Žymūs maršrutai: Didžiųjų Alpių kelias

Autorius: Kelionių manija , 2010, Rugpjūčio 17d.

Prancūzijos pietryčiuose ties siena su Šveicarija ir Italija per Alpes besidriekiantis Didžiųjų Alpių kelias (Route des Grandes Alpes) – vienas vaizdingiausių Europoje. Šis kelias, pradėtas tiesti XX a. pradžioje, šiandien sulaukia didžiulio keliautojų dėmesio. Tai kelias, vingiuojantis pro kvapą gniaužiančius Alpių slėnius ir į dangų šaunančias viršukalnes, atšiaurias kalnų perėjas ir rūsčias mėnulio paviršių primenančias uolėtas kalvas. Tai kelias, vietomis susiaurėjantis iki vos vienam automobiliui pakankamo pločio ir viliojantis dviratininkus išbandyti savo jėgas. Tai kelias, nuo kurio paslaptingais Alpių takeliais šakojasi daugybė pėsčiųjų maršrutų.


Kelionės pradžia – ties Ženevos ežeru

Didžiųjų Alpių kelias prasideda Thonon-les-Bains miestelyje ties Ženevos ežeru, dar vadinamu Lac Leman. Vaizdingomis Alpių vietovėmis šis kelias vingiuoja link Viduržemio jūros pakrantėje įsikūrusio Mentono. Beveik 700 km ilgio kelias net šešiose kalnų perėjose pakyla į daugiau nei 2000 m aukštį. Aukščiausia iš jų – 2770 m aukščio Col de l‘Iseran kalnų perėja. Važiuojant Didžiųjų Alpių maršrutu iš viso tenka kirsti 16 kalnų perėjų.

Planuojant kelionę Didžiuoju Alpių keliu reiktų įsidėmėti, kad visas maršrutas atidarytas nuo birželio iki spalio, tuo tarpu kai kurios atkarpos gali būti lankomos ir kitu metų laiku – kai tik ten nėra sniego.

Šį maršrutą renkasi ne tik keliaujantys automobiliu, bet ir norintys savo jėgas išbandyti kelionėje dviračiais. Minėtą atstumą minant dviračio pedalus galima įveikti per 8 dienas. Be abejo, tam reikalingas specialus pasirengimas. Tuo tarpu važiuojant automobiliu prireiks maždaug 28 valandų. Vis dėlto, patartina nelėkti kaip akis išdegus ir skirti laiko apžiūrėti pakelės kalnų miestelius, pasivaikščioti vaizdingais slėniais ir pasigrožėti nepakartojama Alpių gamta.

Taigi pirmoji kelio, prasidedančio Thonon-les-Bains miestelyje, atkarpa driekiasi iki Grand Bornand (maždaug keturios valandos kelionės automobiliu). Ties šia vieta galima nusukti nuo pagrindinio kelio link Ansi (Annecy) – už keliasdešimties kilometrų esančio miestelio, kuriam prigijęs romantiškas „Savojos Venecijos“ pavadinimas. Ansi įsikūręs prie to paties pavadinimo ežero. Viduramžiškas Ansi senamiestis yra išraižytas kanalų ir išpuoštas juos kertančiais tiltukais. Mieste galima aplankyti Palais de l‘Isle, arba Salos rūmus. Tai XII a. tvirtovė, kurioje kadaise buvo Ženevos kunigaikščių rezidencija, pinigų kalykla ir kalėjimas.


Kerintys vaizdai nuo aukščiausios Alpių perėjos ir Velnio tilto

Sugrįžę į pagrindinį kelią toliau važiuokite iki Bourg-Saint-Maurice miestelio (apie 3,5 val. kelio automobiliu), už kurio prasideda bene vaizdingiausia kelio atkarpa – kopimas į aukščiausią šio maršruto Col de l‘Iseran kalnų perėją. 2770 m aukštyje net ir karštą vasaros dieną būna vos keli laipsniai šilumos, o neretai galima išvysti ir sniego.

Pervažiavus šią įspūdingą kalnų perėją verta užsukti į už keliolikos kilometrų esantį autentišką Bonneval kaimelį, kuriame ne tik namai, bet ir jų stogai yra dengti akmenimis. O dar už kelių kilometrų stūkso Esselillon fortas, į kurį patekti galima tik pėsčiomis perėjus kabančiuoju tiltu. Šis 50 m ilgio tiltas ne veltui vadinamas Velnio tiltu (Pont du Diable) – žengti svaiginančiame aukštyje virš Arc upės tarpeklio pakibusiu pėsčiųjų tiltu išdrįsta deja ne kiekvienas.


Grenoblis – didžiausias Alpių miestas

Važiuodami toliau pasieksite įspūdingą Galibier perėją, kurios statoki serpantinai kyla į 2646 m aukštį. Įdomu tai, jog pro šią vietą eina žymiųjų Tour de France dviračių lenktynių maršrutas. Už kelių kilometrų nuo Galibier perėjos galima nusukti nuo pagrindinio kelio link Grenoblio – senosios Dofinės (Dauphine) kunigaikštystės sostinės ir didžiausio Alpių miesto. Kalnų apsupty įsikūrusiame mieste verta aplankyti Bastilijos tvirtovę (Fort de la Bastille), į kurią galima užkilti lyniniu keltuvu arba pėsčiomis.

Sugrįžus į pagrindinį kelią toliau trasa veda link miesto-tvirtovės Briansono, kuris žavi siauromis viduramžių gatvelėmis ir storomis miesto gynybinėmis sienomis. Šis 1320 m aukštyje įsikūręs miestas laikomas aukščiausiu Europoje.

Už keliasdešimties kilometrų pasieksite Col de l‘Izoard perėją, kylančią į 2360 m aukštį. Toliau pravažiavus Vars perėją (2109 m) ir Barselonetės miestelį, kelias kyla į atšiauriąją Cayolle perėją. Kelias čia susiaurėja iki minimumo, o po apylinkes šakojasi daugybė pėsčiųjų maršrutų.

Toliau vykstant Didžiųjų Alpių keliu ties Guillaumes miesteliu verta nusukti link Daluis tarpeklių. Įspūdinga šiame kelyje yra tai, kad čia galima išvysti „raudonąsias“ Alpes. Raudonos spalvos ir įdomios struktūros skalūno uolas kerta siauri tuneliai.


Atgaiva kūnui ir sielai – Žydroji pakrantė

Važiuojant toliau kertamos dar kelios kalnų perėjos, kurių paskutinė – Col de Castillon, kylanti į 707 m aukštį. Toliau kelias vis labiau žemėja, kol pasiekiamas Viduržemio jūros Žydrosios pakrantės (Cote d‘Azur) miestas Mentonas, įsikūręs Italijos pasienyje.

Mentonas žavi savo žaluma – įspūdingais sodais, palmių alėjomis ir gėlynais. Mentonas dar vadinamas citrinų miestu, mat čia auginami citrusinių vaisių (apelsinų, citrinų, mandarinų) sodai, be to, kasmet pavasarį rengiamas Citrinų festivalis. Iš čia – lyg ranka pasiekiami tokie Žydrosios pakrantės perlai kaip Nica, Kanai, Monakas.

 

Taip pat skaitykite:

Luaros slėnio perlai

Prancūzija: ne tik pilys ir vynuogynai

Šiaurės keliu: vaizdingieji Norvegijos maršrutai