Dia de los Muertos – mistiška mirusiųjų šventė Meksikoje

Autorius: Kelionių manija , 2010, Spalio 28d.

Mistika persmelkta tradicinė šventė Meksikoje – Mirusiųjų diena (Dia de los Muertos), kurios ištakos slypi ikikolonijiniais laikais dabartinėje šalies teritorijoje gyvenusių vietinių gyventojų tikėjimuose. Vėliau šventės tradicijos persipynė su katalikų tikėjimu.

Meksikoje tikima, jog lapkričio 1-2 dienomis į gyvųjų pasaulį sugrįžta mirusieji. Tačiau jie sugrįžta ne gąsdinti gyvųjų, o kartu pavalgyti, pagerti ir pasilinksminti. Visai taip pat, kaip darydavę gyvi būdami.

Meksikiečiai savo protėvių ir giminaičių dvasias pasitinka gamindami gardų naminį maistą. Išlikusi ir mirusiųjų lankymo kapinėse tradicija bei kapų puošimas gėlėmis bei žvakėmis, skirtos tam, kad mirusieji galėtų lengviau rasti kelią namo. Neretai panašiai papuošiami ne tik kapai, bet ir namai, kur įrengiamas gėlėmis, šventųjų paveikslais ir kitais šventės atributais išpuoštas altorius, ant jo dedama maisto. Kad ir kaip keistai visa tai atrodo mums, meksikiečiai šią šventę priima labai natūraliai, mat daugumai nesvetima gyvenimo-mirties-atgimimo samprata, išlikusi iš senųjų tikėjimų.

meksika-3.jpg

Vienas iš Dia de los Muertos dienos simbolių – pan de muerto – pyragas, kepamas specialiai šiai šventei. Meksikiečiai tradiciškai gamina ir kitus saldumynus, skirtus mirusiųjų dienai. Tai – kaukolės formos saldainiai, marcipaninės mirusiųjų figūrėlės ir pan. Beje, kaukolė vietinių dabartinės Meksikos gyventojų actekų buvo suvokiama ne kaip mirties, o kaip gyvybės simbolis. Actekai kaukoles kolekcionuodavo kaip trofėjus.

Kai kuriose vietovėse, ypač pietinėje Meksikoje, Mirusiųjų dienos tradicijos labai stiprios. Pavyzdžiui, netoli Oaxaca miesto, išlikusi tradicija lapkričio 1-osios naktį ne tik papuošti artimųjų kapus, bet ir visą naktį praleisti kapinėse, neretai – valgant, geriant ir dainuojant. Tą naktį kapines nušviečia tūkstančiai žvakučių. O antkapius puošia oranžinės ir gelsvos spalvos medetkos. Vaikų kapeliai papuošiami žaislais, o mirusiems suaugusiems atnešama alkoholinių gėrimų.

 

Lankytinos vietos