Kelioniumanija.lt

Tauragnas – giliausias (60,5 m) ir aukščiausiai virš jūros lygio (165 m) iškilęs Lietuvos ežeras, esantis Utenos rajone. Ežeras užima 513 ha. Ežero pavadinimas kilęs iš „tauro rago“, nes senovėje šiose vietose būta gausu taurų. Tauragnas yra Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje, o „Utenos“ remiama poilsiavietė – tikras Tauragnų miestelio pasididžiavimas.

Lankydamiesi prie Tauragnų ežero aplankykite ir Moko akmenį, stūksantį prie Tauragnų-Kazitiškio kelio, Šeimaties kaime. Akmuo yra nupjauto kūgio formos. Šalia jo guli kitas, mažesnis – Mokiukas.

Pasak legendos, senų senovėje gyvenęs žmogus, vardu Mokas. Turėjęs jis žmoną ir sūnų. Darbšti buvo Moko šeima, dirbusi už visą giminę. Tačiau nusivylęs žmonių tingumu, Mokas nusiminęs ir pats nustojęs dirbti. Žmonės ėmė ant jo pykti, tad teko Mokui keltis kitur. Kartu su žmona ir sūnumi jis iškeliavo šiaurės link. Tačiau kelią pastojo Tauragnų ežeras, kurį reikėjo perplaukti. Mokas pamokė žmoną ir sūnų plaukiant nesigręžioti ir nežiūrėti atgal. Sūnus paklausęs, o Mokienė nepaklausiusi ir nuskendusi. Verkęs Mokas, išlipęs ant kranto ir stovėjęs tol, kol suakmenėjęs. Ir dabar jis toje vietoje tebestovi. O Tauragno dugne liko Mokienė – didelis akmuo, į kurį žvejai dažnai tinklus suplėšo.

Beje, mokais vadinamų riedulių randama ir kitose Lietuvos vietose.