Luaros slėnio perlai (I)

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Liepos 12d.

Kelionė į Prancūziją priminė pasakas ir leido jomis patikėti iš naujo. Didingos, šimtmečius skaičiuojančios pilys užbūrė vaizduotę, sugrąžindamos į tuos laikus, kai jose virė gyvenimas: vieni kūrė pilies gynimo planus, kiti nerūpestingai bėgiojo po milžiniškas pilies valdas, treti, stebeilydami pro langą svajojo apie gyvenimą, virusį anapus pilies sienų. Pilys tarsi sugėrė visų savo gyventojų emocijas, išgyvenimus, paslaptis. Tai jas ir daro didingas. Stovėdamas priešais šias tvirtoves jauti joms pagarbą. Ir kerus. Susukančius galvą ir suteikiančius gyvenimui naujų spalvų.

Prancūzijos centre esantis Val de Loire, Luaros slėnis – tarsi jūros dugnas, nusėtas perlais. Regionas garsus ne tik išskirtiniu kraštovaizdžiu, savo istorine ir ekonomine svarba visai Prancūzijai, bet ir viduramžiais pastatytomis pilimis, kurių didžioji dalis įrašyta į UNESCO globojamų objektų sąrašą kaip pasaulio paveldas. Iš viso prie Luaros ir jos intakų yra apie 400 pilių ir daugybė dvarų, ne mažiau nei pilys žavinčių savo architektūra. Viduramžiais Luaros slėnyje buvo kelios nepriklausomos respublikos. Šiandien apie jas primena minėtos pilys, tarsi kruopštaus juvelyro atsargiai įklijuotos į žaliuojančių vynuogynų ir neįtikėtinų spalvų augalų foną.

 

Château de Brissac

Brissac-Quince miestelis per gražus, kad būtų tikras. Mažytės parduotuvėlės, jaukios kavinukės, kurių, regis, tokiam mažyčiam miesteliui net per daug, dekoratyvinės, šviežia duona kvepiančios gatvės, kurių šaligatviuose žydi tik knygose matyto ryškumo gėlės, kiekvieną penktadienį vykstantis jūros gėrybių turgus, išskirtinai draugiški miestelio gyventojai, beveik visi dirbantys tame pačiame miestelyje esančiuose vynuogynuose. Ir neįtikėtinai natūraliai į miestelį įsipaišanti jo tvirtovė.

Brissaco pilis iš tiesų pribloškia. Tarsi netyčia atsidūrusi miestelio centre, ji sukuria ypatingą nuotaiką. Skirtingai nei didžiosios dalies kitų pilių, pastarosios nuo miestelio gyventojų ir lankytojų neatitveria galinga gynybinė siena. Parke, šimtamečių medžių apsupty stūksanti Brissaco pilis atvira visiems. Šis jos atvirumas greičiausiai ir daro pilį itin nuoširdžią ir mielą širdžiai.

Septynaukštė Brissaco pilis – aukščiausia Prancūzijoje. Tai, be jos išskirtinio grožio, bemaž vienintelis šios Prancūzijos pilies išskirtinumas. 204 kambarių tvirtovė vadinama „Luaros slėnio gigante“ pradėta statyti dar 11 amžiuje. 1502 metais šią pilį įsigijo René de Cossé – pirmasis pilies markizas. Šiandien pilį valdo jau 13-a Brissaco markizų karta. Tai taip pat išskirtinis dalykas – skirtingai nei daugybė kitų pilių, kurių savininkai teisių į pilies nuosavybę ilgainiui dėl įvairių priežasčių neteko, Brissaco pilies nuosavybė keliauja iš kartos į kartą.

Pilis atvira lankytojams. Čia įrengtas ne tik muziejus, bet ir viešbutis. Pilyje taip pat gyvena ir dabartinio jo savininko markizo šeima. Įstabu ir tai, jog pilies markizą itin gerbia visi Brissac-Quince miestelio gyventojai. Ir iš tiesų yra už ką: markizas atviras ne tik įvairioms labdaros ir renginių idėjoms, bet ir nesibodi pats pabendrauti nei su miestelio gyventojais, nei su į pilį užsukusiais turistais. Paprastas ir nuoširdus, kaip ir jam priklausanti pilis, markizas išsiskiria nebent tik prancūzui nebūdinga tobula anglų kalbos tartimi.

