Kelioniumanija.lt

Lietuvoje pajūryje po smėlio kopomis besislepianti Memel-Nord karinė baterija – tikras saldainiukas istorijos mėgėjams. Tačiau net jei ir nesate toks, būtinai čia apsilankykite. Savanorių prižiūrimas ir, kaip jie patys juokėsi, okupuotas karinis objektas mena daug įdomių istorijų ir netgi žada pramogų. Kai kurie čia net atvažiuoja švęsti asmeninių švenčių – bernvakarių, gimtadienių ir panašiai.

Šios karinės baterijos istorija prasidėjo dar 1939 metais, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Vokietijos, o visas Klaipėdos uostas – militarizuotas. Nors iš pradžių buvo įsteigtos laikinos baterijos, iš karto buvo duotas nurodymas miestą įtvirtinti tam tikrais įtvirtinimais, kurie apsaugotų tiek nuo oro, tiek nuo jūros atakų. Todėl jau 1939 metais Klaipėda gavo miesto tvirtovės statusą.

1940 metais visi pabūklai buvo pašalinti, baterija su įgula perkelta į Norvegiją, o 1944 metais čia buvo įrengta priešlėktuvinė baterija. Iki šiol yra išlikęs pabūklų, skirtų šaudyti į oro taikinius, vamzdis.

 

Vėliau Klaipėdą užėmė sovietų armija, kuri Memel-Nord baterijoje įkurdino savo pakrantės artilerijos bateriją. 1955 metų baterija buvo išformuota ir čia įsikūrė pasieniečių sarginis štabas. Vėliau Memel-Nord buvo visiškai apleistas ir niokojamas, o šiuo metu čia įkurta įdomi ekspozicija.