Gželis – rusų kultūros elegantiškumo ir lengvumo simbolis

Autorius: Gintarė Joteikaitė | kelioniumanija.lt , 2013, Sausio 29d.

kelioniumanija.lt nuotrauka

 

Rusijoje egzistuoja ne viena vietovė, tapusi šalies kultūros simboliu ir vizitine kortele. Neretai tokios vietovės nėra turtingos gyventojų skaičiumi, tačiau būtent čia gyvena ir darbuojasi meistrai, puoselėjantys senovinius ir jau beveik šventais tapusius slavų tautos amatus.   

Vienas iš šių amatų – gželis. Tai ryškūs įvairių atspalvių mėlynos spalvos raižiniai ant baltų porcelianinių indų. Piešiniai ant indų įspaudžiami kobaltu, kuris šios technologijos dėka įgauna gželio indams būdingus mėlynus atspalvius. Svarbiausia šios technologijos ypatybė yra ta, jog visi darbai atliekami meistrų rankomis, tad šie meno kūriniai paprastai būna labai brangūs. Vaišes juose priimta pateikti garbingiausiems svečiams ir valgyti iš jų tik ypatingų švenčių progomis. Visais kitais atvejais indai lieka prašmatniu namų papuošimu, nuo jų reguliariai nuplaunamos dulkės.

Iš pradžių raižiniai buvo įspaudžiami tiesiogiai ant porcelianinių indų, vėliau technika buvo tobulinama, meistrai atlikę dekoratyvinį darbą indą nulakuodavo. Tokiu būdu unikalusis piešinys ilgam laikui likdavo apsaugotas tvirtu stikliniu blizgesiu, nenusitrindamas ir nenublankdamas.

Lyginant su kitais tradiciniais rusų tautos amatais, gželis yra bene pats elegantiškiausias, šviesiausias ir subtiliausias. Net mažiausia gželio meno detalė, palikta namuose tuoj pat sukuria prašmatnumo ir grožio jausmą. Tad atvykę į Rusiją keliautojai stengiasi pasinaudoti galimybe įsigyti šį tradicinį suvenyrą.

Tiesa, šiandien jau yra galimybė įsigyti gželio dirbinių ir kitose šalyse, praktiškai bet kuriame pasaulio taške. Tačiau esant progai nepraleiskite galimybės apsilankyti Gželyje – nedideliame miestelyje, šio amato sostinėje ir asmeniškai pabendrauti su meistrais, pasišventinusiais ir atsidavusiais savo gyvenimo amatui, perduodamam iš kartos į kartą.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.