Kelioniumanija.lt

Ulan Batoras (Улаанбаатар) – tai Mongolijos sostinė ir didžiausias miestas, įsikūręs centrinėje šalies dalyje prie Tuul upės (apie 650 tūkst. gyventojų). Tai pagrindinis Mongolijos pramonės, politikos ir kultūros centras.

Miestą, įsikūrusį 1310-1350 m aukštyje virš jūros lygio supa kalnagūbriai. Ulan Batoro pavadinimas išvertus iš mongolų kalbos reiškia „raudonasis karžygys, didvyris“.

Ulan Batoras buvo įkurtas 1639 m. ir pavadintas Urga, kas mongolų kalba reiškia „jurtos rūmai“. Tai buvo budistų vienuolių centras ir tik XIX a. viduryje ėmė didėti jo reikšmė kaip prekybinio centro kelyje tarp Rusijos ir Kinijos.

1911 m. Ulan Batoras tapo nepriklausomos Išorinės Mongolijos valstybės sostine.1921 m. Ulan Batorą užėmė mongolų revoliucionieriai, padedami sovietų karo pajėgų. 1924 m. buvo įkurta komunistinė Mongolijos Liaudies Respublika, o sostinė pervadinta Ulan Batoru. Po II Pasaulinio karo, padedamas planinės Tarybų Sąjungos ekonomikos, Ulan Batoras ėmė sparčiai augti.

Šiandien tai – gana chaotiškas miestas. Jame gyvena maždaug trečdalis šalies gyventojų, tačiau jie nuolat migruoja – atvyksta ieškoti geresnio gyvenimo, o neradę vėl grįžta gyventi klajoklišką gyvenimo būdą stepėse. Toliau nuo centro – ištisi jurtų rajonai. Tik apie trečdalį sostinės gyventojų naudojasi vandentiekiu. Dauguma gyvena jurtose be elektros, šildymo ir kitų įprastų patogumų.

Ulan Batoras yra laikomas šalčiausia pasaulyje valstybės sostine. Vidutinė metinė temperatūra čia tesiekia -1,3°C. Žiemą temperatūra neretai nukrinta ir iki -40°C. Vasaros paprastai karštos, oro temperatūra perkopia +30°C.

Lankytinos vietos:

  • Budos vienuolynas (Choijin Lama) – iš keturių šventyklų sudarytame vienuolyne šiuo metu įrengtas muziejus, kuriame saugomi religinio meno ir Mongolijos budizmo istorijos eksponatai.
  • Gandano vienuolynas (Gandantegchinlen Khiid) – tai pagrindinė Ulan Batoro šventykla.
  • Damdino Suchė-Batoro paminklas – tai paminklas miesto centre, skirtas tautos didvyriui.
  • Gamtos istorijos muziejus
  • Nacionalinis istorijos muziejus
  • Bogd Kahn muziejus
  • „Juodasis“ turgus