Kelioniumanija.lt

Rundalės pilis – tai įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai netoli Latvijos Bauskės miesto. Rūmus pasistatydino Kuršo kunigaikštis E.J.Bironas 18 a.

Rundalės pilis stūkso, atrodytų, visų pamirštame užkampyje kaimyninės šalies provincijoje. Tačiau šie atokioje vietoje 18 a. statyti rūmai kurį laiką buvo Kuršo hercogo vasaros rezidencija. Rundalės pilį projektavo Francesco Bartolomeo Rastrelli, o interjerą kūrė žymūs ano meto dailininkai ir skulptoriai.

 

Rūmų istorija 

Rūmų sienas gaubia ne viena meilės istorija. Rundalės pilies statybas pradėjo Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, Bironas ją vedė, tačiau jaunavedžių laimė truko neilgai: Ana netrukus mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20-ies metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės.

Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau – Rusijos imperatorienei Jekaterinai II, kuri galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui.

Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį. Vargu, ar tiek prabangos ir 18 a. dvaro gyvenimo detalių galima pamatyti kuriame kitame Baltijos šalių muziejuje.

 

Ką pamatyti Rundalės pilyje? 

Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Prabanga spindintys kambariai – nuo puošnių pokylių salių iki privačių apartamentų, kuriuose buvo įsikūrę dvaro šeimininkai, jų svečiai bei dvarininkai.

Rytiniame Rundalės pilies sparne įrengti reprezentaciniai kambariai: Baltoji salė, kurioje vykdavo pokyliai, iškilminga veidrodžiais ir krištolu išdabinta Auksinė salė, kurioje vykdavo hercogo audiencijos, Didžioji galerija, Marmuro salė.

Vakarinėje rūmų dalyje įrengti apartamentai, kurių tarpe – hercogienės buduarai, pasižymintis įspūdingomis dekoracijomis, kunigaikščio miegamasis, valgomieji, tualeto kambariai ir kt.

 

Rundalės pilies parkas 

Rūmų kieme įkurtas įspūdingas prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai.

Rundalės pilies parke, kaip tradiciškai privaloma tokio stiliaus parkuose, įveistas rožynas. Čia auginamos įvairiausių veislių rožės – nuo angliškųjų rožių iki Latvijoje išveistų veislių.

 

Kaip nuvažiuoti į Rundalės pilį

Norint pasiekti Rundalės pilį, reikia važiuoti iki Bauskės, sukti link Pilsrundalės ir P103 keliu važiuoti 12 km. Pakeliui galima užsukti į Bauskės pilį, stovinčią dviejų upių – Nemunėlio ir Mūšos – santakoje. Ši renesanso stiliaus pilis buvo pastatyta 15 a., tačiau 1706 m. rusų armija ją susprogdino. Dalinai restauruota pilis dabar yra mėgstama romantikų pasivaikščiojimo vieta.

 

Rundalės pilies ir sodų darbo laikas (2015 m.):

  • Pilies muziejus ir sodai lankytojams atviri kasdien.
  • Gegužės-spalio mėnesiais – 10-18 val. (sodai lankytojams visą vasarą atviri nuo 10 iki 19 val. darbo dienomis, nuo 10 iki 21 val. pentadieniais-sekmadieniais)
  • Lapkričio-balandžio mėnesiais – 10-17 val.

Rundalės pilies ir sodų lankymo kainos:

  • Trumpasis maršrutas. Suaugusiems 4 EUR; mokiniams, studentams 2-3 EUR, ikimokyklinio amžiaus vaikams nemokamai.
  • Ilgasis maršrutas. Suaugusiems 6 EUR; mokiniams 3,5 EUR, ikimokyklinio amžiaus vaikams nemokamai.
  • Sodų lankymas. Lapkričio-balandžio mėnesiais nemokamas, kitu metu – nuo 1 EUR mokiniams iki 1,5 EUR suaugusiems.
  • Perkant kombinuotą bilietą į pilį ir sodus galima sutaupyti. Nuolaidos taip pat taikomos grupėms.