TOP 10: Rumunijos lankytinos vietos

Autorius: Kelionių manija , 2013, Rugpjūčio 08d.

Rumunija – tai ne tik gamtos grožiu ir kultūriniu palikimu garsėjanti Transilvanija, bet ir medine architektūra stebinantis Maramurešo regionas, ir Juodosios jūros pakrantė su išlikusiais senovės graikų ir romėnų statinių griuvėsiais ir gamtos mylėtojų rojumi, Dunojaus delta, ir vienuolynai, ir kalnai, ir viduramžių tvirtovės. Visas šios šalies įžymybes išvardyti būtų sunku, tad pateikiame svarbiausiųjų dešimtuką.

 

Drakulos pilis

Legendinė Drakulos, arba Brano, pilis stūkso netoli Brašovo miesto. 19 a. šią, rodos, niekuo neypatingą pilį išgarsino B.Stokerio romanas apie vampyrus „Drakula“. Šią istoriją įkvėpė istorinis Valakijos regiono princas Vladas III Drakula-Tepesas, garsėjęs žiaurumu. Vis tik, Brano pilis 15 a. buvo tik viena iš istorinio Drakulos būstinių. Beje, patys rumunai Drakulą laiko tautos didvyriu, mat šis garsėjo ne tik žiaurumu, bet ir narsa bei sumanumu.

 

Sibiu

Dailiu senamiesčiu, raudonų čerpių stogais ir grįstomis gatvelėmis gali pasigirti Sibiu, Rumunijos miestas, įkurtas vokiečių 12 amžiaus pabaigoje. Viduramžiais Sibiu globojo net 19 skirtingų amatų gildijų. Miestą-tvirtovę juosė gynybinė siena su bokštais, iš kurių belikę devyni. Miestą garsina ir barokiniai Brukentalio rūmai, kuriuose sukaupta dailės, skulptūrų bei meno dirbinių kolekcija. 2007 m. Sibiu buvo paskelbtas Europos kultūros sostine. 

5sibiu-rumunija.jpg 

 

Brašovas

Centrinėje Rumunijos dalyje esantis Brašovas – tai dar vienas viduramžius menantis Rumunijos miestas, galintis pasigirti įstabiu senamiesčiu, bažnyčių ir gynybiniais bokštais, parkais. Brašovą iš visų pusių supa žaluma – Karpatų kalnai, miškai. Brašovo įžymybės – Juodoji bažnyčia, didžiausia gotikinė bažnyčia Rumunijoje, Brašovo citadelė ir siauriausia Europos gatvė, Strada Sforii, arba Virvių gatvė, kurios plotis vos 1,3 m. Netoli Brašovo įsikūręs Poiana Brasov kalnų slidinėjimo kurortas, be to, už 20 km galima aplankyti Drakulos pilį. 

 

Dunojaus delta

Didžiausia delta Europoje yra ties Juodąją jūra, Rumunijos ir Ukrainos teritorijose. Dunojus, savo vandenis plukdantis pro 9 šalis ir net 4 Europos sostines, savo 2800 km kelionę pradeda Vokietijoje ir yra vadinama labiausiai tarptautine upe pasaulyje. Visą šią kelionę vainikuoja didžiulė delta, kurią sudaro trys upės atšakos ir gausybė smulkių protakų, pelkėtų vietovių. Norint pamatyti šį gamtos stebuklą iš arčiau reiktų važiuoti į Tulčią, iš kur organizuojamos išvykos po deltą laivais. Be to, Tulčioje įsikūręs ir Dunojaus deltos gamtos istorijos muziejus, supažindinantis su regiono gamtos ištekliais ir vietinių gyventojų tradicijomis.

 

Bukareštas

Rumunijos sostinė ir didžiausias šios šalies miestas Bukareštas yra išties spalvingas kontrastų miestas, kuriame greta gali išvysti ir viduramžių bažnyčias, ir sovietinio palikimo reliktus, ir modernius stiklinius dangoraižius. Bukareštas yra Rumunijos sostinė nuo 1861 m., o miesto pavadinimas yra žinomas nuo 14 a. Nors mieste apstu plačių alėjų ir didingų Belle Epoque statinių, pastaraisiais metais Bukareštas vis labiau „europėja“. Bukarešto įžymybė – antras pagal dydį pasaulyje statinys po JAV Pentagono – tai Parlamento rūmai, kurių bendras plotas sudaro apie 330 tūkst. kv.m. 

