Kelioniumanija.lt

Raižių kaimelio istorija siekia tuos laikus, kai Vytautas Didysis suteikė politinį prieglobstį totoriams, vadovaujamiems chano Tochtamyšo, kuris pradžioje buvo apgyvendintas Lydos pilyje. Vėliau totoriai buvo įkurdinti keliose Lietuvos vietovėse, išsidėsčiusiose lanku, nuo Vakarų Europos pusės supančiu tuometinę sostinę Trakus.

Viena iš tų vietovių ir buvo Raižiai. Atsidėkodami totoriai Vytautui padėjo kovoti Žalgirio mūšyje. Karinguosius raitelius į mūšį vedė Tochtamyšo sūnus Džel-ed-Dinas. XVII amžiuje Raižiuose buvo 44 totorių namai.

Tiesa, apsigyvenę Lietuvoje totoriai ilgainiui prarado savo kalbą, tačiau išlaikė religiją. Raižių mečetė iš tolo primena medinę kaimo bažnytėlę. Ji buvo pastatyta dar 1889 m. Tiesa, pirmoji mečetė, manoma, čia stovėjusi jau XVI amžiuje.

Mečetės kieme stovi du saulės laikrodžiai, kurie buvo sumontuoti minint Žalgirio mūšio 500-ąsias metines. Vienas iš jų rodo vietos laiką, o antrasis – Žalgirio mūšio vietos, kuri yra Lenkijoje, laiką.

Raižių musulmonai iki šiol savo maldose nepamiršta paminėti padėkos Vytautui Didžiajam. Šiam Lietuvos valdovui skirtas ir skulptoriaus J.Jagėlos sukurtas granito paminklas, prieš kelis metus iškilęs Raižių kaimo centre šalia plento, vienintelis Vytautui pastatytas paminklas Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo.