Slovakijos maršrutai: Žemieji Tatrai

Autorius: Kelionių manija , 2011, Liepos 27d.

Centrinėje Slovakijos dalyje nusidriekusi Žemųjų Tatrų kalnų grandinė gamtos mėgėjus vilioja žaviu kraštovaizdžiu: vaizdingos uolos bei slėniai, kalnų upės ir įspūdingi karstiniai dariniai. Lankantis Žemuosiuose Tatruose verta paklajoti ir po Liptovo marių apylinkes, išbandyti vandens pramogas ar užsukti į tradicinius slovakų kaimelius bei susipažinti su senoviniais amatais.

 

Demenovos slėnis

Vienas įdomiausių Žemuosiuose Tatruose – Demenovos slėnis, gerai žinomas kalnų slidinėjimo entuziastams, kurie čia atvyksta žiemą paslidinėti Jasnos slidinėjimo kurorte. Tačiau ne mažiau populiarus Demenovos slėnis ir vasarą, kuomet į žygius kalnų takeliais leidžiasi žygeiviai.

 

slovakija-tatrai4.jpg

 

Viena populiariausių pėsčiųjų trasų Demenovos slėnyje – žygis į Chopoko kalną, kurio aukštis siekia per 2000 m. Šis maršrutas tinkamas įvairaus pasirengimo žygeiviams, kadangi dalį kelio galima įveikti ir keltuvu. Nuo Chopoko kalno, kuris yra antras pagal aukštį Žemuosiuose Tatruose, atsiveria vaizdinga panorama: matyti Aukštųjų Tatrų viršūnės, Liptovo marios.

Žemuosiuose Tatruose esančiame Demenovos slėnyje galima aplankyti ištisas urvų karalystes, kurių bendras koridorių ilgis siekia per 30 km. Lankytojus kviečia du pagrindiniai urvai: Demanovska Ladova ir Demanovska Jaskynia Slobody. Pastarojo labirintus sudaro daugiau nei 8  km ilgio požeminės trasos, išsidėsčiusios keturiais lygiais. Slobody urve, kuris yra vienas gražiausių Europoje, siūlomi du maršrutai: ilgasis (apie 2 km) ir trumpasis (apie 1 km). Ladova urvas garsus čia esančiu amžinu ledu – urve galima išvysti ne tik akmeninių, bet ir ledinių stalaktitų, apledėjusių krioklių bei milžiniškų varveklių. Ištisus metus urvuose temperatūra nepakyla aukščiau 7°C.

 

slovakija-tatrai-Demanovska1.jpg

 

Liptovo marių apylinkės

Liptovo marios – didžiausias vandens telkinys šalyje. Šios marios susidarė užtvenkus Vaho upę – dabartinių marių vietoje kadaise buvo 11 kaimų, kurių gyventojai turėjo išsikelti. Prie Liptovo marių Vaho upės slėnyje įsikūręs Liptovsky Mikulašas, žinomas nuo XIII a. Liptovsky Mikulaše kalėjo ir buvo nužudytas legendinis plėšikas Janošikas, slovakiškasis Tadas Blinda ar Robinas Hudas, žinomas ne tik slovakams, bet ir kaimyninėse šalyse.

Prie Liptovo marių, į vakarus nuo Liptovsky Mikulašo įsikūręs Bešeniovos terminių vandenų kurortas, žinomas jau nuo XIII a. Bešeniovoje yra penki terminiai baseinai, kuriuose galima maudytis visais metų laikais – vandens temperatūra juose siekia 30-40°C.

 

slovakija-tatrai11.jpg

 

Prie Liptovo marių taipogi įkurtas vandens pramogų parkas „Tatralandija“, kuriame galima pasimėgauti natūraliais terminių vandenų baseinais, išmėginti vandens čiuožyklas.

Netoli Liptovo marių įsikūręs keltų archeologinis muziejus Havronok. Keltai kadaise gyveno dabartinės Slovakijos teritorijoje, garsėjo amatais ir puikiai išmanė ginklų gamybą. Havronokas buvo viena iš keltų tvirtovių, svarbus religinis, prekybos centras.

Į rytus nuo Liptovsky Mikulašo įsikūręs Pribylinos liaudies buities muziejus, į kurį buvo perkelti įdomūs senoviniai slovakų pastatai, daugiausia iš kaimų, kurie buvo užlieti Liptovo marių. Vasaros metu muziejuje duris atveria amatų mokykla.

 

slovakija-tatrai-pribylina.jpg

Pribylina

 

Kiek tolėliau į vakarus nuo Liptovsky Mikulašo yra dar vienas įdomus kaimas – Vlkolinecas, išsaugojęs autentišką Karpatų kalnų architektūrą. Vlkolineco kaimas yra saugomas UNESCO. Spalvoti mediniai namai, apdrėbti moliu, stūkso ant akmeninių pamatų, stogai dengti skiedromis. Šis kaimelis iki šiol yra gyvenamas nuolatinių gyventojų.

 

slovakija-tatrai-vlkolinec.jpg

Vlkolinec

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

 

Taip pat skaitykite:

Gražiausios Slovakijos pilys

Paslaptingas Slovakijos urvų pasaulis