Kelioniumanija.lt

Vilnius – Lietuvos sostinė ir didžiausias miestas šalyje. Vilnius yra įsikūręs ties Neries ir Vilnios upių santaka. Tiksliai nėra nustatyta, kad dabartinio miesto vietoje įsikūrė pirmoji gyvenvietė, tačiau turbūt visiems lietuviams yra žinoma miesto įkūrimo legenda.

Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius buvo pirmą kartą paminėtas 1323 m., kuomet kunigaikštis Gediminas parašė laišką Vokietijos miestams, kviesdamas vokiečius ir žydus keltis į Vilnių.

1387 m. Vilniui buvo suteiktos Magdeburgo teisės. XVI a. pradžioje miestą juosė gynybinė siena, turėjusi 9 vartus.

1579 m. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Steponas Batoras mieste įkūrė universitetą, tapusi kultūriniu ir moksliniu centru visame regione.

1994 m. Vilniaus senamiestis įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. 2009 m. Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine.

Lankytinos vietos Senamiestyje:

 • Gedimino pilis – Vilniaus miesto simbolis. Gedimino pilies bokšte įrengtas Pilies muziejus, o jo viršuje – apžvalgos aikštelė, iš kurios galima pasigrožėti Vilniaus panorama. Į pilies kalną galima pakilti funikulieriumi arba pėsčiomis.
 • Trijų kryžių kalnas ir Kalnų parkas. Kalnų parką sudaro keli kalnai, iš kurių žymiausias yra Trijų kryžių kalnas. Kalnų parko estradoje vasarą vyksta įvairūs renginiai. Pasakojama, jog kadaise lietuviai pagonys šioje vietoje nukankino septynis pranciškonus, prikalę juos prie kryžių. Vėliau šioje vietoje iškilo Trys kryžiai (skulpt. A. Vivulskis).
 • Vilniaus Rotušė – pirmoji Rotušė šioje aikštėje buvo pastatyta XV a. Dabartinis pastatas pagal L. Stuokos-Gucevičiaus projektą buvo pastatytas XVIII a.
 • Vilniaus Universitetas – tai gotikos, renesanso, baroko, klasicizmo stilių pastatų ansamblis. Universitete yra net dvylika uždarų kiemų, Šv. Jonų bažnyčia (XIV–XVIII a.). Pastatų ansamblį garsina ir aukščiausia miesto varpinė (XVII–XVIII a.).
 • Bastėja – tai originalios konstrukcijos renesansinis gynybinis įrenginys (XVII a.)

Bažnyčios:

 • Arkikatedra bazilika (Šv. Stanislovo ir Vladislovo arkikatedra bazilika) – tai pagrindinė katalikų bažnyčia šalyje. Katedros interjere daugybė vertingų freskų, paveikslų, skulptūrų, antkapinių paminklų. Istorikai teigia, jog pirmoji Katedra dabartinės šventovės vietoje buvo pastatyta 1251 m. Vėliau ji buvo kelis kartus perstatyta. Dabartinis klasicistinis pastatas statytas XVIII a., tačiau ir iš ankstesniųjų pastatų išlikę įvairių stilių fragmentų. Šv. Kazimiero koplyčia, kurioje ilsisi Lietuvos globėjo Didžiojo kunigaikščio Šv. Kazimiero palaikai, – tai vienas svarbiausių baroko architektūros pavyzdžių Lietuvoje.
 • Aušros Vartai – tai vieninteliai išlikę buvusios miesto gynybinės sienos vartai. Jų išviso buvo devyneri. Renesansiniai Aušros Vartai pastatyti 1514 m. 1829 m. Aušros Vartų koplyčia buvo rekonstruota vėlyvojo klasicizmo stiliumi. Koplyčia garsi savo stebuklingųjų galių turinčiu Dievo Motinos paveikslu, nutapytu XVII a. pradžioje.
 • Šv. Onos bažnyčia – tai žymiausia gotikinė bažnyčia Lietuvoje, pastatyta XV-XVI a.
 • Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia (barokinis stilius, 1676 m.).

Muziejai, galerijos:

 • Lietuvos nacionalinis muziejus
 • Genocido aukų muziejus – tai 1992 m. įsteigtas muziejus, kuriame galima susipažinti su sovietmečiu šiame pastate veikusių represinių institucijų NKVD ir NKGB-MGB-KGB vykdyta veikla ir jų aukų istorija.
 • Vilniaus paveikslų galerija (XVI–XX a. pradžios Lietuvos dailės paroda)

Kitos lankytinos vietos:

 • Televizijos bokštas – tai vienas iš aukščiausių statinių Rytų Europoje. Televizijos bokšto aukštis – 326,5 m. Greitaeigiu liftu galima užkilti į 165 m aukštyje esančią kavinę-barą ir apžvalgos aikštelę, iš kurios giedru oru matosi miesto apylinkės iki 50 km atstumu.
 • Verkių dvaras – miesto pakraštyje, netoli Neries upės ir Žaliųjų ežerų esanti sodyba, kurią supa gražūs miškai ir parkai. Verkių dvaro ansamblį sudaro keliolika pastatų ir daugybė mažosios architektūros detalių.