Stebuklingos šventės Laplandijoje: su elniais, haskiais ir Kalėdų seneliu

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Sausio 08d.
Tamsią gruodžio 26 naktį, kai didžioji Lietuvos šeimų dalis dar tik skirstėsi nuo kalėdinėmis vaišėms nukrautų stalų, aštuoni jauni žmonės išvyko nežinoma kryptimi. Meluoju, jie žinojo, kur važiuoja. Draugų kompanija nusprendė šias žiemos šventes paversti tikrai stebuklingomis ir nepamirštamomis. Paskutinę Kalėdų naktį jie patraukė į žiemos sostinę Laplandiją.

Aštuonetukas sėdo į du automobilius ir leidosi įkandin trečiojo ekipažo, išvykusio pusdieniu anksčiau. Pastaroji kompanija į Suomiją iškeliavo anksčiau, nes visą kelią norėjo nuvairuoti patys, o likusieji Laplandiją pasiekė traukinio „pagalba“.

 

Keliavo automobiliu, keltu ir traukiniu
„Mes vairavome iki Talino, ten sėdome į keltą, plaukiantį į Helsinkį. Helsinkyje persėdome į traukinį, kuris važiavo į Kolari miestą, esantį apie 40 kilometrų nuo mūsų būsimos gyvenamosios vietos Ylläsjärvi kaime“, – kelionių portalui kelioniumanija.lt pasakojo Kristina. Į specialius traukinio vagonus buvo galima įvaryti automobilius, o patys keleiviai įsikūrė kupė vagonuose.
„Traukinys labai palengvino kelionę. Juo į vieną pusę važiavome 15 valandų, o tą patį atstumą vairuoti būtų tekę 10 valandų. Traukinyje pavalgėme, patogiai išsimiegojome, kupė buvo net kriauklė. Nors kupė trivietės, visi buvome apgyvendinti po du“, – smagia kelione traukiniu džiaugėsi pašnekovė.
Tiesa, prieš kelionę draugų kompanija domėjosi kelionių agentūrų pasiūlymais į šią šalį, tačiau paskaičiavę suprato, kad sutaupyti nelabai gausis, o nuolat būti priklausomiems nuo kitų grupės narių jiems nesinorėjo.

 

laplandija-santa.jpg

Tikroji Kalėdų senelio būstinė Laplandijoje 

 

„Taip pat, vienas iš su mumis vykusių  draugų jau yra buvęs Laplandijoje, tad buvo viską apsišniukštinėjęs ir žinojo sąlygas bei kainas. Būtent jo idėja ir buvo keliauti automobiliais, tačiau mes maršrutą šiek tiek patobulinome įtraukdami kelionę traukiniu, – pasakojo Kristina. Pašnekovė pridūrė, kad vairuoti apsnigtais žiemos keliais kartais būdavo kiek pavojinga. – Kai kur kelias buvo padengtas ne tik suplūktu sniegu, bet ir ledu, todėl ilgai vairuoti buvo pavojinga. Žieminiai Lietuvos keliai dabar atrodo juokingi, palyginti su tuo, ką radome Suomijoje. Aišku, jie buvo valomi, barstomi skalda ir smėliu, bet vis vien labai slidūs.“

Visos kelionės automobiliais metu draugų kompanija įveikė 2300 kilometrų, o ekipažas, visą kelią nuvažiavęs automobiliu, nuriedėjo apie 4 tūkst. kilometrų.

 

Stebuklingoji Laplandija

Kai visi keliautojai susitiko savo tikslo vietoje, prasidėjo tikros žiemiškos linksmybės. Pirmąją dieną draugų kompanija išvyko į haskių fermą, kur galėjo išbandyti daug džiaugsmo teikiančią pramogą – pasivažinėti šunų kinkiniais. „Iš pradžių buvo baisu, nes haskiai buvo įsiaudrinę, lojo, staugė, skalijo, bet kai paleido roges, jas suvaldyti buvo lengva, nes šunys bėgo ramiai. Visi gavome „pavairuoti“ kinkinius miško ir laukų keliukais“, – su vis dar nedingstančia šypsena pasakojo Kristina.

