Marokas: nepaliaujamos derybos, įspūdingos mozaikos ir Hičkoko paukščiai

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Liepos 22d.
Gargždiškis Vilmantas su žmona planavo keliauti į kruizą Nilo upe, tačiau kelionių agentūrai atšaukus kelionę, porai teko paskubomis keisti senuosius planus ir kurti naujus. Pasitelkę visagalį internetą susirado kelionių organizatorius Lenkijoje ir iškeliavo į Maroką.

Tai buvo pirmoji išvyka į Afriką, tad pora ne tik pamatė tai, kas buvo įtraukta į kelionės pasiūlymą, tačiau pakeliavo ir savarankiškai. „Aplankėme Agadyrą, Savirą, Safį, Kasablanką, Rabatą, Meknesą, Fezą ir Marakešą. Vėliau savarankiškai vykome į Masą ir Tiznitą. Buvo tikrai įspūdinga, tačiau didžiausią įspūdį paliko Saviros ir Fezo miestai. Marakešas irgi yra labai arti to paties įvertinimo“, – keliautojų portalui kelioniumanija.lt pasakojo Vilmantas. O štai nuvylė Kasablanka. „Kasablanka – modernus miestas, verslo sostinė, todėl tos arabiškos-marokietiškos dvasios nebedaug. Pagrindinis traukos objektas – didžioji Hasano II mečetė“, – teigė vyras. Bet apie viską nuo pradžių.

 

Nuo Agadyro – iki Marakešo
 
Atskridę į Agadyrą keliautojai pirmiausia papusryčiavo ir nusnūdo, mat naktinė kelionė iš Varšuvos nuvargino. Tik po pietų jie išsiruošė susipažinti su miestu. „Agadyras – du miestai viename. Viena jo pusė – viešbučiai ir turistinė infrastruktūra, kita – naujamiestis. Kaip žinia, Senąjį Agadyrą sugriovė XX amžiaus 7 dešimtmetyje įvykęs žemės drebėjimas, tad iš senamiesčio nieko neliko“, – pasakojo su vietine istorija susipažinęs Vilmantas.
O Naujasis Agadyras yra įsikūręs vos per kilometrą nuo senojo. „Iš turistų čia dominuoja lenkai, vokiečiai, skandinavai ir prancūzai. Pavalgyti pasirinkimo daug, nors marokietiška virtuvė didelio įspūdžio mums nepadarė“, – apie pirmąjį įspūdį pasakojo pašnekovas.

Antrąją dieną turistų grupė keliavo palei vandenyną, kur aplankė tai, kas liko iš Senojo Agadyro senamiesčio ir nusifotografavo su turistams skirtais kupranugariais. Toliau visi patraukė į Savirą, pakeliui sustodami įsiamžinti su medžiais laipiojančiomis ožkomis.

 

1marokas-ispudziai1.JPG 

 

Uostamiestis Savira Vilmantui ir jo žmonai paliko vieną iš didžiausių įspūdžių. „Pats uostas nėra didelis, tačiau pilnas mėlyna kobalto spalva dažytų valčių ir akiplėšų žuvėdrų. Jos be jokios gėdos iš rankose laikomos dėžės su žuvimi vagiliavo. Ir žuvėdrų kiekis toks, kad Alfredo Hičkoko „Paukščiai” tampa tokie… Kaip iš dokumentinio filmo! Nežinau kiek tame tiesos, bet kalbama, kad būtent Savira ir įkvėpė A.Hičkoką šiam filmui”, – apie anksčiau bohemos atstovų mėgtą kurortą pasakojo Vilmantas.

 

