Luaros slėnio perlai (II)

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Rugpjūčio 04d.

Luaros slėnio grožis ir pilių kerai puikiai žinomi visame pasaulyje, būtent todėl dažnai šis Prancūzijos regionas vadinamas „pasakišku“ ir būtent todėl jis yra išskirtinis užsienio turistų traukos centras. Iš viso Luaros slėnyje yra apie 300 château, didžioji dalis kurių pastatytos per prancūzų didybės suklestėjimą, 17–18 amžiuje. Ne vieną iš šių pilių puošia ir aplink jas esantys preciziškai sutvarkyti sodai – vadinamojo „prancūziško stiliaus“ užuomazgos, kurie dažnai būna ne mažiau įdomūs, nei pačios pilys.

Didžioji dalis Luaros slėnio pilių yra atviros lankytojams, kai kuriose iš jų įrengti geri viešbučiai, muziejai, nemažai jų pagal paveldėjimo teisę vis dar priklauso privatiems savininkams. kelioniumanija.lt savo straipsnyje „Luaros slėnio perlai (I)“ jau pristatė vienas iš garsiausių Prancūzijos pilių, o dabar kviečia toliau keliauti po šį pilių ir vynuogynų regioną bei susipažinti su dar keliomis, širdį dažniau plakti priverčiančiomis, tvirtovėmis.

 

Château de Chenonceau

 

Chenonceau-senonso-pilis.jpg

Neabejotinai, daugelis iš apsilankiusių Luaros slėnyje pasakys, kad Château de Chenonceau, arba Šenonso pilis, yra viena iš gražiausių Prancūzijos pilių, kurią tiesiog būtina pamatyti. Įspūdinga, išties, ne tik šios pilies architektūra, ją supantys sodai, bet ir jos istorija.

Chenonceau pilis, stūksanti netoli mažo Chenonceaux kaimelio, pastatyta prie Cher upės. Pirmasis dvaras, ant kurio pamatų vėliau išaugo tokia pilis, kokią ją matome šiandien, buvo padegtas dar 1411 metais, taip siekiant nubausti jo savininką Jeaną Marques už kurstymą maištauti. Pilis atstatyta 1430 metais ir vėliau, kaip ir visos kitos pilys, keliavo iš vienų savininkų rankų į kitas.

Bemaž didžiausią įtaką tam, kaip šiandien atrodo Chenonceau pilis ir jos sodai, padarė dvi moterys – Diane de Poitiers ir Catherine de Medici. Tad ši pilis dažnai pravardžiuojama „Château des Dames“ (liet. k. „Damų pilis“). 1547 metais dėl skolų Karūnai nusavintą pilį karalius Henris II kaip dovaną pasiūlė savo meilužei Diane de Poitiers, kurią beprotiškai mylėjo. Diane aistringai prisirišo prie pilies ir vaizdo į upę. Ji sumąstė pastatyti išlenktą tiltą, sujungusį pilį su priešingu upės krantu. Tuomet Diane prie pilies pasodino didžiulius gėlių, daržovių ir vaismedžių sodus. Pasodinti palei upės krantus, tačiau apsaugoti nuo potvynių akmeninėmis terasomis, rafinuoti sodai išdėstyti keturiuose trikampiuose.

Po karaliaus Henrio II mirties 1559 metais, jo našlė Catherine de Medici išvarė Diane iš jos ilgus metus puoselėtos tvirtovės. Kadangi tuo metu pilis jau nebepriklausė Karūnai, Chenonceau pilies nusavinti karalienė negalėjo, tačiau privertė Diane išmainyti šią pilį į kitą – château Chaumont. Tuomet karalienė Catherine Chenonceau pilį pavertė savo pačios mėgstamiausia rezidencija, kurioje suformavo ir savo pačios sodus. Beje, visur pilyje galima pamatyti HDC simbolius. Iš pradžių buvo tik du inicialai – susipynusios H ir D raidės (karaliaus Henrio II ir Diane inicialai), tačiau po karaliaus mirties Catherine pridėjo ir savo inicialą C.

