Malborko pilis – buvusi kryžiuočių sostinė

Autorius: Kelionių manija , 2012, Birželio 26d.

Ne visos istorinės vietovės išlaikė anų laikų didybę. Tačiau šiuo požiūriu priekaištauti Malborko piliai tikrai neįmanoma. Vos už pusšimčio kilometrų nuo šiaurės Lenkijos perlo Gdansko stūksanti Malborko pilis laikoma didžiausia Europoje gotikine mūrine pilimi. Joje  kryžiuočiai rezgė planus, kaip užkariauti pagonių žemes. Iš jos išjodavo į kruvinuosius kryžiaus žygius.

 

Pilis, kurioje planuotas Lietuvos užgrobimas

Malborko, arba kaip ją vadino vokiečiai, Marienburgo, pilis kadaise priklausė Kryžiuočių ordinui, kuris viduramžiais vykdė agresyvią ekspansiją į pagoniškus bei kitatikių kraštus. Patyrę nesėkmę Šventojoje Žemėje, kryžiuočiai savo karines pajėgas nukreipė į pagoniškas baltų žemes.

 

0malborko-pilis-lenkija1.jpg

 

Malborko pilis buvo pradėta statyti 1274 m., ir 1309 m. būtent ją savo naująja būstine išsirinko kryžiuočiai – iš čia buvo itin patogu vykdyti karines kampanijas prieš baltų gentis. Čia įsikūrė Kryžiuočių ordino riteriai ir Didysis ordino magistras.

Vis tik, Kryžiuočių ordinui nebuvo lemta ilgai gyvuoti: 1410 m. jungtinė lietuvių-lenkų bei kitų tautų armija Žalgirio mūšyje sutriuškino ordino riterius. Tai įvyko maždaug už 100 km į pietryčius nuo Malborko. Po kelių dešimčių metų nusilpęs ordinas pilį pardavė. Buvusi pagrindinė Kryžiuočių ordino būstinė atiteko lenkams, kurie čia įkūrė gynybinę tvirtovę, o vėliau pilyje buvo įrengti karališkieji apartamentai.

XVIII a. antroje pusėje Malborko pilis buvo užimta prūsų, kurie ją pritaikė kareivinėms, visiškai nepaisydami vertingo viduramžių palikimo. Tačiau dar labiau pilies kompleksas nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metu, kuomet besibaigiant karui, 1945 m. bombardavimų metu maždaug pusė pilies buvo sugriauta. Smarkiai nukentėjo ir Malborko senamiestis. Pilies griuvėsiai plyta po plytos buvo atstatyti kruopščių restauratorių, o šalia pilies esantis miestelis jau nė iš tolo neprimena ano senojo Marienburgo.

 

0malborko-pilis-lenkija4.jpg

 

Kas slypi už neįveikiamų sienų

Iš išorės Malborko pilis atrodo neįveikiama – aukštos sienos ir bokštai, tvirti gynybiniai vartai buvo skirti apsaugoti kryžiuočių sostinę nuo užpuolikų. Be to, pilis iškilusi ties Vyslos atšaka Nogatu, taip pat saugojusiu tvirtovę nuo nepageidaujamų svečių. Viduramžiais pro Malborko pilies vartus net ir ramiu metu patekti galėdavo anaiptol ne visi. Pilies vartai būdavo atkeliami tik retsykiais, o paprastai žmonės įeidavo pro mažytes dureles.

Malborko pilis suskirstyta į tris dalis – žemutinę, vidurinę ir aukštutinę. Visas jas tarsi karūna vainikuoja viršuje pakibęs bokštas, nuo kurio galima pasižvalgyti toli po apylinkes.

Aukštutinėje pilies dalyje kadaise gyveno Didysis magistras bei kiti aukštesnio rango riteriai. Žemutinė pilis buvo skirta aptarnaujančiajam personalui, tarnams. Šias abi dalis jungia didelis kiemas – vidurinioji pilies dalis. Joje paprastai apsistodavo iš kitų kraštų atkeliavę riteriai. Be to, čia veikė ligoninė ir gyvendavo nusenę riteriai – buvo įrengti tarsi kokie senelių namai.

Masyvūs vartai ir per gynybinį griovį nutiestas tiltas jungia viduriniąją pilies dalį su aukštutine pilimi. Aukštutinėje pilyje kadaise buvo ir kalėjimas, kuriame buvo kalinami ypatingi belaisviai, kaip antai, Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Pasak metraščių, Kęstutis nelaisvėje ilgai neužsibuvo: jam pagelbėjo kryžiuočių tarnas Alpis, kuris buvo lietuvių kilmės. Alpis Kęstučiui padėjo pilies mūruose padaryti skylę ir davė jam žirgą bei kryžiuočių aprėdus.

 

0malborko-pilis-lenkija2.jpg

 

Savaitgalis šiaurės Lenkijoje

Į gūdžius viduramžius tarsi laiko mašina nukelianti pilis šiandien yra bene pati lankomiausia Lenkijos pilis. Paini istorija bei romantiški pilies bokšteliai, koridoriai, laiptinės ir menės vilioja ne tik istorijos mėgėjus.

Nuo Vilniaus Malborkas nutolęs apie 500 km. Planuojant kelionę į Malborko pilį, savo maršrutą galima papildyti ir kitomis lankytinomis vietomis šiaurės Lenkijoje. Tai – „solidarumo“ tėviškė Gdanskas, įsikūręs už 50 km, ir netoli Baltijos jūros esanti sukrečianti buvusios Štuthofo koncentracijos stovyklos ekspozicija.

Pakeliui taip pat galima užsukti į Šventaliepę (lenk. Święta Lipka), kuri garsėja barokiniu vienuolynu ir šokančiais vargonais. Taip pat verta aplankyti buvusią A.Hitlerio būstinę-slėptuvę – „Vilko guolį“, esantį Gierložo girioje netoli Kenštyno (lenk. Ketrzyn) miestelio. Arba galima leistis į kelionę po šiaurės Lenkijos pilis.

 

0malborko-pilis-lenkija3.jpg

kelioniumanija.lt nuotraukos

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.