Kelioniumanija.lt

Gnieznas (Gniezno) – tai pirmoji Lenkijos sostinė ir vienas svarbiausių miestų šios šalies istorijoje. Lenkijos sostinė Piastų dinastijos čia buvo įkurta dar 10 amžiuje. Vėliau valstybės valdovai persikėlė į Krokuvą. Gnieznas taip pat siejamas su krikščionybės atsiradimu ir paplitimu Lenkijoje.

Anot legendos, kadaise trys broliai – Lechas, Čekas ir Rus keliaudami per neįžengiamas girias aptiko didžiulį slėnį, kurį supo ežerai ir kalvos. Ant aukščiausios iš kalvų augo ąžuolas, kuriame savo lizdą turėjo susisukęs baltasis erelis. Lechą pakerėjo vietovės grožis ir jis nusprendė čia įkurti gyvenvietę, kuri buvo pavadinta Gnieznu (lenkiškai gniazdo reiškia lizdą).

Gnieznas įsikūręs už 50 km į rytus nuo vieno seniausių Lenkijos miestų, Poznanės. Ant penkių kalvų įsikūrusį miestą supa ežerai – Jelonek, Winiary ir Bielidlo. Gniezne gyvena per 70 tūkst. gyventojų.

Gniezne apstu istorinių pastatų, tačiau be jokių abejonių didžiausia miesto įžymybė yra gotikinė 14 a. katedra. Šioje katedroje buvo karūnuoti 5 Lenkijos karaliai. Katedroje taip pat saugoma keletas ankstyvųjų Lenkijos rankraščių, o katedroje esantis Šv.Adalberto kapas traukia piligrimus. Be to, Gnieznas dar vadinamas Šv.Adalberto miestu.

Besidomintiems Lenkijos istorija įdomu būtų užsukti į Lenkijos kilmės muziejų, kuris supažindina su šios valstybės atsiradimu.

Netoli Gniezno galima aplankyti archeologinę Biskupino vietovę, kurioje galima išvysti rekonstruotą geležies amžiaus gyvenvietę. Joje žmonės gyveno jau prieš 2700 metų. Daugiau apie Biskupiną

 

Kelionių idėjos