Kelioniumanija.lt

Torūnė (Toruń) – vienas seniausių istorinių miestų Lenkijoje, užburiantis savo senamiesčiu, kuris dar vadinamas „Šiaurės gotikos perlu“. Be to, Torūnė yra viena iš plytų gotikos kelio miestų.

Tai miestas, įsikūręs prie Vyslos upės Lenkijos šiaurinėje pusėje (210 tūkst. gyventojų). Tai pramoninis miestas, tačiau taipogi garsėjantis vienu iš didžiausių senamiesčių Lenkijoje, dar vadinamas „Šiaurės gotikos perlu“. Torūnės senamiestis yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Senamiestį supa Viduramžiais statyta gynybinė miesto siena.

Torūnė garsi tuo, jog čia gimė žymusis mokslininkas Mikalojus Kopernikas. Mieste įkurtas Koperniko vardo universitetas.

Torūnė buvo įkurta Viduramžiais kryžiuočių ir anuomet buvo svarbus prekybos centras, ties kuriuo kirtosi svarbūs prekybiniai keliai. Miesto teises Torūnė gavo jau 1233 m., o Lietuvos istorijai svarbi data – Torūnės taika čia buvo pasirašyta 1411 m. tarp Kryžiuočių ordino ir LDK bei Lenkijos Karalystės.

 

Lankytinos vietos Torūnėje:

 

Miesto rotušė

Dailioji Torūnės rotušė – tai 13-14 a. gotikinis statinys, esantis miesto centre, Turgaus aikštėje. Ši rotušė – tarsi patvirtina, kad Torūnė kadaise buvo klestintis Hanzos sąjungai priklausęs miestas.

 

Torūnės bažnyčios

Žymiausios miesto bažnyčios – tai Šv. Jokūbo bažnyčia (14 a.), Šv. Jonų katedra, Šv. Dvasios bažnyčia.

 

Kitos lankytinos vietos

Dibovskio pilies (15 a.) griuvėsiai; Artuso dvaras; Mikalojaus Koperniko namas – gotikiniai statiniai, kuriuose įsikūręs Koperniko muziejus.

 

Pivnicų radioteleskopas

Vos už kelių kilometrų nuo Torūnės centro, Pivnicų kaime (Piwnice) galima išvysti įspūdingo dydžio radioteleskopą. Jis – vienas didžiausių Europoje.