Pilyje įrengtos ir paveikslų galerijos, koplyčia, privatus teatras bei kt. Nors Brissac-Quince miestelyje praleisti pakaktų gero pusdienio, norint jį apžiūrėti ir apsilankyti jo tvirtovėje, pasiilgę magijos ir norintys atnaujinti kasdienybės atbukintus jausmus bei užgožtas emocijas turėtų leisti sau prabangą neskubant pasimėgauti šiuo miesteliu ir jo užburiančia dvasia bent diena ilgiau.

 

brissac10-1.JPG 

 

Château de Chinon

Skirtingai nei Brissaco pilis, Chinono pilis apie savo didybę byloja stūksodama kalno viršūnėje. Taip tarsi primindama ir savo istorinę svarbą. Šis galingas kūrinys buvo statomas itin ilgai. Pirmuosius pilies įtvirtinimus padėjo dar Senovės Romos kariai. Šiandien visą pilies kompleksą sudaro trys dalys, primenančios skirtingas istorines epochas. Naujų spalvų piliai suteikė ir 2008–2009 m. čia vykusios rekonstrukcijos.

Chinono pilies praeitį puošia itin spalvingos ir ryškios istorinės asmenybės, tarp kurių: Ričardas Liūtaširdis, Kardinolas Rišeljė, Jonas Bežemis ir kt., gyvenę šioje pilyje. Teigiama, kad būtent čia savo istoriją sukrėtusių žygių kelią pradėjo Žana d'Ark.

Aplankius pilį, būtų nuodėmė tarsi gyvatė ant kalno išsirangiusiomis gatvelėmis nenusileisti į pilies papėdę. Šios gatvės, tarsi visiškai nepakitusios nuo tada, kai buvo išgrįstos, sukelia ne mažiau ypatingų emocijų. Čia oras kvepia praeitimi ir istorija. Iš lėto žemyn vinguriuojančios siauros gatvės apsuptos iki skausmo gražių pastatų. Kalno papėdėje – nauji, iš tarsi dekoratyvinių krautuvėlių ir kavinukių sklindantys ir vaizduotę žadinantys kvapai, filmus primenančios parduotuvėlės, besišypsantys miestelio gyventojai. Rojus.

 

Château de Saumur

Saumuro pilies kompleksas – dar kitoks nei Brissaco ar Chinono. Kaip ir pastaroji pilis, Saumuro pilis stovi didžiulio kalno viršukalnėje ir iš toli šviečia tarsi baltas perlas, puošiantis karūną. Ne mažiau galingas, didingas ir įspūdingas Saumuro miesto brangakmenis pradėtas statyti 10 amžiuje. 

Ši pilis Prancūzijoje įvardinta istoriniu paminklu dar 19 amžiaus pabaigoje. Pilyje įrengtas ne vienas muziejus, tačiau pakankamą emocijų dozę galima gauti pačioje pilyje net neapsilankius. Šias emocijas užtikrina įspūdinga pilies architektūra, tarsi ant delno atsiverianti Saumuro miesto panorama ir svaiginantis pilį supančių vynuogynų žalumas.

Jei Brissac-Quince ir Chinone skubant pakaktų praleisti ir pusdienį ar dieną, Saumurui reiktų skirti kur kas daugiau laiko: Prancūzijos valdžia istoriniais paminklais įvardino bemaž penkias dešimtis šiame mieste esančių objektų, savo svarba nenusileidžiančių Saumuro pilies kompleksui.

 

saumur7-1.jpg 

 

Skaitykite antrąją pasakojimo dalį

Nuotraukos Daivos Rakauskaitės

 

Tai pat skaitykite:

Luaros slėnio perlai (II dalis)

Prancūzija: ne tik pilys ir vynuogynai

Pietinė Prancūzija – įvairiems skoniams ir pomėgiams

Gražiausių Slovakijos pilių maršrutu

 

Kelionių idėjos