Kelioniumanija.lt

Kalavijuočių ordino riterių dvasia tebesklando tarp laiko išbandymus išlaikiusių Cėsių pilies sienų, išdidžiai primenančių apie svarbius istorinius įvykius, kadaise vykusius abipus tvirtovės, vadintos Wenden, sienų.

Apie 1214 metais kalavijuočių ordino pastatyta akmeninė tvirtovė tapo svarbiu kariniu-strateginiu to meto objektu. Tai lėmė patogi geografinė padėtis siekiant užkariauti dabartinės Latvijos šiaurines žemes bei Estiją. Tačiau kalavijuočiams patyrus lemiamą pralaimėjimą Saulės mūšyje, buvo įkurtas Livonijos ordinas, kurio magistras įsikūrė Cėsių pilyje. Maždaug tris šimtmečius tvirtovė buvo Livonijos ordino magistrų rezidencija.

18 a. pradžioje Cėsių pilis prarado savo strateginę karinę reikšmę ir ilgainiui buvo apleista. Šiandien viduramžių pilies koridorius ir siaurutėlės spiralinės laiptinės pakopas mina turistai. Ši tamsoje paskendusi laiptinė Vakariniame bokšte veda į buvusius Ordino magistro apartamentus. Tad ne be reikalo prie įėjimo į pilį viduramžių rūbais apsirėdęs gidas įteikia žvake apšviestą žibintą, kuris gelbsti iš ryškios vidudienio saulės apšviesto pilies kiemo patekus į akliną laiptinės tamsą.

Anuomet prabanga spindėję Ordino magistro apartamentai, šiandien – tik apgriuvusi taisyklingos formos patalpa. Viduramžiais jos skliautuotas lubas puošė žvaigždės, dėl to šiam kambariui prigijo Žvaigždžių salės vardas, o greta kambario buvo įrengtas asmeninis tualetas. Nė vienas iš žemesnio rango ordino narių anuomet tokiomis privilegijomis džiaugtis negalėjo.

Cėsių pilis mena ir liūdnus istorinius įvykius. Livonijos karo metu vienos priešų apgulties metu apie 300 iš aplinkinių gyvenviečių subėgusių slėptis gyventojų nutarė geriau žūti, nei pasiduoti žiaurumu garsėjusiam Ivanui Rūsčiajam. Užsidarę į vieną iš pilies bokštų jie padegė paraką ir susisprogdino.

Tiesa, ne visi gyventojai ryžosi tokiai mirčiai. Manoma, jog kai kurie jų bandė slėptis tvirtovės rūsiuose. Vienos moters skeletas buvo aptiktas ne taip seniai atliekant archeologinius kasinėjimus. Atlikus mokslinius tyrimus buvo nustatytas jos spėjamas amžius ir atkurtas portretas, kuris dabar eksponuojamas greta esančioje Naujojoje pilyje, kurioje įsikūręs Cėsių istorijos muziejus.  

Pietiniame bokšte drąsiausi pilies lankytojai metalinėmis kopėčiomis gali nusileisti į buvusį pilies kalėjimą. Tiesa, ordino klestėjimo laikais prasikaltusieji tokia prabanga nesinaudojo – į belangį ir drėgną rūsį jie buvo tiesiog įmetami. Pasakojama, kad iš šio kalėjimo pasprukti sugebėjęs tik vienas žmogus. Istorija nutyli, kaip jam tai pavyko.