Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

IV-VIII a. dabartinėje Nyderlandų teritorijoje karaliavo frankai, vėliau šias žemes užkariavo Burgundija, o XV a. pabaigoje įsigalėjo Habsburgų valdžia. XVI a. vidury teritorija atiteko ispanams.

1579 m. pagal Utrechto uniją buvo apjungtos Nyderlandų provincijos ir įkurta Olandijos respublika. Vis dėlto, galutinai nepriklausomybė nuo Ispanijos buvo iškovota tik 1648 m.

XV a. pabaigoje į Olandiją buvo atvežtas pirmasis tulpių svogūnėlis, kurio dėka XVI a. išplito vadinamoji Tulpių manija. Tulpių svogūnėlių kainos buvo pasiekusios neįtikėtinas aukštumas ir šios gėlės buvo prieinamos tik patiems turtingiausiems. Iki šių dienų tulpė išliko Nyderlandų valstybės simboliu.

Nepriklausoma nuo Ispanijos šalis tapo viena iš stipriausių jūrinių valstybių pasaulyje. Olandai kolonizavo nemažą dalį dabartinės Indonezijos ir sėkmingai vertėsi pelningu prieskonių prekybos verslu. XVII a. vadinamas Olandijos „aukso amžiumi“. Sėkmingai veikė Olandijos Ost Indijos kompanija, olandai valdė nemažą Brazilijos dalį.

Vis dėlto, XVII a. pabaigoje itin sustiprėjusi Anglija įgavo stipresnę poziciją pasaulyje ir Olandija ėmė silpnėti.

I Pasaulinio karo metu Nyderlandai buvo neutralūs, tačiau II Pasaulinio karo metu juos buvo okupavusi fašistinė Vokietija.

Nyderlandai priklauso Beniliukso ekonominei sąjungai, Europos sąjungai ir yra NATO narė.

Nyderlandų kultūrinis paveldas – didžiulis. Muziejuose sukauptos įspūdingos meno kolekcijos, šalyje gausu autentiškų senovinių pastatų.

Olandai – tolerantiška tauta, šios šalies įstatymai – vieni liberaliausių pasaulyje.

Nyderlandai – viena iš mažiausiai tikinčių Europos Sąjungos šalių. Jokios religijos neišpažįsta beveik pusė šalies gyventojų, trečdalis yra katalikai, apie 11% yra olandų reformatai.

Oficiali Nyderlandų kalba – olandų, kuri priklauso germanų kalbų grupei. Fryzijos provincijoje kalbama fryzų dialektu, kuriam įtakos turėjo keltų kalba. Be olandų kalbos, dauguma šalies gyventojų šneka angliškai, vokiškai.