungiantis Gaujos upės krantus, yra bene vienintelis toks Baltijos šalyse. Vykstant šiuo daugiau nei 1 km ilgio ore pakibusiu keliu iš maždaug 40 m aukščio galima pasigrožėti Gaujos upės vaizdais ir jos apylinkių žaluma. O taip pat įsitikinti, kad Sigulda ne veltui vadinama „Latvijos Šveicarija“. Vakarais nuo šio keltuvo siūloma atrakcija – šokinėjimas su guma.

 

Lustūžio skardžio rūsiai

Bene didžiausia Lygatnės kaimelio įžymybė – Lustūžio skardis, atisveriantis ties sraunia Lygatnės upės kilpa. Skardžio rausvojo smiltainio uoliena yra gana trapi, tad vietiniai gyventojai nuo seno skardyje kasdavo urvus, kuriuose įsirengdavo rūsius. Skardyje net keliais aukštais išraustuose urvuose jie laikydavo daržoves, kitas gėrybes, mat tokiuose rūsiuose net ir karštą vasarą pakankamai vėsu. Rūsius Lygatnės gyventojai naudoja iki šių dienų, o viename iš jų įsikūręs vietinės Lygatnės vyno daryklos rūsys.

 

1lustuzio-skardis.JPG

Lustūžio skardis

 

Vertikalaus vėjo tunelis

Vertikalaus vėjo tunelis, arba aerodiumas įsikūręs netoli Siguldos, Rygos-Siguldos automagistralės 47-ame kilometre. Šiame vertikalaus vėjo tunelyje aerodinaminės oro srovės į viršų iškeltas žmogus be jokios papildomos įrangos gali „skraidyti“ ore, atlikti čia įvairiausius triukus ir pasijusti tarsi sklandantis parašiutininkas. Išbandyti aerodiumą gali visi, kurių svoris neviršija 100 kg, o ūgis ne didesnis nei 2 metrai. Ar norėtumėte pajusti, ką reiškia būti maždaug 200 km/h greičiu pučiančio vėjo „išmestam“ į orą?

 

Nuotraukos iš kelionių manija archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.