 

laplandija-slidinejimas.jpg

Vėliau lietuviai pabendravo su fermos šeimininkais, surengė fotosesiją su šunimis, kuriuos jiems netgi leido paglostyti. „Dar buvome pavaišinti arbata, sausainiais ir dešrelėmis. Valandą trukęs pasivažinėjimas vienam žmogui kainavo 50 eurų“, – sakė pašnekovė.
Antrąją dieną kompanija išsinuomojo sniego motociklus, kuriais važinėjosi apie porą valandų. Ir nors teko gerokai paplušėti, kol pavyko ištraukti vieną sniego pusnyje užstrigusį motociklą, keliautojų įspūdžiai iš ekstremalaus pasivažinėjimo – patys geriausi. Sniego motociklo su benzinu kaina dviem žmonėms porai valandų atsiėjo 75 eurus.
Likusias dienas keliautojai mėgavosi slidinėjimu didžiausiame Suomijos kurorte Levi, pasivaikščiojimu kalėdiniame miestelyje, vyko į kelias elnių fermas, kur galėjo juos įamžinti bei pasivažinėti rogėmis.

„Elnių matėme ir gamtoje – pakelėse tris kartus, paskui iš aptvaro pabėgusį pulkelį netoli degalinės. Dar apsilankėme Šiaurės šalis pristatančiame  muziejuje „Arkticum“, kuris yra vienas lankomiausių objektų Laplandijoje. Labai įdomus, didelis ir interaktyvus – galima vis ką nors paspausti, paliesti ar sukurti, pavyzdžiui, kompiuterio monitoriuje piešti snaigių raštus, kurie kinta nuo temperatūros ir oro drėgnumo. Gyvūnų iškamšos, nuotraukos, apylinkių maketai, vietos gyventojų praeities drabužių, įrankių pavyzdžiai, filmas apie pašvaistę, vadinamą „lapės uodegėle“, informacija apie etnines sritis, klimatą ir jo pokyčius ir dar daug visko“, – stereotipus apie muziejus laužė Kristina.

 

laplandija-viesbutis.jpg

Ledo viešbutis Laplandijoje 

 

Lietuviai spėjo užsukti ir į ledo viešbutį, kuriame grožėjosi daugybe iš sniego ir ledo sukonstruotų kambarių, kurių būta teminių – Egiptas, džiunglės, laikrodžiai ir pan. Viešbutyje taip pat yra ledo koplytėlė, baras ir restoranas. Įėjimas į šį įspūdingą sniego statinių kompleksą – 10 eurų.
Ir žinoma, kaip gi būnant Laplandijoje neaplankyti čia, Rovaniemi miestelyje, per kurį eina poliarinio rato riba, gyvenančio Kalėdų senelio. „Visa kompanija su Kalėdų seneliu pasidarė bendrą nuotrauką, kainavusią 25 eurus. Šiame kalėdiniame miestelyje gerai įsuktas komercinis mechanizmas, mat trumpai pabendravę su seneliu, išėję radome jau padarytą, pafotošopintą nuotrauką, aplinkui netrūko įvairių suvenyrų parduotuvių. Kitą Kalėdų senelį radome Äkäslompolo mieste. Ta vieta mums pasirodė netgi gražesnė, mažiau komercinė, todėl Kalėdų dvasia čia jautėsi labiau“, – patikino pašnekovė.

Kristina su kartu vykusia kompanija nutarė, kad kelionė į Laplandiją – puikiai pavyko, o ryškių įspūdžių užteks ilgam. „Pamatėme tikrą žiemos grožį, kurio šiemet Lietuvoje taip trūksta. Mielai į Suomiją vyktume dar kartą, nes kelionės metu nespėjome įgyvendinti vienintelio sumanymo – nepamatėme šiaurės pašvaistės, kurią išvydęs žmogus, kaip teigiama, būna visą gyvenimą laimingas“, – tikina ji.

 

Naujųjų metų pažadas – keliauti
Ekipažas, visą kelią iki Laplandijos nukeliavęs automobiliu, namo išvyko likus vos kelioms dienoms iki didžiojo metų slenksčio, tad šventinius fejerverkus stebėjo pakeliui. O štai likusioji kompanijos dalis spėjo Naujuosius metus atšvęsti ne tik savoje kompanijoje, bet ir su kitais turistais.

„Atbėgo žmonės iš gretimų namelių, pasveikinome vieni kitus, palinkėjome gerų metų. Kitais metais pažadėjome ir toliau taip įdomiai keliauti – galbūt nulėksime automobiliais kur nors į Ukrainą ar Italiją“, – savąjį Naujųjų metų pažadą atskleidė Kristina.

 

 

Nuotraukos ir vaizdo įrašas iš Kristinos asm. archyvo