Kelioniumanija.lt

Krokuva (Kraków) – tai antras pagal dydį Lenkijos miestas, įsikūręs pietų Lenkijoje (760 tūkst. gyventojų). Nuo 1038 m. iki 1596 m. Krokuva buvo Lenkijos sostinė, kuri vėliau buvo perkelta į Varšuvą.

Krokuva – gražus ir turistų itin mėgstamas miestas, alsuojantis istorija. Miestas dažnai vadinamas „Lenkijos deimantu“ bei „Karalių ir bažnyčių miestu“.

Dabartinėje Vavelio kalvoje žmonės gyveno jau akmens amžiuje. Nuo priešistorinių laikų Krokuvos apylinkėse buvo kasama druska.

Dar prieš susikuriant Lenkijos valstybei, Krokuva buvo vakarų slavų vyslėnų genties sostinė. Pasak legendos, šios genties kunigaikštis Krakas gudrumu įveikė Vavelio kalvoje gyvenusį slibiną, kurį jau daugybė riterių nesėkmingai bandė nugalėti, ir čia įkūrė Krokuvą.

966 m. Krokuva  buvo pirmą kartą paminėta rašytiniuose šaltiniuose – žydų keliautojas Abrahamas ben Jakobas savo kelionių aprašymuose paminėjo Krokuvą, kaip svarbų prekybinį centrą.

1257 m. Krokuvai buvo suteiktos Magdeburgo teisės, o 1386 m. čia buvo pakrikštytas Jogaila, mieste įvyko ir jo vestuvės su karalaite Jadvyga.

Istorinis Krokuvos centras yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Mieste yra seniausias Lenkijoje Jogailos universitetas, įkūrtas Kazimiero III Didžiojo.

 

TOP 10 lankytinų vietų Krokuvoje

 

Lankytinos vietos:

  • Vavelio kalva – šioje kalvoje yra 16 a. karališkieji renesanso stiliaus rūmai.
  • Turgaus aikštė (Rynek Glowny) – pagrindinė turistų susibūrimų ir miestiečių susitikimų vieta.
  • Turgaus halė (Sukiennice) – tai Turgaus aikštės vidury viduramžiais iškilęs pastatas, kuriame nuo seno veikė turgus.
  • Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia – Turgaus aikštėje esanti bažnyčia su dviem skirtingais gotikiniais bokštais.
  • Slibino urvas (Smocza jama) – su miesto įkūrimo legenda susijusi ola.
  • Barbakanas – unikalus 15 a. gynybinis įtvirtinimas, pastatytas priešais vienus iš Krokuvos senamiestį juosusios gynybinės sienos vartus.
  • Kazimiero kvartalas – tai žydų kvartalas, garsėjantis užeigų ir karčemų gausa.
  • Čartoriskių (Czartoryski) muziejus – čia eksponuojami žymių Europos dailininkų kūriniai.