Europos kultūros sostinė Marselis: „jauskis kaip namie“

Autorius: Kelionių manija , 2013, Sausio 28d.

Vous êtes ici chez vous – jauskis kaip namie. Tokiu šūkiu šiemet pasitinka Prancūzijos miestas Marselis, tapęs Europos kultūros sostine kartu su Slovakijos miestu Košice. Iš tiesų, gausybė kultūrinių renginių 2013-aisiais numatyta ne tik Marselyje, bet ir visame Provanso regione, įvairiuose miestuose.

Marselis – miestas, jungiantis Europą su Viduržemio jūra – pakrantė čia nusidriekusi apie 140 km. Marselio-Provanso regione gyvena 1,8 mln. žmonių, o kasmet šį kraštą aplanko apie 10 mln. turistų.

Marselis, įkurtas graikų apie 600 m. pr. Kr., šiandien yra ne tik vienas seniausių Europos miestų, bet ir svarbiausias Prancūzijos uostas ir antras pagal gyventojų skaičių šalies miestas. Tiesa, Marselis nėra tipiškas Prancūzijos miestas, greičiau, kultūrų ir tautybių mozaika, kiek chaotiška ir turinčia savitą šarmą.

 

Ką veikti Marselyje?

Pasigrožėkite Calanques. Nuo Marselio į rytus besidriekiančioje pakrantėje uolose įsirėžusios siauros įlankėlės, primenančios fiordus ir vadinamos calanques. Balsvos spalvos kalkakmenio skardžiai neria tiesiai į žydrus jūros vandenis. Vaizdinga šios vietovės gamta galima grožėtis keliaujant žygeivių maršrutais arba plaukiant apžvalginiais laiveliais iš Marselio Senojo uosto ar netoliese esančio Cassis miestelio uosto.

marselis-kulturos-sostine-cassis1.jpg

 

Užsukite į Senąjį uostą. Vieux Port yra ta vieta, kur žvejai prekiauja savo laimikiais. Be to, iš šio uosto galima leistis į apžvalgines ekskursijas laivais. Senajame uoste šiandien apstu prabangių jachtų, o krantinėje įsikūrusiuose restoranuose tiekiami šviežių jūros gėrybių patiekalai.

Ieškokite Grafo Montekristo pėdsakų. Ifo pilis (Chateau d'If) A.Diuma gerbėjams žinoma iš romano „Grafas Montekristas“. Ifo pilis, arba tiksliau, fortas, iškilo XV a. nedidelėje saloje, netoli Marselio krantų ir buvo skirta apsaugoti uostą. Vėliau, išnaudojant puikią forto padėtį, čia buvo įrengtas kalėjimas, daugiausia politiniams kalinimas. Kalėjimo funkciją pilis atliko iki XIX a. pabaigos. Į salą kursuoja laiveliai iš senojo Marselio uosto, Vieux Port.

marselis-kulturos-sostine-ifas.jpg

 

Pasižvalgykite virš miesto stogų. Neobizantinė Notre Dame de la Garde bažnyčia įsikūrusi ant kalvos, aukščiausioje Marselio vietoje. Nenuostabu, jog nuo čia atsiveria puiki miesto panorama. Ši bažnyčia ilgą laiką buvo svarbi žuvies prekeiviams, kurie gaudavo palaiminimą savo prekybiniams laivams. Bažnyčios įžymybė – paauksuota Švč. Mergelės Marijos skulptūra.

Aplankykite Marselio muziejus. Jų čia tikrai ne vienas ir ne du, belieka išsirinkti pagal pomėgius. Bene žymiausias Marselio muziejus – Viduržemio jūros regiono archeologijos muziejus, supažindinantis su antikinėmis civilizacijomis. Taip pat verta užsukti į Senojo Marselio muziejų (Musée du Vieux Marseille), Mados muziejų (Musée de la Mode) ar Dainų muziejų (Musée Cantini).

Pasivaikščiokite po Borelio parką. Šis parkas mėgstamas ir miestiečių, ir Marselio svečių. Parkas įsikūręs už kelių šimtų metrų nuo Viduržemio jūros pakrantės.


Informacija apie Marselį – Europos kultūros sostinę

Nuotr. kelioniumanija.lt, Sxc.hu

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.