Gražiausios Europos pakrantės: Prancūzijos fiordai – Calanques

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 19d.

Pietų Prancūzija garsėja unikaliu kraštovaizdžiu. Čia, ties 2013 metų Europos kultūros sostine Marseliu, driekiasi pakrantė, išraižyta siaurų įlankėlių, primenančių nedidelius fiordus. Tai – Calanques, statūs balkšvo kalkakmenio skardžiai ir tarp jų įsiterpę kontrastingos siauros žydro Viduržemio jūros vandens įlankėlės. Nors įspūdingos olos atrodo sunkiai pasiekiamos ir atitolusios nuo civilizacijos, iš tiesų Calanques galima pasiekti vos per pusvalandį nuo Marselio centro.

Calanques – tai į Viduržemio jūrą įsiterpusios aukštos kalkakmenio uolos, kurios prieš milijonus metų suformavo siauras ir gilias įlankėles. Įspūdingi baltų uolų tarpekliai, apaugę mažais medeliais, šiandien yra populiari poilsio vieta, žavinti savo kraštovaizdžiu – tai mini fiordai Viduržemio jūroje! Didžioji dalis turistų automobilius palieka kalnų papėdėje ir keliauja akmenuotais siauriais takeliais, stebėdami išraiškingo grožio panoramą ir ilsėdamiesi turkio spalvos jūros paplūdimiuose.

Calanques parke galima aplankyti daugiau nei 24 įlankas. Iš Marselio patogiausiai pasiekiamos vienos didžiausių – Sormiou ir Morgiou įlankos, o važiuojant iš kurortinio Cassis miestelio, greičiausiai pasiekiama Port Mlou įlanka. Iššūkių nebijantiems turistams rekomenduojama leistis į kelių dešimčių kilometrų žygį – Marselį su Cassis jungiančiu taku, aplankant visas Calanques įlankas.

prancuzijos-pakrantes2.jpg

Cassis

Calanques pakrantė driekiasi nuo Marselio iki Cassis, iš viso apie 20 km ruože. Cassis, kadaise buvęs nedidelis Prancūzijos žvejų kaimelis, romantiškai įsispraudęs tarp uolų, dabar yra populiarus ir poilsiautojų mėgstamas kurortas. Cassis pavadinimas reiškia juoduosius serbentus, tačiau šis pavadinimas neturi nieko bendro su miestelio agrokultūra. Tiesa, čia galima įsigyti skanaus juodųjų serbentų likerio, kuris paprastai perkamas kaip suvenyrinis miestelio atributas.

Pajūrio žvejų miestelis, žavintis savo architektūra ir jaukia atmosfera, nuo seno traukė menininkus, kurių garsiausi – dailininkai R. Dufy, P. Signacas ir A. Derainas. Šiandien Cassis yra pamėgtas viso pasaulio keliautojų – tai puiki vieta praleisti ramias atostogas ir pasimėgauti unikalia Prancūzijos gamta. Keliautojai kviečiami pailsėti jaukiose pajūrio kavinėse, stebint gatvės artistus ir žvejus, mėgaujantis vietiniais jūros gėrybių patiekalais ir išraiškingo skonio sausu baltuoju vynu.

Ekskursijos Pietų Prancūzijoje

Iš senojo Marselio uosto, Cassis bei La Ciotat uostų nuolatos organizuojamos apžvalginės išvykos į fiordus primenančias Calanques, kuriomis geriausia grožėtis nuo jūros pusės. Tačiau Calaques yra populiarios ir tarp žygeivių, vis tik, dėl karšto klimato žygius į šias kalnuotas vietoves patariama planuoti kovo–gegužės mėnesiais, be to, būtina apsirūpinti geriamu vandeniu. Čia driekiasi GR 51 žygeivių trasa, kurios ilgis – 28 km.

Įspūdingomis pajūrio panoramomis galima grožėtis ir keliaujant automobiliu: bene vaizdingiausias šios pakrantės kelias, Corniche des Crêtes, driekiasi apie 15 km nuo Casssis link La Ciotat. Šis kelias vingiuoja ir pro aukščiausią Prancūzijos pakrantės uolą – Cap Canaille, kuri išsišovusi 394 m virš jūros.

prancuzijos-pakrantes3.jpg

Calanque de Morgiou įlanka

Dailiomis įlankomis garsėjanti Prancūzija traukia viso pasaulio keliautojų dėmesį. Viena populiariausių ir turistų pamėgtų vietų – Calanque de Morgiou įlanka, pasiekiama važiuojant Marselio pakrantės keliu. Ši kelionė žavi kontrastingu kraštovaizdžiu – paliekant gyvenamuosius rajonus tarsi atitolstama nuo civilizacijos, pravažiuojant didingas uolas, žaliuojančius medžius ir krūmus. Kelias link Calanque de Morgiou įlankos yra labai siauras ir status, su staigiais posūkiais, todėl geriausias būdas pasiekti įlanką – automobilį palikti tolėliau nuo pagrindinio kelio ir leistis į žygį pėsčiomis. Einant link jūros pasiekiamas ir Morgiou įlankoje įsikūręs nedidelis uostas, kuriame yra vos kelios trobelės, o prieplaukoje ilsisi nedidelės žvejų valtys. Sezono metu uostas dažnai lankomas turistų, todėl čia galima surasti ir jaukų restoranėlį (ne sezono metu restoranėliai paprastai uždaromi). Calanque de Morgiou įlanką supa statūs kalnai su siaurais ir vingiuotais takeliais, kuriais kopti ryžtasi ne kiekvienas. Vanduo čia žavi savo skaidrumu, o įlankos atmosfera alsuoja su niekuo nepalyginama ramybe.

Cosquer grota

Dar viena pakrantės įžymybė, dėl kurios garsėja visa Pietų Prancūzija – tai Cosquer grota, esanti netoli Cap Morgiou. Šią grotą pasiekti galima tik neriant 37 metrus po vandeniu, nors ji pati yra aukščiau jūros lygio. Šioje grotoje yra išlikusių 20–30 tūkst. metų senumo priešistorinių piešinių, kurie domina viso pasaulio istorikus. Vis tik, nardyti šioje vietoje yra uždrausta, nes tai yra labai pavojinga – nerti reikia 175 m ilgio tuneliu, kuriame pražuvo ne vienas naras.

prancuzijos-pakrantes4.jpg

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.