Kontrastingoji Malta

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Birželio 22d.

Šiuo metu jaunimas turi daug galimybių dalyvauti įvairiose programose užsienyje, keliauti ir pažinti kitas šalis bei žmones. Viena iš tokių programų – Europos savanorių tarnyba, kurioje dalyvauja šio straipsnio pašnekovė Lina Vosyliūtė, 23 metų mergina, savanoriaujanti Maltoje.

Lina savanoriškai dirbti išvyko baigusi universitetą. Visada aktyviai visuomeniniame gyvenime dalyvavusi mergina yra įsitikinusi, kad savanorystė – tai ne tik aplinkos pakeitimas, bet ir asmenybės tobulėjimo akademija bei puiki investicija į save. „Pirmosios savaitės skendėjo naivaus susižavėjimo sapne. Kasdien tekdavo įsignybti primenant, kad tai yra tikra. Tik po to atsivėrė realusis Maltos veidas su visais skauduliais bei defektais. Ir tai davė man dar daugiau – tapimą vietos gyvenimo dalimi“ – sako L. Vosyliūtė.


Dviguba realybė

„Maltoje pirmą kartą lankiausi prieš porą metų, kai čia dalyvavau seminare. Jau tada teko išgirsti kokia tai katalikiška šalis, kad čia nėra skyrybų, o abortai uždrausti. Maniau, kad religingumas stiprus vien tarp vyresnės kartos atstovų, o jaunimas gyvena daugiau ar mažiau pasaulietišką gyvenimą. Tačiau šį kartą su dideliu religingumu susidūriau tik atvykus į šalį. Pravėrusi savo kambario duris išvydau dvi didžiules prakartėles. Tad ėmiau juokauti, jog gyvenu ne Zurrieq (miestas, kur gyvena Lina), bet Betliejuje. Tik tolimesnės diskusijos su sutiktais žmonėmis parodė, kad šis pokštas labai jau artimas realybei“ – pasakoja Lina.

Maltoje tiek valstybinėse, tiek katalikiškose mokyklose nuo pirmos iki dešimtos klasės berniukai ir mergaitės mokomi atskirai. Išimtis yra tik keletas privačių mokyklų. Taip pat didžioji dauguma vaikų po pamokų vietoj būrelio lanko museum, t.y. religinius susirinkimus, per kuriuos meldžiamasi, skaitomas Šventasis Raštas. Be to, visos didžiausios jaunimo organizacijos turi katalikiškas šaknis – skautai, Jėzuitų tarnyba pabėgėliams, YMCA (Young Men Christian Association), Don Bosco, Trečiojo Pasaulio Grupė ir k.t. Net Maltos universitete, kuriame apstu studentų iš užsienio, neretai paskaitos pradedamos malda. Autobusuose, valčių prieplaukose ir net baruose gausu altorėlių, kryžių ir Šventųjų paveikslų, tapusių turistų nuostabos objektais.

Pasak Linos, viskas atrodytų gražu, jei ne kita medalio pusė: „Nebuvau mačius didesnio nuodėmių miesto už Pačevilį (Pacheville) – pagrindinį Maltos pramogų ir naktinio gyvenimo centrą. Savaitgaliais čia renkasi paaugliai, apsirengę taip, kaip net mūsų klubuose retas kuris išdrįstų pasirodyti. Tad ankstyvas seksualinis gyvenimas, neplanuoti nėštumai ir gimdymai tampa tragedija šalyje, kurioje net nesusituokusios ir gyvenančios kartu suaugusiųjų poros yra smerkiamos vietos bendruomenės. Šioje nedidelėje šalyje jaunimas su tėvais paprastai gyvena tol, kol susituokia. Neretai ir tuokiamasi vien tam, kad pavyktų „pasprukti“ iš tėvų namų ir pradėti savarankišką gyvenimą, o norint išsiskirti – akligatvis – skyrybų nėra. Keista, tačiau stiprinant tradicinę šeimą Maltoje nuspręsta vienišoms motinoms mažinti valstybės paramą ir taip dar labiau pažaboti „nuodėmingo“ gyvenimo tikimybę“ – kitą situacijos pusę atskleidžia pašnekovė.

Maltoje labai stiprus patriarchalinis visuomenės modelis, kuris remiasi vyrų valdymu ir moterų patarnavimais, aukojimusi šeimos labui. Čia labai gajūs „lyčių stereotipai“, todėl ir politikoje moterų visai nedaug – iš 65 parlamentarų tik 6 yra moterys, t.y. 9,2 procentai. O Europos Parlamente (EP), turinčiame reprezentuoti ES piliečių įvairovę, visi šeši Maltos atstovai yra vyrai. „Vienas jų mano lankytoje konferencijoje juokavo, kad tarp kitų EP delegacijų jie jaučiasi tarsi talibai. Liūdna, tačiau panašumų esti. Po šių „atradimų“ net Lietuva man ėmė atrodyti, kaip labai liberali ir moderni šalis“ – pastebi savanorė.

Lina juokdamasi pasakoja, kad čia kiekvienas miestas turi savo Šventuosius, tačiau tai tampa didele problema, nes per religines šventes tikrąja žodžio prasme varžomasi kieno Šventasis šventesnis ir dėl to net kyla muštynės.


Savanorystės skonis

Savo savanorystės organizacijoje „Kooperativa Kummerc Gust“ (Sąžiningo verslo organizacija) L. Vosyliūtė dirba su švietimu apie atsakingą vartojimą ir sąžiningo verslo propagavimu. Jai vos ne kasdien tenka sužinoti kažką naujo apie jų parduotuvę, kurioje kartais ir pati dirba, pasiekiančius produktus, gamintojus bei jų darbo ir gyvenimo sąlygas. Su kitais savanoriais Lina rašo naujienlaiškį, rengia užsiėmimus su jaunimu ir vaikais, padeda organizuoti sąžiningo verslo festivalį „WorldFest‘10“. Ji džiaugiasi galėdama pasidalyti sukaupta patirtimi ir žiniomis bei išmokti kažką naujo.

Projekte dirbama laisvu grafiku, tad atlikę užduotis Europos savanoriai lankosi Maltoje vykstančiuose renginiuose, kultūriniuose festivaliuose ir net protestuose. Juos supa antiglobalistai, žalieji, žmogaus teisių gynėjai ir kiti, kurie Maltos kontekste yra itin progresyvūs. „Per intensyvų savanorystės laikotarpį teko daug ką patirti – kai kuo nusivilti, tačiau dar daugiau atrasti ir pažinti“ – įspūdžiais baigia dalintis Lina.

Europos savanorių tarnyba yra ES finansuojama programa, suteikianti galimybę 18-30 metų jaunimui praleisti 6-12 mėnesių savanoriškai dirbant pasirinktoje šalyje ir projekte. Savanoriui apmokama kelionė, apgyvendinimas, maitinimas, draudimas, kalbos kursai ir mokami kišenpinigiai.

 

Taip pat skaitykite:

Pažink pasaulį savanoriaudamas

Žymiausios šventos vietos Europoje