Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Nepalo istorija. Iki XVIII a. dabartinėje Nepalo teritorijoje gyvavo daugybė smulkių karalysčių ir tik 1768 m. šacho Prithvi Narayan jos buvo suvienytos į vieną valstybę.

Maždaug prieš 2500 metų, pietinėje Nepalo dalyje buvo įsikūrusios kelios karalystės – Košalos, Vadži, Malos, Šakjos.

Rytinė Nepalo dalis, Katmandu slėnis, priklausė Kiratų dinastijai, kuri valdė 800 m. pr. Kr. – 300 m. III a. Nepale suklestėjo nauja dinastija – Ličhavai, atėję iš vakarų. Jų valdymo laikotarpiu atsigavo ekonomika, kultūra.

IX a. pabaigoje valdžią perėmė Thakuri dinastija, valdžiusi iki XII a. Šios dinastijos valdymo laikotarpiu Katmandu tapo šalies sostine. XII a. valdžioje įsitvirtinus Malų dinastijai, šalis susiskaidė į daugybę mažų valdų. Katmandu slėnyje buvo stipriausios iš jų – tai Katmandu, Patanas ir Bhadgaonas.

XVIII a. nedidelės Gurkhos karalystės valdovas Prithvi Narayan ėmėsi vienyti šalį, ir 1768 m. buvo sukurtas Nepalas. Prithvi Narayan pradėjo Šachų dinastiją

1816 m. Nepalas neteko daugybės iš jam priklausiusių teritorijų, kadangi pralaimėjo Anglų-Nepalo karą. Dauguma teritorijų atiteko ir iki šiol priklauso Indijai.

XIX a. viduryje Nepale didelės įtakos įgijo britai, nepaliečiai britams padėjo malšinti neramumus Britų Indijoje.

1923 m. Nepalui suteikta nepriklausomybė. Nuo 1996 iki 2006 metų karalystėje vyko pilietinis karas. 2007 m. Nepale pradėtos reformos ir šalis pertvarkyta iš monarchijos į parlamentinę demokratiją, šalis buvo paskelbta Federacine Demokratine Respublika.

Gyventojai. Nepale persipynę daugybė kultūrų. Čia gyvena per skirtingų 100 etninių grupių, kalbančių daugiau nei 90 kalbų ir dialektų. O kur dar jų skaidymas į skirtingas kastas… Priklausymas tam tikrai kastai iki šiol itin svarbus dalykas nepaliečiams, ypač santuokos atveju. Nepalų kalba yra oficiali šalies kalba, kuria kalba beveik visi šalies gyventojai.

Religija. Nepale taipogi didelė religinė įvairovė. Dvi didžiausios religinės grupės – tai induizmą (apie 80%) ir budizmą (apie 10%) išpažįstantys gyventojai. Tačiau taipogi yra ir išpažįstančių džainizmą, krikščionių, musulmonų ir kitų religijų atstovų. Skirtingų etninių grupių ir religijų bendruomenių tradicijos ir papročiai gali gerokai skirtis.

Santuoka. Tradiciškai vedybos yra organizuojamos tėvų, kai mergina ar vaikinas sulaukia tinkamo amžiaus. Tačiau vis dažniau pasitaiko vedybų ir iš meilės, ypač tarp labiau išsilavinusių nepaliečių. Nors vaikų vedybos ir poligamija įstatymu yra uždrausta, tačiau tokių atvejų vis dar pasitaiko Nepale. Kiekviena etninė grupė turi savo vedybų ceremonijos papročius. Įdomu tai, kad yra įprasta pabėgti iš namų prieš tėvams sužinant apie išrinktąjį. O merginai pastoti iki vedybų yra normalus dalykas.