Kelioniumanija.lt

Krekenavos regioniniame parke, Girelėje įsikūręs Pašilių stumbrynas. Iki 16 amžiaus stumbrai buvo paplitę visoje Europoje, taigi ir Lietuvoje. Šie galingi žvėrys gyveno miškuose, stepėse, kalnuose. Tačiau prasidėjus žemdirbystės plėtrai ir itin sparčiam žmonių skaičiaus didėjimui, neatsakingai medžioklei, stumbrai buvo išstumti į miškus, kurie jiems buvo mažai tinkami gyventi.

Lietuvoje visi stumbrai išnaikinti jau iki 1854 metų. Lenkijos Belovežo girioje paskutinė laisvėje gyvenusi stumbrė nušauta 1919 metais.

Prieš kiek daugiau nei penkias dešimtis metų įsteigtas Pašilių stumbrynas – milžiniškas. Jo lankytojai retus gyvūnus stebėti gali iš specialiai įrengtos aikštelės. Stumbrai dažniausiai būna išsibarstę po didžiulę teritoriją, tačiau vos išgirdę prižiūrėtojo barškinimą į tvorą visi skuba sugrįžti, nes žino, kad jų jau laukia medžių žievės ar ūgliai su šakelėmis.

Stumbrai – išties didingi žvėrys: patino kūno ilgis gali siekti iki 3,5 metrų, aukštis – iki 1,9 metrų. Sveria šie galiūnai 700–900 kilogramų.