Kelioniumanija.lt

Varšuva (Warszawa) – tai Lenkijos sostinė ir didžiausias miestas, įsikūręs šalies centrinėje dalyje prie Vyslos upės (1,7 mln. gyventojų). Varšuva yra Lenkijos politinis, ekonominis ir kultūrinis centras. Čia įsikūrusios pagrindinės valdžios įstaigos.

Pirmoji įtvirtinta gyvenvietė Brodno dabartinės Varšuvos teritorijoje buvo įkurta IX a. 1596 m. į Varšuvą buvo perkelta Žečpospolitos sostinė, miestas tapo oficialia Lenkijos ir Lietuvos valdovo rezidencija.

II Pasaulinio karo metu Varšuva beveik visiškai buvo sugriauta, liko tik apie 20% pastatų. Beveik visas dabartinis senamiestis atstatytas po karo. Varšuvos centras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

Varšuvoje galima aplankyti šias šventoves: gotikinio stiliaus Šv. Jono katedrą, kuri buvo pastatyta dar 15 a. pr., bet katedra tapo tik 18 a. pabaigoje bei Šv. Onos bažnyčią, pastatyta 15 a. pabaigoje.

Netrūksta čia ir muziejų. Nacionalinio muziejaus kolekcijoje saugomi senovės egiptiečių, graikų, romėnų meno kūriniai, archeologiniai radiniai. Senamiesčio Turgaus aikštėje įsikūręs Varšuvos istorijos muziejus, kuriame galima susipažinti su miesto istorija. Buvusioje miesto centrinėje stotyje įrengtas Varšuvos traukinių muziejus, kuriame eksponuojama senovinių vagonų, geležinkelio įrangos, uniformų, bėgių ir kitų su traukiniais susijusių dalykų kolekcija. Nepriklausomybės muziejus skirtas Lenkijos nepriklausomybės kovoms. Šiame muziejuje saugomi su nepriklausomybės atgavimu susiję dokumentai – pradedant T.Kosciuškos sukilimu ir baigiant prieš kelis dešimtmečius vykusiais įvykiais. 1978 m. E.Lypinskiego iniciatyva buvo įkurtas karikatūrų muziejus.
Iki pat 19 a. Varšuvos visuomeninio gyvenimo centras buvo Senamiesčio Turgaus aikštė (Rynek Starego Miasta). Dauguma spalvingų namų šioje aikštėje buvo pastatyti turtingų miesto pirklių. O viena iš gražiausių Varšuvos istorinių gatvių, nusidriekusi nuo Pilies aikštės iki Wilanowo rūmų yra Karališkasis kelias (Trakt Krolewski). Mieste taip pat galima aplankyti Lazienki parką, kuriame yra vadinamieji „Rūmai ant vandens“ – neoklasikinės architektūros šedevras.
Varšuvoje netrūksta ir daugiau rūmų: Kultūros ir mokslo rūmai – 20 a. vidurio įspūdingas statinys bei Sovietų Sąjungos palikimas Varšuvoje; Vilanovo rūmai (Wilanow Palac) – tai rūmai, apsupti parko ir sodų, pastatyti karaliui Jonui III Sobieskiui.
Didingieji Karaliaus rūmai (Zamek Krolewski) II Pasaulinio karo metais buvo beveik visiškai sugriauti, o vėliau atstatyti, juose įkurtas muziejus. Karo metais nukentėjo ir Didysis teatras (Teatr Wielki) – 19 a. statinys, kuriame įsikūrusi Nacionalinė opera ir baletas.
1940 m. įsteigtame žydų gete buvo uždaryta beveik pusė milijono šios tautybės žmonių, vėliau didžioji jų dalis buvo išvežti į koncentracijos stovyklas, apie 100 000 žmonių mirė ar buvo nužudyti gete. Šiandien buvusio geto centre stovi paminklas geto didvyriams.