Kelioniumanija.lt

Štuthofo koncentracijos stovykla – šioje vietoje 1939-1945 m. veikė viena iš griežčiausių nacistinių koncentracijos stovyklų.

Ši koncentracijos stovykla buvo įkurta 1939 m. laisvojo Gdansko miesto teritorijoje, kanalais išraižytame krašte prie Baltijos jūros, Sztutowo gyvenvietėje. Kaip ir kitose nacių koncentracijos stovyklose, Štuthofe buvo izoliuojamas to meto elitas, politiniai bei socialiniai aktyvistai.

Alinantis darbas, žiaurus režimas, nepakeliamos gyvenimo sąlygos, maisto stygius, šaltis, higienos trūkumas – tai tik keletas žodžių, apibūdinančių šią „mirties stovyklą“. Šiandien šioje kraupioje vietovėje įrengta nemokama ekspozicija, pasitinkanti rūsčiais „Mirties vartais“ – taip buvo vadinamas pagrindinis įėjimas į stovyklos teritoriją.

Sukrečianti ekspozicija – tai kalinių barakai, dujų kameros, krematoriumas, stebėjimo bokšteliai ir kt. Už kelių zlotų mokestį autentiškoje nacių kino salėje galima pažiūrėti pusvalandžio trukmės dokumentinį filmą apie lagerio aukas, liekanas atsitraukus vokiečiams, išlikusius dokumentus, liudijančius apie nežmoniškas gyvenimo sąlygas, bandymus, kurie buvo atliekami su žmonėmis ir t.t. Nuo 1942 m. tai buvo masinio žydų naikinimo vieta.

Štuthofo koncentracijos tovykloje per beveik šešerius veiklos metus buvo užregistruota apie 110 tūkstančių kalinių, maždaug 65 tūkstančiams jų tai buvo mirties vieta.

Štuthofo koncentracijos stovykla yra už 30 km nuo Gdansko. Į šį muziejų įleidžiami asmenys nuo 13 metų, o jautresniems iš viso nerekomenduojama lankytis.

Lenkijoje taip pat galima aplankyti netoli Krokuvos (apie 50 km nuo šio miesto) esančią Aušvico koncentracijos stovyklą