Tipinis Nyderlandų paveikslas

Autorius: Kelionių manija , 2010, Kovo 31d.

Nyderlandai – vėjo malūnų, tulpių ir dviračių kraštas bei viena iš liberaliausių pasaulio valstybių. Lietuvių dažniausiai vartojamas Olandijos pavadinimas iš tiesų apima dvi iš dvylikos Nyderlandų provincijų – Šiaurės Olandiją ir Pietų Olandiją.

Be abejo, turistinių suvenyrų, vaizduojančių vėjo malūnus, tradicinio sūrio bei tulpių svogūnėlių galima įsigyti ir Amsterdame. Tačiau norint susipažinti su tradicine olandų kultūra reiktų leistis į kelionę po mažesnius provincijos miestelius.
Vėjo malūnai

Vėjo malūnai – neatsiejama Nyderlandų kraštovaizdžio dalis. Šalyje yra išlikę beveik 1000 autentiškų malūnų. Patys olandai teigia, kad vėjo malūnas buvo išrastas būtent šiame krašte. Pradžioje vėjo malūnai buvo naudojami pievų bei laukų sausinimui ir tik vėliau jie buvo pritaikyti kitiems ūkio darbams.

Kinderdijk – viena iš gražiausių šalies lankytinų vietų, kurioje galima pamatyti 19 vėjo malūnų. Ne veltui ši vietovė yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Besidomintys olandų tradicijomis ir etnografija turėtų apsilankyti Zaanse Schans muziejuje po atviru dangumi, esančiame netoli Amsterdamo. Muziejus siūlo susipažinti su autentiškais 17-18 amžiaus olandų būstais, apsilankyti vėjo malūnuose. Prieš porą šimtų metų šioje vietovėje veikė per 800 vėjo malūnų, atlikusių įvairias funkcijas, ne tik Lietuvoje įprastą miltų malimo darbą.

Nyderlandai jau kelis tūkstančius metų kovoja su jūra dėl žemės. Žvelgiant į viduramžių žemėlapius, matyti, jog maždaug pusė dabartinės šalies teritorijos glūdėjo po vandeniu. Sudėtinga drenažo sistema, pylimai bei vėjo malūnai padeda atkovoti tokią brangią žemę. Pasak prancūzų filosofo Dekarto, „Dievas sutvėrė pasaulį, tačiau Olandiją sukūrė olandai“.
Tulpės

Tulpės jau nuo viduramžių yra nacionalinė Nyderlandų gėlė. XV a. pabaigoje į Olandiją buvo atvežtas pirmasis tulpių svogūnėlis, kurio dėka XVI a. išplito vadinamoji „Tulpių manija“. Tulpių svogūnėlių kainos buvo pasiekusios neįtikėtinas aukštumas ir šios gėlės buvo prieinamos tik patiems turtingiausiesiems. Iki šių dienų tulpė išliko Nyderlandų valstybės simboliu.

Visame pasaulyje garsus Olandijos gėlių paradas (Bloemencorso Bollenstreek), kiekvieną pavasarį pritraukiantis minias smalsuolių. Parado metu gatvėmis riedančios gėlėmis dekoruotos platformos nesiliauja stebinę floristų išmone.

Netoli Amsterdamo esančiame Alsmerio gėlių aukcione (Aalsmeer Bloemenveiling) kasdien parduodama apie 20 mln. gėlių, iš kurių maždaug trys ketvirtadaliai eksportuojama į užsienį. Prekyba gėlėmis čia prasideda 6 val. ryto.

Netoli Lisės (Lisse) miestelio įkurtas Keukenhof gėlių parkas kiekvieną pavasarį pražysta milijonais žiedų. Tulpės, narcizai, hiacintai ir kitos pavasarinės gėlės džiugina lankytojų akį, o gėlininkai renkasi pristatyti naujai išvestas gėlių veisles. Geriausias metas parko lankymui – kovo-gegužės mėnesiai. Šiemet Keukenhof gėlių parko tema yra „Su meile iš Rusijos“.
Olandiškas sūris

Olandai savo tėvynę dažnai vadina sūrio šalimi. Olandiško sūrio pavadinimas Lietuvoje yra praktiškai naudojamas kaip bet kokio fermentinio sūrio sinonimas.

Nyderlandų šiaurinėje dalyje esantis Alkmaro miestelis garsus tradiciniu sūrio turgumi, kuris čia vyksta kiekvieną penktadienį nuo balandžio iki rugsėjo. Turguje galima išvysti senovines, nuo pat viduramžių sūrio prekybai naudotas priemones – iki šių dienų sūriai čia sveriami senovinėmis svarstyklėmis. Ypač įdomu stebėti tradicinį derybų ir sūrių ragavimo procesą. Sūrių pardavėjai, priklausantys keturioms skirtingoms gildijoms, visi apsirengę baltai, tačiau dėvi skirtingų spalvų skrybėles.

Tradicinį sūrio turgų taipogi galima aplankyti Edame kiekvieną liepos ir rugpjūčio trečiadienį. O ketvirtadienis – sūrio turgaus diena Goudos mieste pietinėje Olandijoje.