Lenkija – gražioji kaimynė

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 11d.

Kaimyninė Lenkija yra paruošusi šimtus bažnyčių, gardžiai kvepiančius patiekalus, autentiškus viduramžių statinius ir daugybes pramogų keliautojams iš visų pasaulio pakraščių. Kai kuriems šis kraštas tai angelų giesmė, nes Lenkijos katalikybės tradicijos daugelį metų diktavo Europai pavyzdį. Kiti vadina šią solidarią tautą pagarbos oaze dėl išsaugoto paveldo kiekio. O kaip vadinsite Jūs šią artimą pasienio šalį, sužinosite tik kelionės į Lenkiją metu.

Kaimyninė geografija

Lenkija yra Vidurio Europos šalis. Vakaruose ji ribojasi su Vokietija, pietuose – su Čekija ir Slovakija, rytuose – su Ukraina ir Baltarusija, o šiaurėje – su Lietuva ir Rusijos eksklavu – Kaliningrado sritimi. Lenkija turi ilgą Baltijos jūros pakrantės ruožą, šalies šiaurėje dominuoja kalvotos žemumos. Pietuose Karpatų kalnais eina vandenskyra ir natūrali riba su Slovakija. Lenkijos kraštovaizdis labai įvarus – šalis driekiasi nuo Baltijos jūros pakrantės, kur vyrauja lygumos, iki pat Slovakijos, kur stūkso kalnai.

Abiejų tautų Respublika

Lenkijos ir Lietuvos istorija yra glaudžiai persipynusi. Lenkija ir Lietuva kurį laiką sudarė vieną valstybę – Žečpospolitą. Jogailaičių dinastijos epopėjoje Lenkija patyrė Aukso amžių. Užmegzti artimi ryšiai nutrūko ir pasaulį apgaubus karų šydui Lenkiją imta dalinti perpus, į atskiras žemes, ją dovanoti kaip reparacinį mokestį, kol šalyje sukilęs darbininkų profsąjungos judėjimas „Solidarumas“ užkirto tam kelia nacionalistinių idėjų propogavimų ir tesių atkovojimu žodžiu nepraliejant okupantų kraujo. Gilias katalikybės tradicijas turinti valstybė išsaugojo kultūrinį paveldą, nutolo nuo germanizacijos ir rusinimo politikų bei sukūrė pavyzdingą demokratinę parlamentinę respubliką, kuri šiandien yra Rytų Europos pažiba.

Karališkoji Lenkija

„Lenkijos deimantu“ pramintas miestas – senoji sostinė Krokuva kviečia aplankyti karališką senamiestį, didingus Vavelio kalvos statiniu, katedra, kurioje ilsisi kunigaikštis Jolgaila. Lenkijos sostinė Varšuva išties yra kupina kontrastų – nuo jaukių senamiesčio kavinukių iki beveidžių dangoraižių, nuo senovinių pastatų senamiestyje, kuriuos tebesaugo raudonų tarsi kraujas plytų siena ir žalių parkų iki nesuskaičiuojamų prekybos centrų. Didingoji Malborko pilis – viena gražiausių Europos pilių, netoli Gdansko. Ši pilis tituluojama didžiausia pasaulio gotikine pilimi. Didysis ordino magistras bei aukštesnio rango riteriai kadaise gyveno Aukštutinėje pilies dalyje. Joje taip pat buvo įkurtas kalėjimas, kurio mūrų tvirtumą patyrė ir LDK kunigaikštis Kęstutis. Nuo 13 amžiaus veikusi Wieliczka druskų kasykla, saugoma Unesco organizacijos, yra viena įdomiausių lankytinų vietų Lenkijoje. Giliai po žeme išraizgyti ilgi koridoriai, plyti erdvios galerijos – požeminis pasaulis, pasakojantis apie druskos kasėjų kasdienybę.  Čenstachova ir Jasna Gora vienuolynas – tai šalies dvasinė sostinė, sauganti Juodosios madonos paveikslą. Kadaise klestėjusio Hanzos miesto laivų statyklose šiandien tebestovi didingas Gdansko miestas, kur išvysite vieną dailiausių Lenkijos senamiesčių. Miestas gali pasigirti savo didžiausia Europoje plytine bažnyčia – ankstyvosios gotikos stiliaus Šv. Mergelės katedra. Visai greta įsikūręs Sopotas, vienas žymiausių Lenkijos kurortų. Žavus Vroclavo senamiestis įsikūręs dvylikoje salų, kurias jungia per šimtas tiltų. Mieste gausu gotikinių, barokinių bei Art Nouveau pastatų. Ilgą laiką miestas buvo vadintas Breslau ir priklausė vokiečiams ir tik po Antrojo pasaulinio karo čia buvo atkeldintos lenkų šeimos, o senieji gyventojai priversti išvykti. Viduramžius menanti Torūnė yra praminta „Šiaurės gotikos perlu“. Torūnė viduramžiais buvo svarbus prekybos centras. Miesto klestėjimo ženklai – tai prabangūs ano meto pirklių pastatai, įspūdingos bažnyčios bei turtingos muziejų kolekcijos.Aušvico koncentracijos stovykla – greta Osvencimo miesto stovintis vaiduoklis tebeaidintis nacistų įkurtos koncentracijos stovyklos Antrojo pasaulinio karo metu siaubais ir verčiantis susimąstyti apie žmogiškąsias vertybes.

