Kelioniumanija.lt

Malborko (Marienburgo) pilis – tai didžiausia Europoje plytinė viduramžių pilis, kurioje 1274-1457 m. buvo įsikūrusi Didžiojo Kryžiuočių ordino būstinė. Malborkas nuo Gdansko nutolęs apie 50 km.

Pilies kompleksą supa tvirta gynybinė siena, kurią puošia gausybė bokštelių. Pilies viduje galima apžiūrėti gyvenamuosius apartamentus, sargų stebėjimo postus ir koridorius, koplyčią, Žiemos ir Vasaros menes ir kitas patalpas. Muziejuje eksponuojami viduramžių ginklai, skulptūros, amatininkų dirbiniai, gintaro papuošalai.

Malborko, arba kaip ją vadino vokiečiai, Marienburgo, pilis kadaise priklausė Kryžiuočių ordinui, kuris viduramžiais vykdė agresyvią ekspansiją į pagoniškus bei kitatikių kraštus. Patyrę nesėkmę Šventojoje Žemėje, kryžiuočiai savo karines pajėgas nukreipė į pagoniškas baltų žemes.

Malborko pilis yra įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Greta esančiame Malborko miestelyje gyvena apie 40 tūkst. gyventojų. Jame yra įdomių 15-16 a. pastatų.

 

Malborko pilies istorija 

Malborko pilis buvo pradėta statyti 1274 m., ir 1309 m. būtent ją savo naująja būstine išsirinko kryžiuočiai – iš čia buvo itin patogu vykdyti karines kampanijas prieš baltų gentis. Čia įsikūrė Kryžiuočių ordino riteriai ir Didysis ordino magistras.

1410 m. jungtinė lietuvių-lenkų bei kitų tautų armija Žalgirio mūšyje sutriuškino Kryžiuočių ordino riterius. Tai įvyko maždaug už 100 km į pietryčius nuo Malborko. Po kelių dešimčių metų nusilpęs ordinas pilį pardavė. Buvusi pagrindinė Kryžiuočių ordino būstinė atiteko lenkams, kurie čia įkūrė gynybinę tvirtovę, o vėliau pilyje buvo įrengti karališkieji apartamentai.

18 a. antroje pusėje Malborko pilis buvo užimta prūsų, kurie ją pritaikė kareivinėms, visiškai nepaisydami vertingo viduramžių palikimo. Tačiau dar labiau pilies kompleksas nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metu, kuomet besibaigiant karui, 1945 m. bombardavimų metu maždaug pusė pilies buvo sugriauta. Smarkiai nukentėjo ir Malborko senamiestis. Pilies griuvėsiai plyta po plytos buvo atstatyti kruopščių restauratorių, o šalia pilies esantis miestelis jau nė iš tolo neprimena ano senojo Marienburgo.

Iš išorės Malborko pilis atrodo neįveikiama – aukštos sienos ir bokštai, tvirti gynybiniai vartai buvo skirti apsaugoti kryžiuočių sostinę nuo užpuolikų. Be to, pilis iškilusi ties Vyslos atšaka Nogatu, taip pat saugojusiu tvirtovę nuo nepageidaujamų svečių. Viduramžiais pro Malborko pilies vartus net ir ramiu metu patekti galėdavo anaiptol ne visi. Pilies vartai būdavo atkeliami tik retsykiais, o paprastai žmonės įeidavo pro mažytes dureles.

 

Malborko pilies struktūra 

Malborko pilis suskirstyta į tris dalis – žemutinę, vidurinę ir aukštutinę pilį. Visas jas tarsi karūna vainikuoja viršuje pakibęs bokštas, nuo kurio galima pasižvalgyti toli po apylinkes.

Aukštutinėje pilies dalyje kadaise gyveno Didysis magistras bei kiti aukštesnio rango riteriai. Žemutinė pilis buvo skirta aptarnaujančiajam personalui, tarnams. Šias abi dalis jungia didelis kiemas – vidurinioji pilies dalis. Joje paprastai apsistodavo iš kitų kraštų atkeliavę riteriai. Be to, čia veikė ligoninė ir gyvendavo nusenę riteriai – buvo įrengti tarsi kokie senelių namai.

Masyvūs vartai ir per gynybinį griovį nutiestas tiltas jungia viduriniąją pilies dalį su aukštutine pilimi. Aukštutinėje pilyje kadaise buvo ir kalėjimas, kuriame buvo kalinami ypatingi belaisviai, kaip antai, Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Pasak metraščių, Kęstutis nelaisvėje ilgai neužsibuvo: jam pagelbėjo kryžiuočių tarnas Alpis, kuris buvo lietuvių kilmės. Alpis Kęstučiui padėjo pilies mūruose padaryti skylę ir davė jam žirgą bei kryžiuočių aprėdus.

 

Malborko pilies lankymas

  • Pilis lankytojams atverta kasdien
  • Darbo valandos vasaros sezono (gegužės-rugsėjo mėn.) metu: 9.00-19.00
  • Darbo valandos žiemos sezono (spalio-balandžio mėn.) metu: 10.00-15.00
  • Pilies muziejus uždaromas kai kurių valstybinių švenčių metu
  • Įėjimas į pilies muziejų kainuoja apie 40 PLN (žiemos sezono metu – 30 PLN)
  • Taikomos nuolaidos moksleiviams, studentams, mokytojams ir kt.