Atostogos Lietuvoje: po Birštoną – dviračiu

Autorius: Rūta Juozapaitytė | Kelionių manija , 2013, Liepos 22d.
Apie Birštoną ilgai pasakoti nereikia. Šis kurortinis miestas pamažu užkariauja ne tik turistų iš užsienio, bet ir lietuvių širdis. Nemuno kilpų regioniniame parke esančiame kurorte veiklos atras ir tingūs poilsiautojai (čia veikia sanatorijos, viešbučiai), ir norintieji laiką praleisti aktyviai – jiems Birštonas šiemet paruošė naujus dviračių maršrutus.

Kokius dviračių takus verta išbandyti ir ką jais keliaujant pavyks pamatyti, pasakoja Birštono turizmo informacijos centro direktorė Rūta Kapačinskaitė. 

 

Paprasčiau aplankyti Birštono įžymybes
Pietinėje Borštono pusėje plyti Vytauto parkas – senoji miesto dalis. Įvažiavę į parką dairykitės geltonosios biuvetės, priklausančios „Tulpės“ sanatorijai. Šioje biuvetėje galite paskanauti mineralinio vandens „Vytautas“, trykštančio iš 125 m gylio gręžinio. Visai netoli stūkso Vytauto kalnu vadinamas Birštono piliakalnis, nuo kurio atsiveria Nemuno vingis.
Iš parko keliaukite šiaurės kryptimi Nemuno krantine į kitą – centrinį kurorto parką. Važiuodami išvysite virš medžių viršūnių kyšantį Šv. Antano Paduviečio bažnyčios bokštą. Maldos namai veikia nuo 1909 m. Įveikę maždaug 2 km pasieksite centrinį parką. Parke suformuotas pažintinis Nemuno kilpų takas, atkartojantis Nemuno vingius.
Kirtę parką išvažiuosite į Jaunimo gatvę, kuria judėdami vakarų kryptimi pasieksite Birštono miesto tvenkinius. Pravažiavę pirmąjį tvenkinį sukite į Karalienės Barboros alėją, o ji jus atves į Kunigaikštienės Elenos gatvę. Ja įvažiuosite į Nemuno kilpų regioniniame parke plytintį Žvėrinčiaus mišką, menantį karališkąsias medžiokles, kai miške aidėjęs Vytauto Didžiojo medžioklės ragas pramogauti kvietė to meto Europos karališkųjų šeimų narius. Miške įrengtas 15 km ilgio dviračių-pėsčiųjų takas, gausu medžio skulptūrų, įrengtos poilsiavietės ir laužavietės.

Važiuokite dešiniąja trasos puse ir numynę maždaug 3 km išvysite rodyklę, nurodančią kryptį Žvėrinčiaus ąžuolo link. Šiuo metu miško galiūnas lankytojų laukia gulėdamas ant samanų – 2005 m. 1,8 m skersmens ir 15 m aukščio medis neatlaikė uragano.

 

7savaitgalis-birstone2.JPG 


Sužavi gamtos grožis
Grįžkite į Nemuno pakrantę ir įveikę 1,5 km išvysite upėje plytinčias keturias salas. Jose galima pamatyti migruojančius paukščius: didžiuosius dančiasnapius, didžiąsias antis, rudagalvius kirus, upines ir mažąsias žuvėdras, upinius kirlikus, raudonkojus tulikus, pempes ir kt. Antroje vasaros pusėje prasideda tilvikinių paukščių migracija, tad čia galima stebėti kone visas Lietuvoje sutinkamas tilvikų rūšis. 
Atsikvėpkite Nemuno pakrantėje įrengtoje poilsiavietėje ir tęskite kelionę. Važiuodami palei Nemuno vingį pasieksite 0,3 km ilgio Velniabliūdžio pažintinį gamtos taką su paslaptingiausia tako vieta – Velniabliūdžiu.
Grįždami tuo pačiu dviračių taku laikykitės dešinės pusės – už 1 km išvažiuosite į A16 automagistralę. Ja pavažiuokite 1,7 km, išvydę kelio ženklą „Lankytina vieta“, sukite į dešinėje esantį keliuką, kuris atves jus prie 1,6 km ilgio Škėvionių pažintinio gamtos tako.