Kultūra Lenkijoje

Pagal 2007 metų parodymus – Lenkija taikiausia pasaulio valstybė, kuri gali pasigirti sveikatingiausiu jaunimo Europoje, beveik šimtaprocentiniu žmonių raštingumu, tvarkingiausių miestų apdovanojimu. Šopenas, Kopernikas, M. Kiuri – visi šie pasaulio išminčiai Lenkijos piliečiai. Išpuoselėta beveik keturmilijoninės tautos kultūra remiasi į unikalią gamtą, kurią puošia kalnai, ežerų gausybė ir vienintelė Europoje dykuma.

Kaimyninė stalo šventė

Atostogos Lenkijoje laikas kuomet reikėtų pamiršti kalorijų skaičiavimą. Paragavę nacionalinių lenkišų patiekalų suprasite, kad jų skonis tikrai vertas bent trumpam pamiršti griežtas sveikos mitybos taisykles. Rekomenduojame paragauti tradicinių lenkiškų patiekalų: bigos (raugintų kopūstų ir įvairių rūšių rūkytos mėsos troškinys), kotlet schabowy (kiaulienos kepsnys), pierogi (koldūnai) ir golabki (balandėliai). Lenkų virtuvėje dažniausiai naudojami produktai – rauginti kopūstai, burokėliai, rauginti agurkai, grietinė, šviežios ir rūkytos dešros. Maistas pagardinamas mairūnais, krapais, kmynais, krienais ir pipirais. Degtinės stikliukas tinka prie sočių patiekalų ir pagerina virškinimą.

Atsargos keliuose

Atostogos Lenkijoje reikalauja kelionių per visą šalį – nuo šiaurinių pažibų, ligi pietuose stūgsančių kalvų. Šioms kelionėms rinktis labai patogu vietinius autobusus mat keliai Lenkijoje prastai sutvarkyti.

Skrydžiai į Lenkiją

Skrydis į Lenkiją užtrunka apie vieną valadą. Skristi galima iš Vilniaus ir Kauno oro uostų, nors pastarasis gabena tik su persėdimu. Skristi galite tokiomis oro linijomis, kaip Lufthansa, AirBaltic ir kt. Žinodami, kad vienos didžiausių kelionių išlaidų yra lėktuvų bilietai, mes kiekvieną dieną dirbame ieškodami pačių geriausių sandorių, kad Jūs galėtumėte keliauti pigiau. Tad nieko negaiškite ir pradėkite savo kelionę išsirinkdami Jums labiausiai tinkančius aviabilietus! Visi pigūs skrydžiai į Lenkiją.