Paryžius – vienas romantiškiausių pasaulio miestų, žavintis savo istoriniu palikimu bei kultūrine įvairove, įstabia architektūra. Tai – meilės, romantikos, stiliaus ir mados, meno ir kultūros miestas. Miestas, užburiantis savo prabanga ir, kartu, paprastumu.
Paryžius – tai Prancūzijos sostinė ir svarbus šios šalies ir visos Europos kultūros, verslo ir politikos centras. Paryžiaus gyventojų skaičius perkopęs 2 mln., o kartu su priemiesčiais viršija 12 mln.
Paryžiaus istorinis centras nuo 1991 m. yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tad nenuostabu, jog Paryžiaus lankytojus traukia istorinis ir kultūrinis palikimas, vyno mėgėjus – geras prancūziškas vynas ir jo įvairovė, o gurmanus – puikūs restoranai. Paryžius – svarbus miestas mados pasaulyje, čia gausu madingų parduotuvių ir prabangių mados namų.
Paryžiaus istorija
Paryžius įsikūręs abipus Senos upės. Miestą įkūrė galai, parisi gentis, apie 250 m. pr. Kr. Pirmoji gyvenvietė čia buvo įsikūrusi Senos upės saloje, dabartinėje Ile de la Cite. Pirmajame amžiuje pr. Kr. čia įsitvirtino romėnai, gyvenvietė tuomet vadinosi Lutetia, vėliau Parisi.
Sostine Paryžius tapo jau 5 amžiuje, kuomet čia įsikūrė romėnus nugalėjęs frankų valdovas Clodvigas I. Bėgant amžiams miestas, būdamas vienos galingiausių Europos valstybės sostine regėjo daugybę svarbių istorinių įvykių, interesų kovų. Būtent Paryžiuje prasidėjo Didžioji Prancūzijos revoliucija 1789 m.
Atvykimas į Paryžių lėktuvu
Netoli Paryžiaus yra trys tarptautiniai oro uostai: Paryžiaus Charles de Gaulle oro uostas (CDG, 23 km nuo centro), Paryžiaus Orly oro uostas (ORY, 14 km nuo centro) ir Paryžiaus Beauvais oro uostas (BVA, 86 km nuo Paryžiaus centro). Iš visų oro uostų į Paryžiaus centrą kursuoja autobusai, o atvykus į CDG ar ORY oro uostus, miesto centrą galima pasiekti ir traukiniu/metro.
Gerų kainų skrydžių į Paryžių paieška
Susisiekimas Paryžiuje
Paryžiuje vienas iš patogiausių susisiekimo būdų yra metro. Tačiau miesto centre daugelį įdomių lankytinų vietų galima patogiai pasiekti ir pėsčiomis.
Metro stotys yra žymimos M raide. Jose esančiose bilietų pardavimo vietose, o taip pat ir Paryžiaus turizmo informacijos centruose, galima gauti nemokamus metro linijų (jų iš viso yra 16) žemėlapius.
Metro veikia kasdien nuo 6 val. ryto iki 12.30 val. nakties. Vienkartinio baltos spalvos bilieto kaina (2014 m.) – 1,7 EUR. Šis bilietas galioja 2 val. nuo įėjimo į metro zoną, įskaitant ir jungiamuosius metro maršrutus. Galima pirkti iš karto 10 bilietų, jų kaina tuomet 13,30 EUR. Visą dieną galiojantis bilietas kainuoja apie 6,40 EUR (1-2 zonos), 8,45 EUR (1-3 zonos).
Naudinga informacija Paryžiaus lankytojams
Darbo valandos. Paryžiaus parduotuvės paprastai dirba nuo 9 val. iki 19 val., sekmadienis daug kur yra išeiginė. Kai kurios mažesnės parduotuvės užsidaro pietų nuo 12 iki 14 val. Supermarketai paprastai dirba iki 20-22 val.
Turizmo sezonas. Nors Paryžius žavus visais metų laikais, daugiausia turistų mieste būna balandžio-spalio mėnesiais.
Arbatpinigiai. Prancūzijoje restoranų ir kavinių padavėjai tikrai neįsižeis, jei paliksite arbatpinigių. Įprasta palikti 5-10% nuo sąskaitos sumos.
Nuolaidos. Dauguma nacionalinių muziejų yra nemokami lankytojams iki 26 metų, o taip pat visiems lankytojams pirmąjį mėnesio sekmadienį, tačiau rekomenduojama pasitikslinti prieš apsilankymą.
Eilės. Į žymiausius lankomus Paryžiaus objektus, tokius kaip Eifelio bokštas, Luvras ar Noterdamo katedra, verta eiti kuo anksčiau iš ryto – tuomet neteks stovėti milžiniškose eilėse.
Išpardavimai. Paryžiuje išpardavimai vyksta du kartus per metus – po Kalėdų (sausio-vasario mėnesiais) ir vasaros pradžioje (birželį-liepą). Žymiausios Paryžiaus parduotuvės
Paryžiaus lankytinos vietos
Žymiausi Paryžiaus pastatai – tai vienas iš šio miesto simbolių Eifelio bokštas, Triumfo arka, Notre-Dame (arba Dievo Motinos katedra).
Mieste apstu pasaulinio garso muziejų – tai bene didžiausią pasaulyje meno kolekciją saugantis Luvras, ekscentriškos išvaizdos kultūros centras Pompidou. Kiti žymūs muziejai – P.Pikaso, Rodino, Orsė (Musee d‘Orsay).
Atskiri Paryžiaus miesto kvartalai taip pat turi savo šarmą ir nestokoja žavesio – tai restoranų, kavinių bei parduotuvių kupina gatvė, praminta Eliziejaus laukais, menininkų kvartalas Monmartras su žavingąja Sacre Coeur bažnyčia, baltuojančia nuo aukščiausios Paryžiaus kalvos, modernusis biurų pastatų ir dangoraižių kvartalas La Defence.
Paryžiuje lankytini parkai yra Jardin des Tuileries ir Jardin du Luxembourg. Pirmajame kadaise stovėjo rūmai, sugriauti XIX a. pabaigoje, o šiandieną anksčiau buvusiuose karališkuose teniso aikštynuose rengiamos šiuolaikinio meno parodos. Kitas – Jardin du Luxembourg – tai Liuksemburgo rūmų parkas pačiame Paryžiaus centre.
Daugiau informacijos apie Paryžiaus lankytinas vietas – žemiau esančiose nuorodose