Kelioniumanija.lt

Suomiai, gerbdami tradicijas, yra įkūrę ir saunų muziejų. Šalia Muurame galima apsilankyti muziejuje po atviru dangumi, kuriame eksponuojamos iš įvairių Suomijos regionų atvežtos dūminės pirtelės. Saunų kaimelio tikslas – išsaugoti suomiškos saunos kultūrą bei tradicijas, supažindinti lankytojus su saunos istorija.

 

Kadaise sauna tebuvo iškastas ir pridengtas griovys, kuriame buvo įkaitinami akmenys, o ant jų užpylus vandens išgaunamas garas. Ilgainiui žemines saunas pakeitė iš rąstų renčiamos trobelės, tapusios dabartinės saunos prototipu.

 

Senovėje saunos buvo statomos be dūmtraukio: krosnį atstodavo akmenų krūva, po kuria būdavo kūrenama ugnis. Maždaug pusdienį kūrenama patalpa prisikaupdavo dūmų, kuriuos išvėdinus būdavo einama kaitintis. Ilgainiui imta statyti pirteles su dūmtraukiais, o vėliau buvo išrastos ir elektrinės krosnelės, kurios paplito butuose įrengiamose saunose.

 

Muziejaus pirčių kolekcijoje galima išvysti XVIII-XX a. statytas ir naudotas autentiškas saunas – su akmeninėmis krosnimis, originaliais gultais, žemomis durimis ir mažutėliais langais arba iš viso be jų. Kai kuriose pirtyse virš krosnies pakabintos kartys buvo naudojamos rūbams kabinti. Tokiu būdu būdavo naikinamos utėlės.

 

Muziejuje galima ir savo kailiu išbandyti kai kuriuos eksponatus ir pasikaitinti senoviniu būdu. Populiari suomių patarlė sako: „Jei nuotaika bloga, ir nepadeda net sauna – kitų priemonių nebėra”.