Kelioniumanija.lt

Elblongas (Elbląg), arba dar kitaip Elbingas, yra seniausias miestas Varmijos-Mozūrijos vaivadijoje, kadaise buvęs svarbus uostas. Miestas buvo įkurtas 1237 m. Teutonijos ordino ir nuo 13 a. priklausė Hanzos prekybinei sąjungai.

Antrojo pasaulinio karo metu Elblongo senamiestis, Stare Miasto, labai nukentėjo, bet istoriniai gotikos, renesanso ir baroko stiliaus pastatai buvo atstatyti. Dabar mieste gyvena kiek daugiau nei 120 tūkst. gyventojų.

Elblongas įsikūręs apie 55 km į pietryčius nuo Gdansko, ties to paties pavadinimo upe. Miesto įžymybės – tai Šv.Mykolo katedra (gotikinė 13 a. statyta bažnyčia), 14 a. iškilę Miesto vartai (Brama Targowa).

Vis tik bene labiausiai Elblongą garsina unikalus technikos stebuklas – tai Ostrudos-Elblongo kanalas, kuris driekiasi iki Ostrudos apie 80 km. Neįprasta yra tai, jog dalį maždaug 80 km ilgio kanalo sudaro… geležinkelio bėgiai, kuriais rieda specialūs laivai.

Plaukdami šiuo kanalu laivai turi įveikti apie 100 m peraukštėjimą ir sudėtingų konstrukcijų dėka dalį kelio rieda bėgiais. Šis kanalas yra ne tik vienas vertingiausių technikos paminklų Lenkijoje, bet ir vienintelis toks vandens kelias visoje Europoje.

Ostrudos-Elblongo kanalo statybos buvo pradėtos 1844 m. Kadaise šiuo maršrutu buvo gabenamos prekės ir kiti kroviniai, o šiuo metu kanalas pritaikytas turizmo reikmėms. Kanale iš viso įrengti 4 šliuzai, kurių dėka įveikiamas minėtas aukščių skirtumas.