Gražiausių Slovakijos pilių maršrutu

Autorius: Kelionių manija , 2014, Birželio 16d.

Vaizdinguose slėniuose stūksančios pilkšvo akmens ar rusvo kalkakmenio pilys – neatsiejamas Slovakijos kraštovaizdis. Nors Slovakija plotu mažesnė už Lietuvą, joje priskaičiuojama per 300 pilių, dvarų ir jų griuvėsių. Šalies vakarinėje dalyje gausu seniausios slavų valstybės Didžiosios Moravijos pėdsakų. Nuo Bratislavos iki Žilinos nusidriekęs maršrutas siūlo aplankyti gražiausias Slovakijos pilis.

 

Spišo pilis

Spišo pilis – tai viena įspūdingiausių Slovakijos pilių. Ji stūkso šalia Spišske Pohradjė miestelio ir yra įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Anot archeologų, pilies kalnas buvo apgyvendintas jau pirmaisiais mūsų eros amžiais. Manoma, jog tai buvo keltų gyvenvietė. Spišo pilis iškilo 11 amžiuje, tačiau buvo ne kartą perstatyta. Pilį saugo storos gynybinės sienos, mat čia iki pat 18 a. pabaigos gyveno regiono valdovai. Pilyje įrengta ekspozicija, supažindinanti su pilies istorija. 

 


Bratislavos pilis

Slovakijos sostinė Bratislava įsikūrusi vakarinėje šalies dalyje prie Dunojaus upės, netoli sienos su Austrija ir Vengrija. Artėjant link miesto, jau iš tolo atsiveria ant kalvos stūksančios Bratislavos pilies vaizdas. Miesto gynybinė tvirtovė pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 907 m., tačiau žinoma, kad pilies kalnas jau buvo apgyvendintas nuo akmens amžiaus. 15 a. Bratislavos pilis buvo perstatyta gotikiniu stiliumi, o vėliau ne kartą buvo rekonstruojama. 19 a. pradžioje Napoleono kariai pilį sudegino, palikę niūrius griūvėsius. Tačiau 20 a. viduryje pilis atstatyta ir joje įkurtas Slovakijos nacionalinis muziejus, o vasarą pilies kieme po atviru dangumi rengiami spektakliai, koncertai bei šventės. 

 

2bratislavos-pilis.jpg 

Bratislavos pilis 

 

Boinicės pilis 

Boinicės pilis stūkso ant kalvos virš Boinicės miestelio, netoli Prievidzos. Ši viduramžių pilis iškilo dar 12 amžiuje, tačiau vėliau buvo perstatyta romantizmo stiliumi. Boinicės pilis yra viena labiausiai lankomų Slovakijoje, be to, ji garsėja kasmet pavasarį čia rengiamu Vaiduoklių festivaliu. Boinicės pilyje įsikūręs muziejus, supažindinantis su pilies istorija.  

 

2boinices-pilis.jpg 

Boinicės pilis 

 

Devino pilis

Netoli Bratislavos, ties Austrijos-Slovakijos pasieniu ir Dunojaus bei Moravos upių santaka esanti viduramžių Devino pilis kadaise buvo Vengrijos karalystės pasienio tvirtovė. Pilis iškilusi strateginėje pozicijoje, ant 200 m aukščio kalvos. Nuo pilies bokšto galima pasigrožėti puikia apylinkių panorama. Devino pilis – viena iš buvusios Didžiosios Moravijos valstybės tvirtovių. Pilies teritorijoje galima apžiūrėti 9 a. statytos krikščionių bažnyčios liekanas.

 

2devino-pilis.jpg 

Červeny Kamen pilis

Už kelių dešimčių kilometrų nuo Bratislavos esanti Červeny Kamen pilis laikoma viena gražiausių Mažųjų Karpatų kalnų regione. 13 a. karalių pilis buvo perstatyta 16 a. sutvirtinant gynybines sienas. Pilyje turtinga aristokratų šeima gyveno iki pat 20 a. vidurio. Šiuo metu čia įrengtas muziejus, supažindinantis su pilies istorija ir diduomenės gyvenimu.

 

2Cerveny-Kamen.jpg 

 

Trenčino pilis

Trenčino mieste, įsikūrusiame ant Vaho upės kranto, esanti 11 a. pilis yra viena didžiausių Slovakijoje. Miestą supa vaizdingi Karpatų ir Fatros kalnų slėniai. Trenčino pilyje veikia muziejus, kuriame galima išvysti senovinių ginklų kolekciją ir kitus su pilies istorija supažindinančius eksponatus. Pilyje yra įdomi vieta – „Meilės šulinys“. Anot legendos, šį 80 m gylio šulinį iškasė turkų princas Omaras, norėdamas išlaisvinti savo mylimąją Fatimą. Netoli pilies įsikūręs Trenčianske Teplice gydomųjų mineralinių vandenų kurortas. 

 

2trencino-pilis.jpg 

Smolenicos pilis

Mažųjų Karpatų kalnų regione esanti Smolenicos pilis – viena romantiškiausių Slovakijoje, primenanti dailias centrinės Prancūzijos pilis. Kadaise šioje vietoje buvusi viduramžių pilis žymėjo Čekijos ir Slovakijos žemių ribą, o vėliau jos vietoje iškilo romantiškos pilies mūrai, papuošti bokšteliais ir smailiais stogais. Šiuo metu pilyje įsikūrusi Slovakijos mokslų akademija, tačiau liepos ir rugpjūčio mėnesiais pilis yra atvira lankytojams.

 

2smolenica-pilis.jpg 

 

Beckovo pilis

Netoli Nove Mesto miestelio Beckovo gyvenvietėje ant kalvos stūkso didinga pilis. Kadaise tai buvo stipri gynybinė pilis, pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1200 metais. 18 a. gaisras pilį sunaikino, tačiau pilies istorija išliko apipinta legendomis.

 

2beckov-pilis.JPG 

 

Dolna Krupa dvaras

Į šiaurę nuo Trnavos miesto esančiame Dolnos Krupos kaime stovi klasicizmo stiliaus Brunsviko šeimos dvaras, statytas 18 a. pabaigoje ir apsuptas išpuoselėto angliško stiliaus parko. Dvaras žymus tuo, jog čia ne kartą lankėsi ir muzikavo Liudvikas van Bethovenas.


Čachticės dvaras

Renesansiniame 17 a. Čachticės dvare veikia ekspozicija, pasakojanti aplinkinių vietovių istoriją ir supažindinanti su krašto etnografija bei liaudies tradicijomis.


Lednicke Rovne dvaras

Lednicke Rovne gyvenvietė garsėja stiklo gamybos tradicijomis. Stiklo gamykla čia buvo įkurta 1892 m. ir tuo metu buvo viena iš pažangiausių Centrinėje Europoje. Buvusiame stiklo gamyklos savininko dvare dabar įrengtas Slovakijos stiklo muziejus, pasakojantis apie šio amato raidą.


Budatino pilis

Penktame pagal dydį Slovakijos mieste Žilinoje esančią Budatino pilį puošia masyvus romaninio stiliaus cilindro formos bokštas. Šioje strategiškai patogioje vietoje ties Vaho ir Kysucos upių santaka stovinti pilis kadaise saugojo svarbų prekybos kelią į Sileziją. Pilyje įrengtas Považės srities muziejus.


Strečno pilis

Netoli Žilinos miesto ant Vaho upės kranto ant aukštos uolos įsikūrusi Strečno pilis (14 a.) kadaise buvo viena saugiausių tvirtovių šiame krašte. 

 

2strecno-pilis.jpg 

Nuotr. freeimages.com, commons.wikimedia 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.