1marokas-ispudziai3.JPG 

Toliau keliautojų maršrute buvo Safis – keramikų miestas, tačiau nepalikęs didelio įspūdžio. Tik įstrigęs į atmintį kaip marokietiško apsukrumo pavyzdys. „Mano žmona vaikščiojo atskirai, kai vietinė moteriškė pasiūlė jai šviežiai spaustų apelsinų sulčių. Pinigų net pasiūlius neėmė, bet, kai pamatė mane, pradėjo šaukti, kad visgi reikia susimokėti. O įdomiausia tai, kad kilogramas apelsinų kainuoja 75 lietuviškus centus, o stiklinė apelsinų sulčių – 3 litus“, – juokdamasis prisiminė pašnekovas.
Kiek kitokia patirtis lietuvių laukė Rabate, kuris yra šalies sostinė. Naktį visas senamiestis tiesiog šurmuliuoja – pilna žmonių, automobilių, mopedų, visą naktį važinėjančio viešojo transporto. „Senamiestis – didelis turgus, bet viskas orientuota į vietinius, o ir prekės tokios, kurių net suvenyrais nepavadinsi. Ir pardavėjai čia ignoruoja turistus“, – stebėjosi Vilmantas.
Vėliau turistai aplankė Moulay Ismail arklidėmis ir karališkaisiais rūmais garsėjantį Maknesą, romėnų miestą Volubilį. Galiausiai keliautojai pasiekė Fezą – įspūdingiausią, pasak pašnekovo, Maroko miestą. „10 tūkst. gatvių, iš kurių tik į apie 300 gali įvažiuoti mašinos, likusios per siauros, kai kurios siauros tiek, kad du asiliukai neprasilenkia! Ir čia negalima pasikliauti navigacija, nes didesnėje senamiesčio dalyje ji tiesiog neveikia“, – būsimus turistus perspėjo kelioniumanija.lt pašnekovas.

Kelionės pabaigoje aplankytas Marakešas – naktinio gyvenimo sostinė, kur gyvenimas verda 24 valandas per parą. „Gyvačių užkalbėtojai, ugnies rijikai, tatuiruotės chna, vaisiai, prieskoniai, šokėjai.. Ten toks erzelis, kokio Jūros šventėje ar J. Basanavičiaus gatvėje nėra buvę. Ir tai vyksta kiaurus metus, išskyrus Ramadaną. Mūsų sutikti lietuviai buvo pakraupę nuo to, kas vyksta, o mums patiko. Juk smagu“, – susižavėjimo Marakešu neslėpė Vilmantas.

 

Mozaikų, odos dirbinių ir argano šalis
Man paklausus apie marokiečius, pašnekovas patikino, kad jų sutikti vietiniai buvo draugiški ir ramūs, tačiau su jais reikia mokėti derėtis. „Mums sekėsi visai neblogai, gal tik du kartus pasijutome apgauti. Derybų principas toks, kad pirkėjas pats nustato kainą. Ir 99 procentais atvejų už tą kainą ir nusiperka. Todėl prieš pradedant derėtis reikia skirti dieną „rinkos analizei“: susipažinti su kainomis „prix fix“ parduotuvėse, prekybos centruose, ir tik tada nerti į turgų. Pavyzdys – odos dirbiniai. Moteriška striukė parduotuvėje kabos su kaina „170 €“, tai reiškia, kad galima nusipirkti už 100 eurų, o jei mokėsi 170 eurų, tai, jei pirkėja moteris ir bendraus nuoširdžiai, gaus dovanų rankinuką“, – naudingų patarimų negailėjo Vilmantas.

Paklaustas, ką lauktuvių parsivežė į Lietuvą, pašnekovas pradėjo vardyti: argano aliejus (kurio litras kainuoja apie 60 litų), odos dirbiniai, tokie kaip batai, striukės, šlepetės, rankinės, diržai, ir prieskoniai.

 

1marokas-ispudziai.JPG 

„Kitas įspūdingas Maroko produktas – mozaikos, tačiau jų nesivežėme. Nors raštai ilgainiui pradeda kartotis ir atrodyti primityvūs, kai pamatai, kaip mozaikas daro… Tai pasigėrėjimą keliantis dalykas. Mozaikai dėlioti naudojama blogos keraminės plytelės, kurias du žmonės su kirtikliais paverčia įvairių formų detalėmis. Kitas darbuotojas ima tas detales ir deda mozaiką. Aklai. Paima detalę, pažiūri į spalvą ir formą ir deda ant grindų. Sudėliojus viską, mozaikos detalės apipurškiamos vandeniu ir cementuojamos. Ir tik cementui sustingus mozaika apverčiama gerąja puse į viršų ir pamatomas produktas“,  – susižavėjęs pasakojo Vilmantas.

Paklaustas, ar dar kartą grįžtų į Maroką, vyras patikino – tikrai taip, tačiau šį kartą patrauktų už Atlaso kalnų, į Sacharos dykumą.

 

Nuotraukos iš Vilmanto asmeninio archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.