Kelioniumanija.lt

Anykščiai – tai Utenos apskrityje esantis miestas, įsikūręs prie Šventosios ir Anykštos upių santakos. Seniausi gyventojų pėdsakai Anykščių apylinkėse siekia 9000 m. pr. Kr. O rašytiniuose šaltiniuose miestas minimas 1440 m. – minimas Radvilų valdomas Anykščių dvaras.

Anykščių pavadinimas kilo nuo Anykštos upėvardžio. Legenda pasakoja, jog kadaise moteris išsiruošusi skalbti prie upės. Skalbdama ji su kultuve užsigavo nykštį ir ėmusi šaukti: „Ai, nykštys“. Taip upei prigijo Anykštos pavadinimas.

Kita miesto pavadinimo legenda pasakoja, jog šioje vietoje kadaise buvęs bajoro Nykščio dvaras. Bajoro marti Ona Nykštienė, nesulaukusi iš karo grįžtančio vyro, bajoro sūnaus, iš sielvarto pasiskandino upelyje, kuriam prigijo „Onykštienės“ vardas, vėliau tapęs Anykšta.

Anykščių Šv. Mato bažnyčia yra aukščiausia Lietuvoje – jos bokštų aukštis yra 79 m. Viename iš bokštų yra įrengta apžvalgos aikštelė, į kurią galima užkilti lipant laiptais. 

Anykčiuose įsikūrę keletas muziejų – bene įdomiausias ir unikaliausias yra Siauruko muziejus, skirtas istorinei iki šių dienų veikiančiai siaurojo geležinkelio linijai. Taip pat mieste yra Angelų muziejus bei A. Baranausko ir A. Vienuolio muziejus.