Kelioniumanija.lt

Mastrichtas – tai miestas, įsikūręs pietų Nyderlanduose, greta sienos su Belgija, per miestą teka Maso upė. Šis miestas turistus traukia savo daugiakultūrine atmosfera, architektūros paminklų gausa ir akmenimis grįstu senamiesčiu. Turtingą miesto istoriją atspinti išlikusios viduramžių laikų įtvirtinimų liekanos ir požeminiai tuneliai, tad kelionė į Mastrichtą kiekvienam palieka išskirtinio, gynybinio miesto įvaizdį.

Mastrichto istorija

Mastrichtas – seniausias Nyderlandų miestas. Dabartinio miesto vietoje 500 m. pr. Kr. buvo keltų gyvenvietė. Palaipsniui Mastrichtas vystėsi kaip Romos miestas. 1815 m. miestas tapo Jungtinės Nyderlandų karalystės dalis. Per ilgą istoriją miestą valdė įvairūs valdovai: viduramžiais dėl jo vyko mūšiai tarp Lježo princo ir Brabanto kunigaikštystės, vėliau miestą užvaldė olandai, taip pat – ispanai, prancūzai, kol galiausiai miestas vėl sugrąžintas Nyderlandams.

Susisiekimas Mastrichte

Automobiliu keliauti po miestą gana sudėtinga: miesto centras labiau pritaikytas kelionėms pėsčiomis, be to, stovėjimo aikštelių kainos itin didelės. Todėl automobilis pravers nebent keliaujant kiek toliau į užmiestį, o patį centrą patogiausia tyrinėti autobusu arba pėsčiomis. Viešojo transporto sistema mieste gerai išvystyta, tad autobusu galima pasiekti didžiąją dalį miesto ir jo apylinkių. Keliaujant pėsčiomis galima grožėtis upės pakrante, akmenimis grįstu senamiesčiu ir išskirtinės architektūros pastatais. Vaikštinėjant mieste sunku pasiklysti. Mastrichte taip pat itin populiarus keliavimo būdas – dviračiai. Čia veikia nemažai dviračių nuomos punktų, todėl lankytinos vietos Mastrichte gali būti pasiektos ir šia transporto priemone.

Svarbiausios lankytinos vietos

 

Šv. Jono katedra

Vrijthof aikštėje įsikūrusi Šv. Jono katedra – įspūdingas architektūros paminklas. Tai XIII a. gotikinė raudonų akmenų bažnyčia, kurioje saugoma vertingų religinių objektų: XIV–XV a. freskos, memorialai, antkapiai, 1780 m. sakykla ir tų pačių metų vargonai. Užlipus į 70 metrų aukščio bažnyčios bokštą galima grožėtis įstabia miesto panorama.

Šv. Servatijaus bažnyčia

Visai greta Šv. Jono katedros, taip pat Vrijthof aikštėje, stūkso žavinga Šv. Servatijaus bažnyčia. Bažnyčios architektūroje persipynę įvairūs stiliai, tačiau ryškiausiai vyrauja romaninis stilius. Savo vardą bažnyčia gavo Šv. Servatijaus, armėnų misionieriaus, kuris 384 m. buvo palaidotas Mastrichte, garbei. Dėl šventojo kapo, ir daugybės kitų relikvijų bažnyčia itin lankoma piligrimų ir kitų miesto svečių.

Dievo Motinos bazilika

Romaninio stiliaus Dievo Motinos bazilika – dar vienas įstabus miesto simbolis. Žymiausias XI a. bazilikos akcentas – stebuklinga Dievo Motinos, Jūrų žvaigždės, statula. Be koplyčios su Dievo motinos skulptūra bazilikoje yra ir daugiau religinių vertybių: relikvijorių dėžės, biustai, pagaminti iš paauksuoto vario ar sidabro, kaulo, rago dirbiniai, įvairūs trofėjai, bažnytiniai rūbai ir senoviniai audiniai, knygos, rankraščiai, paveikslai ir įvairūs archeologiniai radiniai.

Miesto rotušė

Miesto rotušė įsikūrusi Turgaus aikštėje. Šį klasicizmo šedevrą 1662 m. suprojektavo olandų architektas Pieteris Postas. Į pastato vidų veda dvigubi laiptai, kurie buvo sukurti dviem miesto valdovams – tam, kad tuo pat metu į pastatą galėtų eiti Brabanto kunigaikštis ir Lježo princas-vyskupas. Rotušė išsiskiria ir savo interjeru: gobelenai, tinko dekoracijos, lubų tapyba – visa tai pastatui suteikia išskirtinio žavesio ir prabangos.

Bonnefanten muziejus

Išskirtinės architektūros Bonnefanten muziejus – tai vienas svarbiausių muziejų mieste, kuriame galima susipažinti su senųjų meistrų ir šiuolaikiniu menu. Tarp šiuolaikinio meno kolekcijos eksponatų galima išvysti tokių žymių menininkų kaip Solis Le Vitas darbų. Reikšmingiausia senųjų meistrų darbų dalis – XVI–XVII a. flamandų paveikslai, įskaitant P. P. Rubenso, A. van Dyko ir J. Jordanso darbus. Muziejuje taip pat galima išvysti didingą viduramžių Jano van Steffenswerto skulptūrą, ankstyvosios italų tapybos darbų ir XVII–XVIII a. Mastrichto sidabro dirbinių.

