Kelioniumanija.lt

Antikinės kolonados, šventyklų ir kapaviečių griuvėsiai – visa tai galima išvysti Palmyroje. Kadaise klestėjęs Palmyros miestas, esantis dabartinės Sirijos teritorijoje, ir šiandien simbolizuoja valdovės moters gebėjimą pasipriešinti galingajai Romos imperijai.

 

Palmyros imperiją, kuri po sukilimo atsiskyrė nuo Romos ir apėmė teritorijas nuo dabartinės Turkijos iki Egipto, valdė ambicingoji karalienė Zenobija. Deja, ši imperija gyvavo vos kiek daugiau nei dešimtį metų ir galų gale palmyriečiams teko vėl pripažinti romėnų pranašumą, kuomet miestą užėmė ir sugriovė Romos imperatorius Aurelianas. Vėliau Palmyra jau niekada neatgavo savo buvusios stiprybės ir įtakos.

 

Palmyra kadaise buvo svarbus karavanų, keliaujančių pro Sirijos dykumą, kelio taškas. Dabar tai – archeologinė vietovė šalia palmių ir alyvmedžių oazės.

Sirijos dykumoje apie 200 km į šiaurės rytus nuo sostinės Damasko esančioje archeologinėje vietovėje gausu išlikusių ano meto imperijos spindesio liekanų – buvusią centrinę gatvę įrėminę kolonados, galima pasigrožėti šventyklų griuvėsiais, išvysti neblogai išsilaikiusio antikinio teatro, agoros, miesto sienų liekanas. Bene žymiausias Palmyros statinys – Baalo šventykla, kuri yra laikoma vienu svarbiausių išlikusių I amžiaus religinių statinių Artimuosiuose Rytuose.

 

Be tradicinių antikinių statinių Palmyra žymi čia išlikusiomis kapavietėmis-bokštais, kuriuose buvo laidojamos ištisos dinastijos. Palmyros kapaviečių slėnyje – nekropolyje taipogi išlikę ir požeminių kapų bei mauzoliejų. Kapavietes puošė įspūdingi bareljefai bei dekoracijos.