5bukarestas.JPG 


Sigišoara

Rumunijos centre esanti Sigišoara garsi dailiu senamiesčiu, kuris yra saugomas Unesco. Sigišoara, įkurta 12 amžiuje vokiečių, rikiuojasi tarp gražiausių ir geriausiai išlikusių viduramžių miestelių Europoje. Sigišoaros citadelės sienos viduramžiais saugojo nuo turkų antpuolių. Ir šiandien tebestypso 9 iš 14 tvirtovės bokštų. Kiti žymūs Sigišoaros pastatai – tai Laikrodžio bokštas, gotikinė Dominikonų vienuolyno bažnyčia, Bažnyčia ant kalvos, o taip pat – legendinio Vlado Drakulos namas, esantis Citadelės aikštėje. Šiame name gimė ir kurį laiką gyveno Valakijos regiono princas, o šiuo metu čia eksponuojama viduramžiais naudotų ginklų kolekcija. 

 

Spalvotieji Bukovinos vienuolynai

Vienas unikaliausių kultūros paveldo objektų Rumunijoje yra spalvotieji Bukovinos vienuolynai. Šių vienuolynų eksterjeras buvo išmargintas religines scenas ir šventuosius vaizduojančiomis freskomis 15-16 a. Geriausiai išlikusių vienuolynų ieškokite Rumunijos šiaurės rytuose, šiose vietovėse: Moldovita, Sucevita, Humor, Probota, Voronet, Suceava. 

5bukovinos-vienuolynai.jpg 

 

Transilvanijos bažnyčios-tvirtovės

Nors Transilvanija dažnam asocijuojasi su vampyrais ir mistika, iš tiesų šis regionas yra turtingas kultūros objektų. Čia išsibarstę kone du šimtai miestelių ir kaimelių, kuriems būdingos bažnyčios-tvirtovės. Dauguma jų iškilo 13-15 a., kuomet siekiant apsisaugoti nuo priešų, bažnytkaimio centre esanti bažnyčia būdavo apjuosiama gynybine siena. Į šias tvirtoves antpuolių metu subėgdavo kaimelio ir apylinkių gyventojai. Šiuo metu Unesco saugo 7 tokias bažnyčias-tvirtoves Rumunijoje. Keletas tikrai vertų dėmesio – Biertan, Darjiu, Prejmer, Calnic. 

 

Medinės Maramurešo regiono cerkvės

Maramurešo (Maramures) slėnis driekiasi Rumunijos šiaurėje. Tai istorinis regionas, apimantis Ukrainos ir Rumunijos teritorijose esančias žemes, kurias supa Karpatų kalnai. Regione išlikę apie 100 medinių stačiatikių cerkvių, kurioms būdingos aukštos varpinės ir unikali ornamentika. Dauguma šių bažnyčių buvo pastatytos 17-19 a., dalis jų (pavyzdžiui, Barsana, Surdesti, Poienile Izei, Budesti) yra įrašytos į Unesco pasaulio paveldo sąrašą. Paprastai tokioms bažnyčioms statyti būdavo naudojami ąžuoliniai rąstai, o viduje sienos būdavo puošiamos vietinių meistrų piešiniais, daugiausia scenomis iš Biblijos. 

5maramureso-cerkves.jpg 

 

Hunedoara

Rumunijos vakaruose įsikūręs Hunedoaros miestas, viduramžiais garsėjęs kaip geležies kasybos ir apdorojimo centras. Kardai ir ietys, pagaminti iš Hunedoaros geležies, buvo vertinami visoje Europoje. Hunedoaros įžymybė – gotikinė 14 a. Huniadų, arba Korvinesti pilis, rekonstruota visai neseniai, 2010 m. Manoma, jog grakščių formų karališką pilį statė meistrai iš Italijos. Huniadų pilyje galima apžiūrėti puošnią Riterių salę, vidinius kiemelius, koplyčią bei dar apie 50 viduramžių stiliumi dekoruotų kambarių. 

5huniadu-pilis.jpg 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.