Kelioniumanija.lt

Ant aukšto Nemuno šlaito įsikūręs Gelgaudiškio dvaras, garsus savo parku, kuris laikomas didžiausiu Lietuvos dvarų parku. Jo plotas – beveik 120 ha, tad lygių jam mūsų krašte praktiškai nėra. Be to, parkas žymus čia esančia „žvaigžde“, t.y. pramoginės medžioklės tikslais suformuota unikalia aikštele. Iš šios aikštelės taisyklingai aštuoniomis pasaulio šalių kryptimis įrengti takai. Kadaise vadinamojoje „žvaigždėje“ medžiojantys dvarininkai rinkdavosi pietauti.

Gelgaudiškis – bene seniausia Šakių rajono gyvenvietė. XVI a. dvaro sodyba ir šios žemės priklausė Sapiegoms, o dabartiniai dvaro rūmai iškilo XIX amžiuje baronui G.Koideliui rekonstruojant dvaro ūkį. Baronas ne tik pastatė naujus rūmus, bet ir įkūrė šveicarišką sūrinę, ėmė auginti veislinius žirgus. Tarpukariu čia įsikūrusios vienuolės atidarė vaikų globos namus, sovietmečiu čia taip pat šurmuliavo vaikų namai, o nykstantį dvarą galutinai suniokojo 1979 m. įsiplieskęs gaisras, po kurio pastatas buvo paliktas likimo valiai.

Kadaise puošnumu ir įmantriomis interjero detalėmis garsėjusiuose rūmuose šiandien vis dar triūsia specialistai, žingsnis po žingsnio atkuriantys turtingą rūmų interjerą. Tai nežemiškas, ar bent jau nelietuviškas, gėles vaizduojantys lubų bei sienų dekorai, autentiškos koklinės krosnys, originalaus parketo detalės, išlaikę laiko ir istorinių permainų egzaminą.

Milžiniškame Gelgaudiškio parke šiltuoju metų laiku rengiamos teatralizuotos ekskursijos, kurių metu garantuota ne tik juoko dozė, bet ir Sūduvos krašto gardumynų ragavimas bei pažintis su, rodos, dar taip neseniai parko alėjomis vaikštinėjusių dvarininkų gyvenimu, jų medžioklės ypatumais bei baudžiauninkų kasdienybe.