Kelioniumanija.lt

Didysis Naugardas arba Novgorodas (Великий Новгород) – tai Rusijos miestas, įsikūręs prie Volchovo upės vakarinėje šalies dalyje (290 tūkst. gyventojų).

Didysis Naugardas yra vienas seniausių miestų Rusijoje. Gyvenvietė buvo įkurta V a., ją kurį laiką valdė vikingai, o XII a. pirmoje pusėje miestas tapo Didžiojo Naugardo kunigaikštystės sostine.

Viduramžiais Didysis Naugardas buvo klestintis miestas, turėjęs svarbių prekybinių ryšių su Hanzos sąjungos miestais. XV a. miestas buvo prijungtas prie Maskvos. Didžiajame Naugarde tuo metu buvo apie 150 cerkvių ir vienuolynų.

Didysis Naugardas buvo smarkiai apgriautas II Pasaulinio karo metais vokiečių okupacijos metu. Miestas yra svarbus verslo ir pramonės centras.

Didžiojo Naugardo senamiestis ir apylinkių kultūriniai ir istoriniai paminklai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Lankytinos vietos:

  • Naugardo Kremlius – tai XI a. statyta tvirtovė, seniausia viduramžių mūrinė pilis Rusijoje. Kremlius ne kartą buvo perstatytas. Kremliuje yra Valdovų rūmai, ilgus metus buvę Didžiojo Naugardo valdžios būstine. Kremliaus centre yra įdomus paminklas, pavadintas „Rusijos tūkstantmečiu“. 1862 m. pastatytame paminkle pavaizduoti tūkstančio metų įvykiai. Tarp paminklo skultpūrų galima rasti įamžintus ir lietuvių kunigaikščius – Kęstutį, Daumantą, Vytautą, Algirdą, Gediminą.
  • Šv. Sofijos soboras – tai Naugardo Kremliaus teritorijoje esantis kunigaikščio Vladimiro XI a. pastatytas soboras, seniausias religinis mūrinis pastatas Rusijoje. Jame ilgą laiką buvo saugomos miesto vertybės, metraščiai, iždas, laidojami miestui nusipelnę svarbūs asmenys.
  • Novgorodo muziejus
  • Jurijaus vienuolynas
  • Kristaus Viešpačio soboras – garsėjantis žymiosiomis XIV a. Bizantijos dailininko Teofaneso freskomis.