Ir vėliau Chenonceau pilies likimui įtakos turėjo ne viena moteris, o pati pilis pagerbta buvo Švietimo epochos asmenybių apsilankymais: Voltaire, Montesquieu, Buffon, Bernard le Bovier de Fontenelle, Pierre de Marivaux, Jean-Jacques Rousseau ir kitų. Pilį pavyko išsaugoti nuo sunaikinimo per Didžiąją Prancūzijos revoliuciją, nes ji vienintelė turėjo tiltą, leidusį pasiekti kitą krantą. Pasakojama, kad būtent šiuo metu buvo šiek tiek pakeistas ir pilies pavadinimas, norint įtikti miestelio gyventojams, t.y. iš žodžio „Chenonceaux“ išbraukta „x“ raidė. Esą taip norėta nuo Respublikos atskirti tai, kas simbolizavo karaliaus valdžią.

1913 metais ją įsigijo Menier šeima, kuriai pilis priklauso ir šiandien. 1951 metais tvirtovę rekonstravo Bernardas Voisinas.

Žiūrėti video

 

Château d'Usse

 

usse-pilis-prancuzija.jpg

Kitaip nei Chenanceau, pilies d'Usse istorija išskirtinių meilės istorijų nesaugo. Tačiau ypatinga ši pilis tuo, kad būtent ji įkvėpė „Miegančiosios gražuolės“ autorių Charles Perrault, kuris château d'Usse pavertė savo pasakos herojės buveine. Vėliau ši tvirtovė tapo ir pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu Waltui Disney kuriant kitų, šiandien visiems puikiai pažįstamų personažų, pilis.

Manoma, kad šios pilies šaknys siekia 11 amžių. Iš rankų į rankas keliavusios pilies istorijoje išskirtini keli momentai: 15-ame amžiuje apgriautą pilį įsigijo Jean V de Bueil, kuris 1460 metais pradėjo atstatyti pilį. Vėliau pilis buvo parduota už skolas. 1538 metais čia baigta statyti koplytėlė ir prasidėjo pačios pilies rekonstrukcijos, po kurių pilis tapo tokia, kokią ją galima išvysti šiandien.

Šiandien pilis priklauso palikuonims, kurių protėviai pilį įsigijo 1885 metais.

 

Château d'Amboise

 

Amboise-pilis-luaros-slenis.jpg

Amboise pilies atsiveria puikus Amboise miestelio ir Luaros upės vaizdas. Bene įsimintiniausias šios pilies istorijos akcentas – tapytojo Leonardo da Vinci susitikimas su François I šioje pilyje.

Pilies gyvenimas prasidėjo 11 amžiuje. Laikui bėgant pilis vis plėtėsi ir buvo taisoma, kai 1400-ųjų viduryje pilį iš jos savininko Louis d'Amboise atėmė Charles VII. Apkaltintam išpuolio prieš Louis IX planavimu, Louisui d'Amboise įvykdyta mirties bausmė.

Patekusi į karališkąsias rankas,  château d'Amboise tapo Prancūzijos karalių mėgstama buveine, tačiau 17 amžiaus pradžioje milžiniška pilis tapo visiškai apleista. Per Didžiąją Prancūzijos revoliuciją didžioji dalis château d'Amboise buvo sugriauta. Restauruoti pilį karalius Louis-Philippe pradėjo 1848 metais, tačiau netrukus tvirtovė iš jo buvo konfiskuota. Per nacių invaziją 1940-aisiais, pilis buvo toliau niokojama.

Šiandien pilį su Saint-Louis fondo pagalba restauruoja Louis-Philippe palikuonis.

 

Taip pat skaitykite:

Luaros slėnio perlai I

Prancūzija: ne tik pilys ir vynuogynai

 

 

 

Kelionių idėjos