Gamtos istorijos muziejus

Tai, ką pamatyti Mastrichte taip pat rekomenduojama, tai Gamtos istorijos muziejus. Gamtos istorijos muziejuje perteikiama pietų Limburgo gamtos istorija. Muziejaus lankytojai per šiuolaikinius ekranus gali pažvelgti į skaitmeniniu pavidalu atgijusią praeitį. Muziejus garsėja didžiuliais vėžliais, kurių palaikai rasti prie Saint Pietersbergo urvų. Įvairiausios fosilijos, eksponuojamos muziejuje, atskleidžia, kaip kito Pietų Limburgo gamta per 300 milijonus metų.

Ispanijos vyriausybės muziejus

Ispanijos vyriausybės muziejuje galima pamatyti Olandų ir flamandų tapybos darbų, Hagos mokyklos paveikslų ir XX a. Mastrichto tapybos darbų, XVI–XVIII a. baldų ir gobelenų, XVIII–XIX a. Lježo ginklų, viduramžių ir renesanso laikų skulptūrų, sidabro, stiklo, porceliano, keramikos dirbinių ir eksponatų iš Tolimųjų Rytų. Muziejus įsikūręs vadinamame Ispanijos vyriausybės pastate, kuris laikomas vienu seniausių ne religinių pastatų visame mieste.

St. Pietersbergo urvai

St. Pietersbergo urvus – požeminį labirintą, sudaro daugiau nei 20 tūkst. tunelių, kurie susiformavo per šimtmečius dėl klintmolio kasybos. Manoma, kad kasyba čia prasidėjo dar Romos laikais. Per Antrąjį pasaulinį karą šie urvai gyventojų buvo naudoti kaip slaptavietės, čia taip pat saugotos meno vertybės. Šiandien kasyklos ir urvai tarnauja kaip turistų traukos centras.

Mastrichto kazematai

Mastrichto kazematai – 1575–1825 m. vakarinėje miesto dalyje suformuotas požeminių koridorių tinklas. Kovų metu šie tuneliai buvo naudoti siekiant netikėtai užpulti priešą iš po žemės. Tuneliuose tilpdavo apie 5 tūkstančiai kareivių, o Antrojo pasaulinio ir Šaltojo karo metais šie tuneliai buvo naudoti pasislėpti nuo bombardavimų. Dabar tuneliai atviri turistams, o autentiškai atmosferai sukurti juose eksponuojamos karų laikotarpį atspindinčios nuotraukos, originalūs plakatai. Pasivaikščiojimas šiais tuneliais – išties įdomi patirtis.

Sint Servaas tiltas

Sint Servaas tiltas – vienas ryškiausių miesto simbolių. Tai arkinis tiltas, jungiantis Maso upės krantus ir skirtas pėstiesiems. Tiltas pastatytas iš kalkakmenio, jis – 160 metrų ilgio ir 9 metrų pločio. Ypatingo žavesio tiltui suteikia 7 arkos, kitą dalį tilto sudaro 54,5 metrų ilgio plieninis pakeliamas tiltas. Dabartinio, XIII a. statyto tilto vietoje anksčiau būta medinio tilto, tačiau jam sugriuvus, imtasi naujojo statybų. XIX a. medinės tilto konstrukcijos buvo pakeistos į akmenines arkas. XX a. dėl laivybos prie pagrindinio tilto pristatytas pakeliamas tiltas.

Pragaro vartai

Pragaro vartai – tai seniausi miesto vartai visoje šalyje. Savo pavadinimą šie vartai gavo dėl to, kad jų bokšte buvo kalinami nusikaltėliai. Henrio I paliepimu, vartai buvo pradėti statyti 1229 metais, jie buvo dalis pirmosios miesto sienos ir tarnavo kaip pietrytinis įėjimas į miestą. XV a. pastačius antrąją miesto sieną, vartai tapo nebereikalingi. Kurį laiką vartai naudoti kaip rezidencija, vėliau – kaip sandėlis, dirbtuvės. Šiandien vartų pastate įsikūręs muziejus, pasakojantis apie miesto gynybinės sienos istoriją.

Šv. Petro fortas

Kelionė į Mastrichtą taip pat turėtų apimti apsilankymą Šv. Petro forte. Šv. Petro fortas – viena įdomiausių Mastrichto miesto įtvirtinimų dalis, menanti XVIII a. pradžią. Fortas – šešiakampio plano, išraizgytas tunelių ir urvų, su šaudymui skirtais langais ir storomis, tvirtomis sienomis. Dėl strategiškai patogios vietos fortas buvo svarbi miesto įtvirtinimų dalis, padėjusi apsiginti nuo besikartojančių priešų puolimų. Iš forto viršaus atsiveria įstabi miesto panorama, Mezo ir Jekero slėniai.