Keliaujame po Rusiją: ambicingoji Maskva (II)

Autorius: Alfa.lt , 2010, Rugpjūčio 10d.

Jei sąžiningai perversite turistams siūlomus leidinius, be Raudonios aikštės, Kremliaus ir kitų „atvirukinių“ Maskvos įžymybių į lankytinų vietų sąrašą intelektualiems turistams įtrauktos ir Novodevičjės kapinės, šalia esanti cerkvė bei vienuolynas.

Novodevičjės kapinėse ilsisi daugybė Rusijos įžymybių. Muzikos mylėtojai stabteli prie kompozitoriaus Mstislavo Rostropovičiaus kapo, kino gerbėjai aplanko legendinio aktoriaus Jurijaus Nikulino kapą. Tiesa, į tradicinį kapą šį vieta nepanaši, mat lankytojus pasitinka pats J. Nikulinas – tiksliau žmogaus ūgio jo skulptūra. Aktorius kaip gyvas – traukia dūmą, o po jo kojomis guli du šunys.

Bene dažniausiai lankomas kapas – Rusijos prezidento Boriso Jelcino. Čia neišvysite pompastiško paminklo, Rusijos prezidentas amžino poilsio atgulė užsiklojęs šalies vėliava – palaidojimo vietą Rusijos vėliavą simbolizuojantis memorialas. Kaip sakė pats idėjos autorius skulptorius G. Frangulianas, tokia, kokia yra šiandien Rusijos vėliava atsirado tik B. Jelcino dėka, tad simboliška, kad ji įprasmina jo gyvenimą.

Viešint Maskvoje tiesiog privaloma iš arčiau pamatyti Kristaus išganytojo cerkvę – vieną didingiausių religinių pastatų mieste. Neapsigaukite manydami, kad į šią šventovę įžygiuosite su šortais ar palaidine su seksualia iškirpte, mat turistai prie cerkvės durų griežtai įspėjami, jog apranga turi būti „padori“ ir niekam nesvarbu iš kaip toli atvykote, jei jūsų drabužiai itin kuklūs, t.y. mažai medžiagos, šventove pasigrožėsite tik iš lauko pusės. Įdomus pastebėjimas: nors kiekvienas turistas prie durų atidžiai „nužiūrimas“ cerkvės viduje vaikštinėjančios rusų turistės vilki itin trumpais sijonais, bet matyt čia labai tinka patarlė apie savo krašto privalumus…

Maskvoje yra itin patogus susisiekimas metro, o ir pačios metro stotys tikrų tikriausi architektūros paminklai. Pirmoji metro linija Maskvoje pradėjo veikti 1935 metais, o pats metro tinklas yra didžiausia miesto slaptavietė, mat net aštuoniasdešimt metrų po žeme esantys tuneliai karo su nacistine Vokietija metu tapo prieglobsčiu net pusei milijono miestelėnų, norėjusių apsisaugoti nuo lėktuvų antskrydžių. Sklinda gandai, kad Maskvos metro slepia dar vieną paslaptį: iš miesto centro į Pamaskvę neva yra nutiesta slapta metro linija, kuri būtų naudojama karo metu, tačiau valdžios pareigūnai nei patvirtinti, nei atkakaliai neigti šios informacijos nepuola.

Šiandien metro bilietas kainuoja 2.5 lito, o požeminiais tuneliais važinėja nauji modernūs traukiniai, nors retkarčiais į stoteles dar atrieda „pagyvenusios“ transporto priemonės, akivaizdu, kad į metro infrastuktūrą investuojama daug.  

Jei norėdami apžiūrėti Maskvą nutarsite po miestą keliauti autobusais ar troleibusais, nepamirškite, Maskvos gyventojai į juos lipa tik per priekines duris. Beje, jiems tai sekasi geriau nei mums ir panašu, kad ši tvarka pasiteisino. Nenustebkite viešajame transporte nuolat girdėdami šaukinį „Gerbiamieji keleiviai, išlipdami nepalikite savo daiktų, o jei pastebėjote be priežiūros paliktą paketą, nedelsiant praneškite vairuotojui“. Matyt, baiminantis teroristinių išpuolių, ugdomas liaudies budrumas.

Alfa.lt-logo1-1.gif

 

 

Taip pat skaitykite:

Keliaujame po Rusiją: ambicingoji Maskva (I)