Kelioniumanija.lt

Katmandu – tai Nepalo sostinė ir didžiausias miestas, įsikūręs prie Bagmati upės, apie 1360 metrų virš jūros lygio.

Miestas buvo įkurtas 723 m. piligrimų ir prekybos kelyje ir iki XVI a. vadinosi Kantipuru, o 1769 m. tapo Nepalo karalystės sostine. Miestas itin klestėjo XIII-XVIII a., kuomet buvo pastatyti gražiausi iki šių dienų išlikę pastatai.

Katmandu pavadinimas kildinamas iš sanskrito kalbos, „Kastha-Mandap“ išvertus į lietuvių kalbą reiškia „Medinė šventykla“. Mieste tiek daug šventyklų, jog sakoma, kad čia gyvena daugiau dievų, negu gyventojų.

Katmandu – Nepalo kultūros, ekonomikos, politikos centras. Miestą sudaro dvi dalys: Senamiestis (vakarinė dalis) ir Naujamiestis (rytinė dalis).

Lankytinos vietos:

  • Durbaro (Durbar) aikštė – centrinė senamiesčio aikštė.
  • Hanumano vartai (Hanuman Dhoka) – tai pastatų kompleksas senamiesčio centre. Išoriniame šio architektūrinio komplekso kieme yra Kasthamandap, Kumari Ghar ir Shiva-Parvati šventyklos. Vidiniame kieme yra senieji karaliaus rūmai Hanuman Dhoka ir daugybė įvairiems dievams ir deivėms skirtų šventyklų. Iki XIX a. čia buvo Nepalo karaliaus rezidencija. Šis kompleksas yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą.
  • Kasthamandap – tai pastatas, pasak legendos, pastatytas iš vieno medžio. Nuo šio pastato pavadinimo kildinamas Katmandu vardas.
  • Svajambunatas (Swayambhunath) – tai viena iš seniausių Nepalo budistų stupų, pastatyta V a. Ši šventykla yra ant kalvos už kelių kilometrų į vakarus nuo Katmandu.
  • Pašupatinato (Pashupatinath) šventykla – į rytus nuo Katmandu esanti induistų šventykla (XIII a.), svarbiausia dievo Šivos šventykla Nepale. Į ją įleidžiami tik induistai. Turistai šventykla gali pasigrožėti nuo kito Bagmati upės kranto. Nuo šventyklos link Bagmati upės leidžiasi gatai – akmeniniai laiptai. Čia esantis laidojimo gatas (Arya Ghat) yra pagrindinė mirusiųjų kremavimo vieta Katmandu slėnyje.
  • Budanato (Bouddhanath) stupa – tai apie 11 km nuo Katmandu nutolusi didžiausia Nepalo šventykla, kuri buvo pastatyta V a., o XII a. buvo rekonstruota. Aplink šventyklą įkurta dešimtys budistų vienuolynų.