Kelioniumanija.lt

Vienas paslaptingiausių pasaulio statinių atrastas prieš daugiau nei šimtmetį Maltoje. Statant gyvenamųjų namų kvartalą Paolos mieste buvo aptiktas požeminė šventykla-nekropolis, kurį sudaro per 20 tarpusavyje sujungtų patalpų. Šiuose urvuose, kurių bendras plotas viršija 500 kv.m, buvo rastos krūvos žmonių kaulų.

Vos už keleto kilometrų nuo sostinės Valetos esanti vieta laikoma viena didžiausių paslapčių, kurias paliko Akmens amžiuje gyvenę žmonės. Trijų aukštų požemį sudaro iš vientisos uolos iškaltos patalpos, tarpusavyje sujungtos koridoriais, paįvairintos kolonomis, nišomis. Giliausiai esanti patalpa yra maždaug 10 metrų giliau žemės paviršiaus.

Iki šių dienų nėra tiksliai žinoma, kokia buvo šių po žeme iškaltų taisyklingų formų urvų, pasižyminčių gera akustika, funkcija. Juk tuometiniai žmonės neturėjo nei sudėtingų matavimo prietaisų, nei atitinkamų įrankių. Spėjama, jog čia maždaug prieš 5500 metų buvo įsikūręs salos orakulas. Dėl idealios akustikos net pašnibždomis kuždami žodžiai puikiai girdisi visoje patalpoje. Matyt, anuomet tai turėjo magišką reikšmę.

Be gausybės žmonių kaulų Hal Saflieni požemyje buvo aptikta ir statulėlių, vaizduojančių miegančias moteris. Archeologai spėja, jog tai gali būti tam tikra miego kulto vieta. Taip pat rasta keramikos dirbinių, amuletų. Radiniai saugomi Maltos nacionaliniame archeologijos muziejuje Valetoje. 

Maltos salose senoji civilizacija gyvavo iki 3500 m.pr.Kr. Vėliau salos dėl neaiškių priežasčių buvo apleistos. Į jas žmonės atsikraustė tik Bronzos amžiuje. 

Aptikus mįslingąjį tunelį kurį laiką čia buvo ribojamas lankytojų skaičius, baiminantis, kad jų iškvėptas oras gali pridaryti žalos per tūkstančius metų po žeme tarsi „užkonservuotiems“ urvams. Ir šiandien į UNESCO saugomą objektą įleidžiama tik po 80 lankytojų per dieną. Tad planuojant apsilankymą reiktų iš anksto (kartais tai tenka daryti gerokai iš anksto, iki apsilankymo likus kelioms savaitėms ar net daugiau) rezervuoti įėjimo bilietus.

Kelionių idėjos