Prienų gatve grįžkite į Birštoną. Jei kurorte nuspręsite pailsėti dar porą dienų, nuobodžiauti tikrai neteks – čia gausybė pramogų aktyvaus laisvalaikio mėgėjams. Pasižvalgykite po Didžiąsias Nemuno kilpas skrisdami karšto oro balionu arba parasparniu, pasidairykite į Nemuno pakrantes nuo pramoginių laivų denių, išmėginkite Verknės upės sraunumą plaukdami baidare. Šiltuoju metų laiku išmėginkite jėgas stalo ir lauko teniso, paplūdimio tinklinio, krepšinio, mini golfo, riedlenčių, riedučių, petankės aikštelėse. Sugrįžę čia žiemą pasikinkykite slides ant Sniego kalno.

 


Ilgi maršrutai – ne kiekvienam
Jei patika keliauti dviračių takais, R. Kapačinskaitė siūlo įveikti 34 km ilgio Siponių miško ir Nemajūnų maršrutą. Keliaujant šiuo keliu išvysite vaizdingą Nemuno upės slėnį, angelų drožėjos sodybą, Siponių dvarą, Nemajūnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią (tai vienintelis originalus medinės neogotikos kūrinys Lietuvoje).

Taip pat vaizdingas yra ir Škėvonių pažintinis gamtos takas, kurio ilgis 15 km. Beveik prieš 12 tūkst. metų Nemuno suformuotu Birštono atragiu ir Škėvonių gūbriu vingiuoja 1,6 km ilgio Škėvonių pažintinis gamtos takas. Unikalus Škėvonių gūbrys-sala sausumoje-tęsiasi maždaug 3 km, jame auga daugybė įdomių augalų, kai kurie įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Ko gero, įdomiausia gūbrio vieta – 33 m aukščio ir daugiau nei pusės kilometro ilgio atodanga, susiformavusi Nemuno vandeniui intensyviai ardžius gūburio šlaitą. Ant atodangos įrengta regykla, nuo kurios atsiveria Nemuno slėnio vaizdai…

 

Trumpų maršrutų mėgėjams – aukštapelkė ir krantinė
Nemuno krantinė Birštone traukia turistus ramybe, jaukumu ir gamtos grožiu. 2 km krantinė – bene populiariausia poilsiautojų pasivaikščiojimo vieta – buvo įrengta iš karto po Kauno hidroelektrinės pastatymo 1959 m., siekiant apsaugoti Birštoną nuo potvynių, grėsusių pakilus Nemuno vandens lygiui. Daugeliui ji susijusi su ilgais romantiškais pasivaikščiojimais, dviračio mynimu ar netoliese prieš akis atsiverenčiais Nemuno kilpos skardžiais. Poetas Justinas Marcinkevičius yra pasakęs, kad šiose palaimintose ir vaizdingose vietose įsikūręs unikaliausias gamtos turtas – Didžiosios Nemuno kilpos, kurių grožio neatstoja nė viena  Europos upė. 

Velniablūdis – vienintelė aukštapelkė Prienų kilpoje, savo forma primenanti dubenį. Keliaudami 0,3 km ilgio taku susipažinsime su miško ir pelkės gyventojais bei būdingiausiais augalais, iš kurių svarbiausi – kiminai. Šaknų neturinčios samanos itint reikšmingos pelkei – apatinė jų dalis nuolat apmiršta ir po truputį grimzta gilyn. Taip susidaro durpės. Seniau šiose vietovėse iškastos durpės buvo naudojamos purvo vonioms Birštono gydyklose.

 

Būtinas aplankyti objektas – Birštono piliakalnis
Birštono piliakalnis yra prie pat Nemuno, tai vienas žinomiausių ir aukščiausių piliakalnių Lietuvoje – daugiau nei 40 m aukščio. Jau XIV a. pab. ant piliakalnio stūksojo tvirta, medinė Birštono pilis, vienaamžė su pirmąja Punios pilimi. Šis piliakalnis vadinamas Vytauto kalnu, nes 1401 m. Birštonas minimas kaip Vytauto dvaras, kuriame didysis kunigaikštis Vytautas ilsėdavęsis po medžioklės. 

Vytauto laikais Birštonas buvo strategiškai svarbi vieta. Teigiama, kad medinė pilis ne kartą buvo pulta kryžiuočių, tačiau niekada neužimta. Birštono pilyje 1473 m. gyvenęs karalius Kazimieras Jogailietis su šeima slėpėsi nuo šalyje siautėjusios maro epidemijos.

7Vytauto-kalnas.JPG 

Vytauto kalnas 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos